Linksys Velop - další přírůstek mezi mesh Wi-Fi routery

Linksys Velop - další přírůstek mezi mesh Wi-Fi routery

Letos bude mezi výrobci Wi-Fi routerů zuřit boj o pokrytí domácností pomocí sítě propojených krabiček. Jednu připojíte do internetu a další rozmístíte po bytě či domě. Krabičky se mezi sebou domlouvají a zajistí pokrytí internetem i v dříve hluchých místech. Levnější používají dvě pásma, například 2,4 GHz na dálkovou komunikaci a 5 GHz pro internet, ty dražší využívají tři pásma, kde 2,4 i 5 GHz je dostupné pro zařízení.

Začala s tím u nás neznámá firma Eero, aktivně se zapojil i Google s Google Wi-Fi a nyní se přidávají i velcí tradiční výrobci. Netgear už i u nás prodává svůj systém Orbi a nyní novinku uvádí Linksys pod označením Velop.

Linksys Velop bude ale mezi konkurencí cenově vysoko. Zatímco balení Google Wi-Fi se třemi krabičkami stojí 300 dolarů, tři hranoly Linksys Velop vyjdou na 500 dolarů. Linksys je ale oproti Google třípásmový a každá krabička je plně vybavená.

Klepněte pro větší obrázek

Netgear Orbi využívající stejně jako Linksys tři pásma s dedikovaným kanálem pro vzájemnou komunikaci se prodává v trojbalení za 588 dolarů. Linksys přitom slibuje rychlosti nad úrovní Netgearu.

V případě Linksysu nemusíte řešit, kterou krabičku připojíte k internetu. Všechny mají dvě ethernetová rozhraní. Každá podporuje 2x2 802.11ac Wave 2 MU-MIMO a umí fungovat v režimech router, range extender, access point a bridge.

Vysoká cena podobných řešení sází především na snadnost instalace. Určitě byste dokázali domácnost pokrýt levněji tradičními síťovými prostředky, ale tyto mesh sítě ze vzájemně sladěných komponent stačí po rozbalení připojit do zásuvky a v mobilní aplikaci nastavit základní parametry.

Pro výrobce se tu tak otevírá možnost získat příjemné peníze i z nenáročných uživatelů, kteří jinak kupují jen základní routery. Zatímco na vysokou maximální rychlost routeru jich tolik neslyší, nutnost dobrého pokrytí v celém domě je jasná každému.

Témata článku: Hardware, Wi-Fi, CES 2017, Router, Tradiční výrobce, Nenáročná domácnost, Wi-Fi Router, Netgearu, Celý dům, Celý byt, Netgear Orbi, Základní parametr, Dobré pokrytí, Lin, Hranol, Wi-fi extender, Extender

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje