Mellanox kupuje hardwarový startup Kotura zaměřený na fotonické čipy

Vyšší výpočetní výkon čipů a větší objem informací s sebou nese také nutnost zvyšování propustnosti mezi jednotlivými částmi. Propustnost je klíčová především v obřích serverech a superpočítačích.

Na tento segment je zaměřená společnost Mellanox, která nabízí své řešení pod názvem Infiniband. Postupný přechod na optické spojení je tak nutností, která nás v budoucnu čeká ve všech částech přenášejících data a nakonec se světlo stane i základem samotných čipů.

infiband.jpg
Technologie optických spojení v nejvýkonnějších superpočítačích na světě a jejich podíl (Zdroj: Mellanox)

O vývoj fotonických čipů pro zpracování signálů a jejich přenos skrze optická vlákna se specializuje i hardwarový startup Kotura, který nabízí fotonický čip s propustností až 100 Gb/s. Technologie je ale připravena i pro rychlost kolem 1 Tb/s. Mellanox si tak za 82 milionů dolarů zabezpečil budoucnost a startup Kotura koupil za hotové peníze.

dig2.jpg
Složení fotonického čipu od Kotura (Zdroj: kotura)

Komunikační křemíkový fotonický čip lze umístit na základní desky přímo k jednotlivým výpočetním částem (procesory, grafické čipy), ale mohou být i součástí síťových prvků spojující jednotlivé servery a podobně.

Diskuze (3) Další článek: Microsoft potvrdil návrat tlačítka Start, nikoliv však nabídky Start

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,