Wi-Fi | CES 2017

Linksys Velop - další přírůstek mezi mesh Wi-Fi routery

Linksys Velop - další přírůstek mezi mesh Wi-Fi routery

Letos bude mezi výrobci Wi-Fi routerů zuřit boj o pokrytí domácností pomocí sítě propojených krabiček. Jednu připojíte do internetu a další rozmístíte po bytě či domě. Krabičky se mezi sebou domlouvají a zajistí pokrytí internetem i v dříve hluchých místech. Levnější používají dvě pásma, například 2,4 GHz na dálkovou komunikaci a 5 GHz pro internet, ty dražší využívají tři pásma, kde 2,4 i 5 GHz je dostupné pro zařízení.

Začala s tím u nás neznámá firma Eero, aktivně se zapojil i Google s Google Wi-Fi a nyní se přidávají i velcí tradiční výrobci. Netgear už i u nás prodává svůj systém Orbi a nyní novinku uvádí Linksys pod označením Velop.

Linksys Velop bude ale mezi konkurencí cenově vysoko. Zatímco balení Google Wi-Fi se třemi krabičkami stojí 300 dolarů, tři hranoly Linksys Velop vyjdou na 500 dolarů. Linksys je ale oproti Google třípásmový a každá krabička je plně vybavená.

Klepněte pro větší obrázek

Netgear Orbi využívající stejně jako Linksys tři pásma s dedikovaným kanálem pro vzájemnou komunikaci se prodává v trojbalení za 588 dolarů. Linksys přitom slibuje rychlosti nad úrovní Netgearu.

V případě Linksysu nemusíte řešit, kterou krabičku připojíte k internetu. Všechny mají dvě ethernetová rozhraní. Každá podporuje 2x2 802.11ac Wave 2 MU-MIMO a umí fungovat v režimech router, range extender, access point a bridge.

Vysoká cena podobných řešení sází především na snadnost instalace. Určitě byste dokázali domácnost pokrýt levněji tradičními síťovými prostředky, ale tyto mesh sítě ze vzájemně sladěných komponent stačí po rozbalení připojit do zásuvky a v mobilní aplikaci nastavit základní parametry.

Pro výrobce se tu tak otevírá možnost získat příjemné peníze i z nenáročných uživatelů, kteří jinak kupují jen základní routery. Zatímco na vysokou maximální rychlost routeru jich tolik neslyší, nutnost dobrého pokrytí v celém domě je jasná každému.

Diskuze (17) Další článek: Franka Emika: První roboruka, která zná zákony robotiky a umí se „množit“

Témata článku: Hardware, Wi-Fi, Router, CES 2017, Linksys, Tradiční výrobce, Nenáročná domácnost, Linksys Velop, Dobré pokrytí, Rodinný dům, Hranol, Meš Wi-fi router, Netgearu, Wi-Fi Router, Neznámá firma, Eero, Celý dům, Základní parametr, Přírůstek, Celý byt, Netgear Orbi, Linksysu, Wi-fi extender, Lin, Extender


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 29

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky