Malá revoluce v IT? Microsoft spolupracuje s konkurencí

Microsoft včera oznámil, že v následujícím vývoji operačního systému Windows podpoří rozvoj příležitostí svých konkurentů. Mimoto se i dalšími způsoby bude snažit o zvýšení přitažlivosti Windows pro vývojáře i uživatele.

Jak toto prohlášení chápat? Microsoft si uvědomil strategickou pozici na trhu a z ní plynoucí (nejen) ekonomickou odpovědnost. Učinil tak v důsledku tlaku antimonopolních úřadů v USA a Evropě. Napříště tak svým konkurentům umožní nabízet jejich služby v systémech Windows. Aktuálně se hovoří o společnosti Google či dalších vyhledávačích, které budou moci být již výrobci počítačů nastaveny jako výchozí vyhledávací stroje. Uživatel tak nebude omezen na použití MSN.

Microsoft se rozhodl zveřejnit tyto principy a přehodnocovat je alespoň jednou za rok za účelem rozhodnutí, jestli potřebují aktualizovat z důvodu vývoje na poli technologickém, obchodním nebo zákonném. Čeká nás malá revoluce v IT?

Princip první: Volba pro výrobce počítačů a uživatele

Microsoft se zavazuje navrhovat a licencovat Windows za takových smluvních podmínek, které umožní instalovat programy dalších výrobců a konfigurovat PC založená na Windows pro použití programů třetích stran místo nebo jako doplněk k funkcím Windows.
 
1. Instalace jakéhokoli software: Výrobce i zákazník může používat jaký software si sám zvolí
2. Snadný přístup: Výrobci počítačů mohou do systému umisťovat ikony proto, aby výše zmíněný software byl snadno přístupný
3. Výchozí programy: Microsoft navrhne Windows tak, aby bylo možné jako klíčové (prohlížeč, přehrávač) programy používat i produkty třetích stran
4. Výlučná podpora softwaru třetích stran: Výrobci počítačů mají právo změnit způsob, jakým uživatel přistupuje ke klíčovým vlastnostem systému (prohlížeč, přehrávač) – mohou k tomu využít nástroje Přístup a výchozí nastavení programů
5. Obchodní podmínky: Microsoft se nebude mstít těm výrobcům počítačů, kteří prodávají i software třetích stran. Výrobci PC budou mít přístup k běžnému velkoobchodnímu ceníku. Ten bude určovat přesnou cenu za každou licenci.

Princip druhý: Příležitosti pro vývojáře

Microsoft se zavazuje navrhovat a licencovat Windows (a všechny součásti platformy Windows) za podmínek, které vytvoří a udrží příležitosti pro vývojáře aplikací a webových stránek pro tvorbu pokrokových produktů – včetně takových, které přímo konkurují vlastním produktům Microsoftu.
 
6. API: Microsoft poskytne vývojářům celou šíři služeb operačního systému skrze zdokumentované aplikační rozhraní. Aplikace třetích stran budou moci využívat stejných výhod, jako aplikace integrované (prohlížeče, přehrávače)
7. Internetové služby: Služba Windows Live bude navržena jako oddělená od Windows. Zákazník si bude moci zvolit Windows bez anebo s touto službou.
8. Otevřený přístup k internetu: Windows nebudou blokovat či vyžadovat poplatek za přístup k jakýmkoli ne-Microsoft stránkám či službám.
9. Nulová exkluzivita: Microsoft nebude vyžadovat po třetích stranách, aby jejich produkty podporovaly výlučně Windows.

Princip třetí: Interoperabilita pro uživatele

Microsoft se zavazuje naplňovat potřeby interoperability svých zákazníků. Umožní jim kontrolovat data a výměnu informací bezpečně a důvěryhodně mezi různými systémy a aplikacemi.
 
10. Komunikační protokoly: Microsoft za komerčně přijatelných podmínek zpřístupní všechny komunikační protokoly používané pro komunikaci se serverovými verzemi Windows.
11. Dostupnost patentů: Microsoft za férových a rozumných podmínek a při dodržování ochrany jeho intelektuálního vlastnictví uvolní licence na patenty týkající se jeho vynálezů na poli operačních systémů.
12. Standardy: Microsoft se zavazuje podporovat ve Windows řadu průmyslových standardů, které mohou vývojáři využít pro tvorbu interoperabilních produktů. Rovněž se zavazuje k takovýmto standardům sám přispívat a navazovat za tím účelem příležitostné vztahy s ostatními hráči na trhu.

Zdroj: Microsoft

Témata článku: Microsoft, Windows, Konkurence, Příležitostný hráč, IT, Malá revoluce, Microsoft Windows, Revoluce, Výrobce

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 130

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje