Software | Linux | Bezpečnost

McAfee pro Linux má chránit před viry. Samo ale trpí kritickými zranitelnostmi, varují specialisté

McAfee pro Linux má chránit před viry. Samo ale trpí kritickými zranitelnostmi, varují specialisté

Fanoušci Linuxu se celé roky smáli Windows pro jeho chyby a zranitelnosti. Nadávat na operační systém Redmondu a považovat ten komunitní za nenapadnutelný, bývalo otázkou dobrého bontonu, než se útočníci začali ve velkém orientovat i na tuto platformu.

Záhy se zjistilo, že kritické knihovny linuxového a unixového světa nikdo neaudituje – vzpomeňme třeba na aféru Heartbleed, že jsou mnohé linuxové instance na hostingu nejen od Amazonu zapojené nevědomky v botnetech a že zejména s příchodem IoT jsou mnohé linuxové síťové krabičky počínaje starými Wi-Fi routery a konče chytrými ledničkami hotovou časovanou bombou, protože jejich firmware poměrně často nikdo neaktualizuje, a tak jsou plně bohatě zdokumentovaných a neopravených bezpečnostních děr.

O linuxové systémy se ve velkém začaly zajímat antivirové společnosti, a tak bylo jen otázkou času, kdy se v tomto světě objeví i všudypřítomné McAfee. A je to právě McAfee pro Linux, které nyní ironií osudu může otevírat zadní vrátka do linuxového systému.

McAfee pro Linux trpí zranitelností, která může předat moc nad systémem útočníkovi – třeba zrovna nějakému botnetu, který pak může zneužít toho, že linuxový systém zpravidla běží někde na serveru, anebo ve zmíněné IoT krabici, a je tedy stále spuštěný a stále online.

Bezpečnostní specialisté zdokumentovali několik takových zranitelností už koncem června a v červenci kontaktovali přímo McAfee. Ten však následující měsíce vůbec nereagoval a ozval se až počátkem prosince v okamžiku, kdy jej specialisté informovali o datu zveřejnění zranitelnosti. Krátce poté firma informovala o zranitelnosti i své klienty.

Bezpečnostní specialisté se nakonec zranitelností dle plánu pochlubili včera 12. prosince s tím, že se dotýká všech verzí počínaje 1.9.2 z února 2015 až 2.0.2 z letošního jara.

A v čem je tato zranitelnost vlastně nebezpečná? Hlavně proto, že má antivirový program administrátorská práva, takže útočník, který ovládne linuxové McAfee, může v krajních případech získat práva pro přístup hluboko do systému.

Více detailů najdete na stránkách nation.state.actor.

Diskuze (77) Další článek: Většinu nominací na Zlatý glóbus v oblasti seriálů získává tvorba od Amazonu, Netflixu a HBO

Témata článku: Software, Linux, Bezpečnost, Operační systémy, Open source, Antivirus, McAfee, VAR, Lin, Zrání, Hacknutí, Special, SPEC, Instance, Zranitelnost, Chytrý LED