Měření na DSL.cz: české ADSL je pomalé

Společnost ASPA, a.s., provozovatel serveru DSL.cz, dnes zveřejnila výsledky více než 17 000 měření rychlosti ADSL v ČR v měsíci listopadu. Výsledky jednoznačně ukazují, že ADSL je v porovnání s původními sliby Českého Telecomu ve skutečnosti podstatně pomalejší. Skutečné rychlosti vlivem agregace nedosahují ani poloviny deklarovaných hodnot.

Na nejčastěji používané službě s deklarovanou rychlostí 512 kbps směrem k uživateli dosahuje ve skutečnosti ADSL rychlost v průměru jen 245 kbps. Podobná situace je i u služby s deklarovanou rychlostí 1024 kb/s, kde uživatelé v průměru stahují svá data rychlostí jen 404 kb/s. Za ještě závažnější skutečnost považujeme, že více než čtvrtina měření okamžité rychlosti internetu u nejčastěji používaného ADSL připojení nedosahuje rychlosti ani 100 kbps. Podrobné výsledky jsou zveřejněny na serveru DSL.cz.

Na základě studie Porovnání ADSL v ČR a Evropě pro přenosové rychlosti 512 kbps a 1 Mbps zveřejněné dne 28.11.2003 došel Český telekomunikační úřad k závěru, že cenové podmínky v ČR přibližně odpovídají situaci v Evropě, a proto není třeba přistupovat k regulaci cen pro koncové uživatele. Provozovatel serveru DSL.cz je přesvědčen, že ve studii měly být zohledněny skutečně dosahované rychlosti ADSL. V takovém případě by se regulace cen ADSL pro koncové uživatele ukázala pro rozvoj širokopásmového internetu v ČR jako nezbytná.

O serveru DSL.cz

Server DSL.cz je nejnavštěvovanějším internetovým médiem v ČR, které se zabývá výhradně problematikou ADSL. Provoz serveru byl zahájen v březnu 2003 současně s prvními komerčními nabídkami ADSL v České republice. Nejpopulárnějšími sekcemi serveru jsou speedmeter, fórum a přehled nabídek připojení poskytovatelů. Typickým uživatelem serveru je zájemce o vysokorychlostní internetové připojení v domácnosti ve věku 30 let. Provozovatelem serveru DSL.cz je ASPA, a.s.

Diskuze (30) Další článek: Contactel: ADSL pod tisícovku i s 22% DPH

Témata článku: Rychlost, ADS, Koncový uživatel, ADSL, Deklarovaná data, Měření, Nezbytný základ


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch