Meziroční příjmy Microsoftu klesly o 30 procent, očekává se stagnace

Diskuze čtenářů k článku

25. 07. 2009 13:05

V posledni době me začíná st nepřestné informace od novinářů.

Myslím, že by jste se za těch x let mohly už konečně naučit že -

Revenue = obrat (v účetním významu)

Operating income = provozní zisk (hodně zjednodušeně hrubý zisk)

Net income = čistý zisk

a hlavně, že billion opravdu není v čestině bilion, ale miliarda.

Mám totiž takový pocit, že jste v článku zaměnil obrat za zisk. Protože, já osobně chápu nadpis "meziroční příjmy Microsoftu klesly o 30 %", že klesl obrat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  25. 07. 2009 21:28

No já bych spíš než obrat řekl, že revenue jsou výnosy, což je, pravda, ve většině případů skoro to samé jako příjmy, a obrat se často definuje právě přes příjmy. Jde jen o upřesnění, souhlasím určitě s tím, že zaměňování za zisk je trestuhodné, a jen bych snad ještě dodal, že zisk se kromě net income často řekne profit.

P.S. Kdyby MS šly dolů příjmy o 30 %, pak by zisk pravděpodobně klesl někam kolem nuly, a to už by byl opravdu zatraceně pořádný hukot. Protože náklady budou předpokládám z velké části fixní, a ziskovost (zisk/výnosy) je, pamatuji-li se dobře, právě někde kolem těch 30 %, nebo tak nějak, ne

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 23:45

Microsoft se prosadil hlavně proto,že jeho DOS byl předinstalováván na počítače standardu IBM PC,protože IBM v té době nemělo hotový vlastní OS.DOS položil základy windows a protože tehdy nebyla konkurence (Apple uživatelé prominou) kromě Applu který měl i ve státech podíl tak do 5 procent,tak vlastně pro počítače standardu IBM PC nebylo nic jiného s grafickým prostředím než windows (nic s uživatelsky přívětivím rozhraním),jenže to je situace z dob W95 potažmo W98,jenže teď ta konkurence je,v podobě Linuxu a vůbec dalších systémech jako BSD,Solaris.Microsoft se bohužel za 9 let nehnul z místa,poslední revoluce byla když vzal jádro z NT4 a spojil ho s uživatelským desktopem z W98 a měl z toho W2K.XP dostala do jádra některé opravy a změnila vzhled.Vista,opět změna vzhledu,malé opravy v jádře a hromada funkcí nabastlených na poslední chvíli,které to fakt dost zabrzdily (něco ani nejde vypnout,třeba požadavek na DRM u ovladače grafiky) a nakonec W7,opět úprava vzhledu,žádné opravy jádra,některé pitomosti tam prostě asi budou věčně a hlavně optimalizace toho co Vistu tak hrozně brzdilo.Víte jak to je,když programátor nemá co dělat,mění vzhled programu a to MS v poslední době dělá.Linux asi těžko najde kdy cestu na domácí PC normálních uživatelů,prostě jen proto,že k výměně systému je nikdo nenutí,ale ve firmách se bude muset MS asi pomalu smířit s tím,že tam si cestu zpět nenajde (už přeci jen,není rok 1995),jenže úspěch Linuxu ve firmách které dělají hlavně administrativu a v úřadech je přímo úměrně závislý na tom jak se bude vyvíjet Open Office nebo jeho alternativa GO Open Office,takže by se paradoxně při ustrnutí vývoje Open Office mohlo stát,že MS Office sebou potáhne i Windows,jako ten nutný základ aby mi běžel MS Office.Možná opravdu za pár let potáhne zisky MS.ne windows,ale Office

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 23:53

>>kromě Applu který měl i ve státech podíl tak do 5 procent

Apple měl v roce 1993 (rok uvedení Windows 3.11 na trh) podíl 13%.

http://www.macsimumnews.com/index.php/archive/can_app... ...

Though many analysts think Apple will soon begin to expand that share, she feels “it would be a long, slow climb” back to its peak in 1993 when Apple ranked No. 1 in the U.S. PC market, claiming over 13 percent of marketshare.

>>tak vlastně pro počítače standardu IBM PC nebylo nic jiného s grafickým prostředím než windows (nic s uživatelsky přívětivím rozhraním)

OS/2 neexistoval?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 00:25

Reálná penetrace počítačů Apple mezi běžnými uživateli byla v roce 1995 něco málo přes 5 procent,zbytek byla hlavně firemní komunita (manažeři a tak).Apple dlouho stál na místě,až s příchodem iPodu si nahrábnul dalších asi 12 procent mezi běžnými uživateli a je tam kde je,asi kolem 25 procent ve státech,i když to pomalu roste.

OS2,to je asi vtip,uživatelský vzhled byl v porovnání s W95 naprostá katastrofa,vypadalo to pořád jako W3.11,o tom,že byl OS2 rychlejší,stabilnější a s větší podporou HW i integrovaného SW než měl tehdy windows,to je prostě holý fakt,ale jeho grafické zpracování bylo otřesné,něco jako první verze KDE nebo Gnome pro Linux (velké a hnusné).IBM šlo cestou pokroku a MS se vydal cestou úpravy vzhledu a uspěl,ale jestli to spíš nebylo kvůli tomu,že OS2 pomáhal vyvíjet a přesto,že nakonec byl OS2 úplně odproštěn od jádra psaného v MS,tak vypadal pořád jako W3.11 a pro mnohé uživatele je prostě úměra taková,že "vypadá to stejně nebo podobně=je to stejný systém",takže náhrada W3.11 za něco co podle lidí bylo vlastně totéž,to byla pro ně pitomost

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 09:11

OS/2 byl totiž původně psán jako univerzální OS pro servery i desktopy a to se na něm při tehdejším stavu hardwaru hodně podepsalo. Pracovalo se s ním příšerně. MS udělal jen dobře, že se ze spolupráce s IBM na něm vyvlékl a šel vlastní cestou. Jádro Windows NT bylo na svou dobu geniální - práci na něm taky řídil původní hlavní programátor špičkového OS VMS firmy Digital Equipment Corporation.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 10:22

Asi tak,hlavně to mělo šanci na úspěch leda tak,že by to bylo hotové včas a IBM by to předinstalovávalo na své počítače,pak by možná ani žádný MS neexistoval.Gates prostě v roce 1980 nabídl IBM svůj DOS,celé by se to dalo přirovnat k jízdě na zádech medvěda,protože jeho plán stál a padal ne tom jestli se s IBM dohodne a protože se dohodl,získal tak nějak monopol na SW pro platformu IBM PC,pokus IBM procpat nakonec na svoje počítače OS který neměli hotový včas se neshledal s úspěchem.Z pohledu uživatele,když na mě někdo vybalí dva na pohled téměř totožné OS,tak si budu myslet,že jsou stejné a vyberu si ten který mi víc vyhovuje a to byl tehdy prostě windows

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 07. 2009 11:26

Porovnáváte OS/2 s Windows 95 v roce 1995, které reálně byly dostupné v roce 1996?

Ale je pravda, že OS/2 Warp byla katastrofa i v druhé polovině devadesátých let - instalačka mi byla schopná zrušit extended partition, do které jsem vůbec systém neinstaloval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 20:02

Tak to je hezka blbost, napr. takova OS/2 a pask OS/2 warp mela napr v nemecku nebo francii 30-50% podil.

Profici pouzivali Dec (digital) at uz 32bit, nebo 64bit, pak zde byl SunOS nasledovan Solarisem, Amigy a jine ne x86 arch.

Proste konkurence zde byla, jak na x86, tak na jinych platformach, jenze M$ vynalezl skvely modelk, kdy daval svoje prdukty za hubicku za oplatku za to chtel, ad neprodavaji konkurenci.

M$ byl se vsim vzdy pozadu, vse kopiroval a kradl, jenze mel dobrou obchodne mafianskou politiku, co naplat, ze ho pak v USA udali a uznali vinnym z mnoha zlocinu, M$ uz byl dojna krava USA a byl tak velky, ze uz dostal jen smesnou pokutu a dale si uziva vysadniho postaveni, jen je trochu oklesten, ti co meli moznost se prosadit tenkrat a prohrali, nebot hrali ferove, ted maji proste smulu, zadne odskodneni nedostanou a na miliardy USD muzou jenom zapomenout.

Tak to je i u nas, nejbohatsi lide pochazeli z vekslaku, agentu STB a zlodeju, ti zprvu zakladali divne firmy, jini otevirali bordely a vozili zde bile maso, za par let, skoupili nemovitosti, prodali bordely a jsou z nich ctihodni podnikatele ... asi stejne jako BG nebo SB .... takze ti slusni se u nas taky prosadili minimalne a proto to vypada, tak ja vypada.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 21:38

Ciste seriozne (viz titulek) je tohle zajimava informace. Mam-li byt trochu skodoliby, krize primela manazery zamyslet se nad smysluplnosti nakladu IT oddeleni a ... no, ukazalo se, ze jiz nezijeme v situaci podobne polovine 90. let a kazda (druha?) koruna investovana do IT sektoru je vicemene vyhozena z okna.

Celkem by me zajimalo, kde MS (a nekteri diskutujici) bere tu jistotu, ze po skonceni krize tito manazeri, nyni nove vybaveni informaci o nizke navratnosti investic do IT oblasti, obnovi rozpocty svych IT Departmentu v puvodnim rozsahu. Ja osobne o tom dost pochybuji, z toho spise kouka bud krize celeho IT sektoru nebo (spise) velky problem pro firmy s obchodnim modelem jako ma MS. Uvidime za 5-10 let, ale vsadil bych si, ze nebudu daleko od pravdy

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:46

Bohuzel. Linuxari jsou obecne spatni proroci.

Kdyby bylo po nich, Linux je vsude, 100%. Realita je ovsem jina, 1% za 18 let vyvoje

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:55

Všimni si prosím nadpisu tohoto vlákna

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 23:02

Neblbni, to by ho zabilo.

Niky tuto veledolezitu informaciu pise pri kazdej vhodnej i nevhodnej prilezitosti a poklada ju za univerzalny argument na vsetko

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 07. 2009 08:11

Ale on to JE univerzalni argument, a navic pravdivy Linux proste nikdo nechce. U softwaru, ktery je zdarma, je to HODNE TRISTNI.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 11:22

Ale no tak, uz som ti milionkrat vravel, ze Nikta poznam. Pouziva Debian

Je len jediny trh, na ktorom Linux neuspel. Chapem, ze je to trh pre teba najdolezitejsi, ale svet nastastie len na Bé Ef Účkach nestoji

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 07. 2009 11:27

Já ho chci - především ve svém routeru. Jiný systém si tam ani nedokážu představit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Použil jsem Nikyho logiku redukce argumentace na stanovení podílu mezi běžnými uživateli a zjistil jsem, že sporťáky Ferrari, kamiony, autobusy, traktory jsou vozidla naprosto k ničemu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
26. 07. 2009 16:08

Veru, nie každý je schopný použiť logiku, tebe to nejde

Ferrari nie sú rozšírené, pretože ide o superdrahé výrobky, v podstate nevhodné na denné používanie. - Linux je naopak superlacný a vhodný len na to najobyčajnejšie používanie. A len najzarytejší fanatik sa bude pokúšať tvrdiť, že pomer kvality Linuxu a Windows je rovný pomeru kvality Ferrari a bežného ľudového auta.

Kamióny, autobusy, traktory sú úžitkové vozidlá, a to dokonca hodne rozšírené, o čom sa každý môže denne presvedčiť. Sú určené na niečo celkom iné ako osobné autá, z ktorými ich ty (zrejme) porovnávaš. Toto však nie je prípad Windowsóv a Linuxu, pretože tie sa oba snažia o presadenie sa na celom trhu, asi tak, ako sa niektorí výrobcovia áut snažia (a úspešne) ponúkať aj osobné aj nákladné autá. A ak chceš porobnávať, tak musíš porovnávať celé firmy, trebárs Red Hat a Microsoft. To, o čo sa pokúšaš ty, vyznie, ako keby si povedal, že Mercedes je neúspešná firma, pretože viac kamiónov je iných značiek, než Mercedes,

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 19:24

A len najzarytejší fanatik sa bude pokúšať tvrdiť, že pomer kvality Linuxu a Windows je rovný pomeru kvality Ferrari a bežného ľudového auta. >

Tak to je pravda. Běžný BFU (rozuměj: nedělní sváteční řidič) si nebude pořizovat Ferrari, ani kdyby bylo za srovnatelnou cenu. Vždyť by se v něm zabil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 18:03

Nojo. Linux nikdo nechce. Ale postupně všechny banky, hodně institucí a firem, přecházejí na aplikace, které umožní být spuštěné i pod Linuxem. Pročpak to, když o to nikdo nestojí?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:55

Microsoft se musí přizpůsobit nejpočetnější skupině uživatelů. Jinak mu začnou ostatní z koláče ukrajovat. Windows 7 zlepší pozici značky Windows na trhu, ale bude vydělávat pomalu. Jinak fandím všem operačním systémům bez ohledu jestli je používá Radek Hulán, Niky, -pedro- nebo kdokoliv jiný. Na konec na tom stejně nejvíc vydělá koncový uživatel, tj. my všichni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 18:42

myslite, ze RH ted prejde na MACa?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 19:45

Kdepak Red Hat na Mac nepřejde...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:50

Jabka rostou, mrkve hnijou..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 16:13

Ještě jsi zapomněl na tučňáky, který ty jabka sežerou do jednoho.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 16:23

Mlask!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 16:34

tresne se cervenaj, bohuzel.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 21:44

Dobře jim tak!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 15:21

Mnoho uživatelů čeká na Google Chrome OS včetně mě .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 16:32

ja nevim, moc uz se do diskuzi o windows netaham, ale tohle mne zaujalo. myslim, ze google sluzby jsou velkou konkurenci i pro win like uzivatele. je to par let, kdy jsem mohl zmenit efekty xp v dualbootu s linuxem uplne jinak pomoci nejakych aplikaci, ktere se spoustely se systemem. prichod vist tomu moc nepomohl a nevypadalo to o moc lepsi nez jsem mel ja uz driv a hlavni argument bezpecnost a privetivost jsem si dovedl obstarat u tretich stran. hlavne to bylo my a nevypadalo to tuctove. a kdyz jsem nedavno videl, jak se google snazi o lepsi a privetivejsi desktop, rikal jsem si, ze tohle klidne staci bezet i na xp netboocich jeste po delsi dobu a presto to bude moderni. svet windows jsem uz opustil, ale stale si myslim, ze se to ubira tim smerem, kterym jsem si drive myslel. ty varianty tech tretich stran jsou prave pro spoustu lidi rozhodujici. da se to vypozorovat i na prechodech na linux, spousta zacinajicich se pta, co mi ty treti strany mohou tam nabidnout. samotny os uz dnes nic vlastne neznamena, muze za to pocitacova gramotnost.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:45

Kde je ten mnoho uzivatelu.

Ty a.... (a to je zatim vse, pratele)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 15:20

je mi tak lito,ze kdyby stali v nedeli pred kostelem s kloboukem v ruce,tak bych snad kazdemu i korunku do nej vhodil!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:02

dle me pujdou trby jeste vice dolu ano OEM licence se prodavat budou, ale to nejsou nejvetsi trzby... OS XP ma pred sebou jeste dlouho budoucnost jak doma tak ve firmach uzivatele nic nenuti prejit. Rozdil byl prechod z W 98,ME ci 2000 na XP ano to byl zcela jiny OS ale ted to neni nutne. A co si budemem rikat linux se pomalicku a jiste vkrada na osobni pocitace a na servery je to porad nejlepsi reseni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:20

Kdo, ze to vkrada na osobni pocitace? LINUX To mate z horka? Pokud se nekdo vkrada misto Windows, pak je to APPLE, nikoliv Linux

1%Procento . To je k smichu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:33

apple to je smesne! 1% vycucane z spatne studie to je arugment ale je to zajimava myslenka v praxi jsem ji ale nevidel zato jsem videl jak se do kanclu nahazuje linux pro uplne zakladni prace na PC pro ostatni ano uzivatele jiz nechteji VISTU ale firmy jsou vetsim zdrojem prijmu nez nejaky jouda co si koupi notes s OEM. Vetsina lidi se dnes PC postavi a system nakoupim zdarma

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 17:53

Pokročilý uživatel si OS zvolí sám, a BFU je to jedno, pokud bude mít na ploše stejné vypadající ikonky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:43

Z jake studie? Evidentne nevis, o cem mluvis.

"Vetsina lidi se dnes PC postavi a system nakoupim zdarma"¨- spadl jsi z viste? Nebo ze smrku?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:59

co tak si na netu najit slovo warez urcite to tu nekdo nezna a OS si kazdy radne zakoupil zijete asi ve snu ze

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 15:21

Jenže tímto se zabývají PC nadšenci a ne masy běžných uživatelů, takže většina má OEM licenci. Nikoli většina tvých nebo mých známých-taky PC nadšenců. Ale Linux neznám nikoho, kdo by to používal jako hlavní a jediný OS. Mě to stačilo na seznámení, ale na chuť jsem tomu nepřišel. O Win7 uvažuju, že bych je snad i zakoupil, ale to jsem o Vistě před třema rokama myslel taky a nepřišel jsem jí na chuť. XP mě vyhovuje nejvíc.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 18:08

Ale Linux neznám nikoho, kdo by to používal jako hlavní a jediný OS >

Haló, tady jsem!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 18:42

Ale vždť já vím, že vás jsou tisíce nebo desetitisíce. Nemusíš se hlásit. Jen osobně neznám nikoho, kdo frčí výhradně na linuxu, takže to 1-2% uživatelů je opravdu minorita menší než homopíchači.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 19:18

Vtip je v tom, že tisíc linuxáků dokáže ovlivnit pohyb v IT sféře mnohokrát víc než milion uživatelů Windows. Totiž v tom milionu je zase jen pár tisíc aktivnějších lidí, ten zbytek jsou jen "mlčící většinou"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 19:40

Ja )

Linux na firemnim NB, na netbooku a doma, pak na testovacich serverech.

Nezapomente ze Vmware je taky linux ))

No a hlavne a to bych chtel tak nejak vypichnout, ze pouzivani linuxu nejde moc dobre zmerit, samozrejme muzem zbirat statistiky prohlizecu a pak nejak priradit lidi, co pouzivaji privoxy a jine systemy pro maskovani identity ....

U windows i MacOS je to jasne, tam lze legalni uzivatele ziskat velice snadno, staci se zeptat M$ nebo Apple, ale jak ziskat uz. linuxu, kdyz legalne jej lze stahnout z BT, FTP, webu, DVD, LAN, NFS ... proste je mnoho mirroru, ktere jsou nezjistitelne, kazda vetsi organeizace ma NFS servery, ze kterych linuxu rovnou instaluji ... proste zjistit pocet linuxu nelze, stejne jako uzivatelu *BSD a jinych free OS

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:20

Ja bych se osobne priklanel k nazoru, ze vetsina lidi spise ceka na sedmicky, nez aby kupovali visty, proto ten pokles. A priznejme si rovnou, ze vetsina domacich uzivatelu neprejde na alternativni systemy, protoze je k tomu nic a nikdo nenuti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:24

S těmi Windows 7 si to myslím také. Ale uživatelé, jako např. moje žena setrvá na WinXP, protože ji přecházet jinam nikdo nenutí (ani příznivci alternativních OS ).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 15:24

S těmi Windows 7 si to myslím také. Ale uživatelé, jako např. moje žena setrvá na WinXP, protože ji přecházet jinam nikdo nenutí (ani příznivci alternativních OS ).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

A po uvedení sedmiček se bude říkat, že uživatelé čekají na servise pack... Podle mě byl Microsoft jako firma značně přeceňován a teď se ukazuje jeho skutečná ekonomická pozice. Mimochodem Bill Gates za posledních deset let díky dlouhodobému propadu akcí Microsoftu přišel o polovinu svého mění.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 22:45

Linuxari mohou byt klidni. Ti totiz o nic neprisli, nic totiz nemaji

Ostatne, s fantastickym podilem 1% na desktopu, ktere dosahli za 18 let vyvoje OS, se neni ani cemu divit...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Na trzích, kde jde především o vlastnosti produktu, Linux v podstatě zvítězil (např. servery okolo 70% podílu). Preference běžné lamy (desktop) nic nevypovídají o kvalitách samotného produktu... Na desktopu jde především o marketing a distribuci a kvalita je až na druhém místě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 09:04

Podle toho, co považujete za server. Doba předražených unixů na serverech minula, na nové servery, tedy na hardware, vyrobený jako server, se v 86% instaluje Windows server. Případně WMWare ESX a na něj virtuální Windows servery. To, že se kdejaké PC s amatérskými www stránkami může nazývat serverem, je druhá věc, to, že na linux neexistují pro firmy potřebné serverové aplikace, a ty, které existují, obvykle nemají dořešenou spolupráci s MS světem, je věc třetí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Těch 70% je hodně přibližné, proto beru označení server v běžném smyslu bez bližšího upřesnění. Stejně přesná čísla je nemožné zjistit a 60-80% podílu Linuxových strojů je běžně uváděná hodnota. Jak jste příšel na 86% MS Windows? Připadá mi to jako naprostý nesmysl nebo údaj pro určitou specializovanou firmu.

V případě www serverů bych řekl, že podíl Linux/IIS je u profi a amaterských řešení přibližně stejný. Před rokem jsem se koukal na dvacet českých nejnavštěvovanějších domén (předpokládám, že seznam.cz a spol jsou profi řešení) a první neLinux řešení bylo idnes.cz na čtvrtém místě a další neLinux řešení bylo až na čtrnáctém místě. Mezi nejnavštěvovanějšími světovými stránkami je situace obdobná. (Googlovský GWS s několika procentním podílem je zřejmě Linux distribuce.)

Jaké "neexistující" typy serverových aplikací pro Linux máte na mysli? Proč by firmy s Linuxovým řešením měla zajímat spolupráce s MS světem?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
25. 07. 2009 16:34

+1

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 21:39

V určitých segmentech serverového trhu (např. střední podnikové servery) může mít MS větší podíl, celkově ale nemá přes 30 % a to ne kvůli amaterským serverům, ale hlavně kvůli high-end, kde se nechytá skoro vůbec.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 19:50

Tak to je vysmech 1. radu.

Coz takhle oracle, SAP/R3, LotusDomino, DB2, Sybase .....

no, M$ je tak spatny OS a hlavne nekompatibilni, ze jsem ted svetkem nejenom rozbijeni globalnich AD serveru zpet na lokalni (duvod pomala a nespolehliva replikace a zakladani uctu + prapodivne chovani pri vypadku nektereho z AD, ktery mel pro dany strom nejvyssi RID)

Vidim dokonce, ze se zakladaji LDAP a Kerberos reseni, ze je poptavka o replikaci AD do LDAPu co AD od SUNU (open solaris) ci migrace k Novellu s NDS (taktez linux)

... tato cela tsakarice je jen proto, ze autentifikovat unix pres winbindd neni povazovana za spravnou, i kdyz pres libnss a pam lze udelaty cely proces naprosto transparetni.

Databaze se proste lepe autentifikuji pres LDAP/Kerberos od dokumentovanych a otevrenych systemu .... duvod ? .... vyrazenim AD se zjednodussi sprava, pokud nekdo dostane vira, nenapadne celou fabriku, prtooze autentiofikace na share, ci do IS je resena separtne a OS ani nema moznost cachovat hesla.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
27. 07. 2009 18:34

Ti totiz o nic neprisli, >

To je pravda. Já jsem o nic nepřišel, ale jako živnostník (rodinná firma s 6 desktopy a serverem) ušetřil za OSS dost nemalé peníze na licencích. Na ulici ty peníze nenajdeš ..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 17:27

To je úplná blbost. Zaprvné prodeje domácnostem tvoří je část příjmů MS, zadruhé lidi mají slíbený bezplatný ugrade, zatřetí se to čekání může týkat tak maximálně krabicových verzí. Už vidím lidi, jak odkládají nákup počítače, jen aby tam měli W7.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
24. 07. 2009 18:19

bezplatny upgrade maji ti, co si prave koupi ten novy pocitac s vistami. soucasni majitele vist tuto moznost myslim nemaji a musi priplatit od 120dolaru do 220 dolaru za upgrade, ale treba kecam, jen co jsem cetl.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
24. 07. 2009 20:23

Kedze si Linuxak vies anglicky...

EC: IT standards policy should accommodate open source

by Gijs Hillenius — Jul 24, 2009 05:52 PM

IT news site Techworld quoted the Association for Competitive Technology (ACT) which expressed concern that the EC "seems to favour open source over proprietary software to achieve more interoperability."

The European Commission is inviting all interested parties to make suggestions for its IT standards policy. Comments can be submitted until 15 September 2009.

http://www.osor.eu/news/ec-it-standards-poli... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor