Lidský mozek má výkon 38 petaflops a paměť 3 581 TB

Diskuze čtenářů k článku

snake  |  15. 03. 2009 18:30

Jak to tak čtu tady v diskuzi, nijak jsem nikde nenašel interpretaci oněch hodnot. Podle mne to brali tak, že spočítali výkon počítače, který by měl být schopen simulovat všechny elektrochemické pochody v mozku ve stejné rychlosti jako to činí mozek. No a z toho důvodu jim vyšlo tak obludné číslo jak pro výkon, tak pro paměť.

Jenže takovéhle srovnání je zjevně nesmyslné, mohli bychom totiž požadovat přesně opačný přístup, tedy aby člověk počítal - dejme tomu jen s tužkou a papírem (určitě ale bez elektrických či elektronických pomůcek) stejně rychle jako počítač. Se stejnou přesností. Sčítání? To by nejspíš ještě šlo. Řekněme tak 0,2 FPS při 32bitových floatech, tak 0,1 u floatů 64 či 80bitových. Ale uznejte sami, že počítač jen nesčítá. Mnohem zajímavější bude dělení, tady to odhaduji tak na něco kolem 0,01 FPS, a to pořád ještě není pro klasické FPU konečná, protože FPU má i trigonometrické funkce. Samozřejmě, dá se to spočítat i z hlavy, stačí si pamatovat jen nejběžnější konstanty typu pí a e, zbytek je už jen matika v podobě nějakých těch Taylorových rozvojů apod. A kolik že to tak bude v průměru na 80bitových floatech?Mno, odhaduji, že jeden výpočet bude trvat tak 10 až 15 minut, s trochou šikovnosti, samozřejmě. Čili řekněme 0,001 FPS. A teď to porovnejte s pitomými Pentii, která jsou v řádu 10^10, či dokonce s grafickými kartami, které jdou dnes až k nějakým (mno, spíše teoretickým, uznávám), 10^12 FPS. To je prosím rozdíl 15 (!!!) řádů. Když těch grafik dám dohromady 100 tisíc, zarovnáme to hezky na 20 řádů, a 100 tisíc by jistě šlo v rámci nějakého projektu ufinancovat...

Ale předchozí srovnání považuji asi tak za stejně relevantní jako čísla, která jsou uvedena (bez metodiky výpočtu!) ve zprávičce... Pravda bude někde uprostřed, oba (mozek i comp) se již dávno hodí každý na něco jiného, někde má drtivý náskok ten, jinde onen.

Sám ale nevěřím tomu, že bychom nepřišli jednou na způsob fungování mozku, i kdybychom jej měli simulovat neuron po neuronu, což je pravděpodobně přístup, z jakého vycházeli při počítání ti vědci... A až jej jednou nasimulujeme, umělá inteligence nás překoná ve všem. Sám tipuji, že posledními lidskými aktivitami (ty, které zbudou AI k ovládnutí jako poslední) budou umělecké typu komponování hudby, psaní krásné literatury, a zejména pak její překlad. Až bude počítač překládat Manon z originálu tak, jak to udělal Nezval (a překonal IMO originál, přičemž zůstal navýsost český), "jsme ztracení". Nějaká ta psychologie, sociologie či jiné měkké disciplíny už pak proti takovému překladu budou nejspíš brnkačka (haha, stačí si vzpomenout na Elizu a její reálný úspěch, a to je už dnes kolik? Tuším 4 desítky let)...

Zbývá jediná otázka: jestli se toho mám šanci dožít. Pokud tu budu ještě dejme tomu půl století... Neodvažuji se moc odhadovat, protože zatím všechny odhady vývoje AI jdoucí dlouho budoucnosti byly příliš optimistické... Ale jednou tam prostě dojít musíme!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ax  |  15. 03. 2009 20:27

Ty jsi ale zase nepochopil, ze počítač počítá, protože je "debil" a musí vyzkoušet všechny možnosti a vše převést na výpočty. Mozek nemusí počítat, funguje na jiné bázi. Řekněme jednoduchá věc - nakreslení nějakého obrazce, počítáč na to musí provést tisíce iterací a výpočtů, mozek ani jeden.... Takže srovnávat, kolik spočítá mozek nějakých výpočtů za sekundu, je ještě větší nesmysl, protože on žádný výpočet provádět nepotřebuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  16. 03. 2009 17:32

Ale samozřejmě, že pochopil! Ale Ty jsi nepochopil mne, když v mém textu nevidíš, že to, na co upozorňuji, je, že to srovnání není nesmyslné jen na jednu stranu, ale je nesmyslné i ze strany přesně opačné.

Jinými slovy ten mozek má extrémně malý výkon v řádu FLOPS, ale na druhou stranu díky své konstrukci zvládá věci, se kterými se počítač zatím vypořádat nedovede. Pravděpodobně jak kvůli zatím nedostatečnému hardwaru, tak i softwaru (či nejspíše něco mezi tím, řekněme kvůli konstrukčnímu paradigmatu, které bude nutné nejspíš ještě změnit, aby byl mozek definitivně překonán). Obráceně to platí ale samozřejmě také: mozek na konkrétních úlohách prostě nemá šanci, a dnes ty úlohy zdaleka neznamenají jen sčítání a odčítání, ale třeba i takové šachy, řízení letadla či kosmické lodi, a mnoho dalšího. Jistě je ale třeba zajímavé, že zatímco piškvorky či šachy jsou už dávno pokořené, takové Go, které má poměrně jednoduchá pravidla, programově v rozumné obtížnosti zpracováno nebylo, a určitě to není kvůli nedostatečné popularitě této hry, je možná ještě populárnější než šachy (celosvětově). Ten rozdíl mezi Go a šachy myslím ale velmi pěkně demonstruje limity dnešních počítačů a přednosti lidského mozku (zatímco přednosti hrubého výkonu počítače nejspíš zná i dokáže popsat každý)...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2010 12:27

Myslím, že to celé tady jsou jen šíleně amatérské úvahy a vzdělaný člověk, třeba biochemik se musí jen pousmát. Nemám absolutně žádné znalosti v tomto komplexu oborů, tak bych se neodvážil cokoliv tvrdit, rozhodně ne ty vaše absolutní a jasné rozhodnutí " řády FLOPS ano/ne". Přijde mi legrační, jak tu několik (rádoby) vědců suveréně tvrdí, "je výkonný, není výkonný"...

Z sebe bych jen řekl, v návaznosti na zmiňované miliardy řízených buněk, že například život té jedné mozek prostě řídit nemusí. Strom také roste do výšky i do kořenů a "někdy" zastaví a to prosím bez mozku.

Ale jedno vím jistě pánové, že BRUCE WILLIS (a jeho mozek) překoná výkonem celý sál kvantových compů!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ax  |  14. 03. 2009 07:04

Základní rozdíl mezi mozkem a PC je především v tom, že PC vyhodnocuje rozhodování sériově a to tak, že musí zkoušet všechny varianty. Mozek funguje spíše jako kvantový počítač, kdy jsou všechny podmínky vyhodnoceny naráz.

Co se týká umělé intligence. Za pár let nebude problém sestrojit na bio-chemicko-elektrické bázi repliku mozku. Problémem však zůstáva to učení a "naplnění" zkušeností. Zatímco do PC uploadujete firmware, z mozkem to nepůjde. Takže vždy bude třeba ta dlouhá fáze učení a vždy nedostaneme vždy stejnou kopii.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 16:41

Tohle jsme s kolegy rozlouskli dávno: Lidský mozek: Procák dobrej, ale RAMka nestíhá...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 14:57

To jenom pro upresneni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 15:07

muzu hadat? nejrychlejsi pc mas ty

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 15:08

Ne, jenom na nem mam ucet.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 14:29

Zaverecna scena z akcneho trhaku:

Hlavny hrdina sa prebije cez ozbrojenu straz, ktora strazi hlavny pocitac. Pribieha k hlavnemu pocitacu, vytahuje DVD a instaluje ... Windows Vista. Hlavny pocitac je odstaveny, znicenie ludstva je odvratene a nasleduje postelova scena na zaver a titulky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 13:32

Začalo to už vlastne veľkým treskom pred 13 miliardami rokov, v prvých zlomkoch sekundy, keď sa hmota "kryštalizovala" z čistého žiarenia do elementárnych častíc a tie do väčších zhlukov hmoty.

Začalo to pred tri a pol miliardami rokov v bahne mladej planéty, keď molekuly vyrobili kópie samých seba a stali sa tak univerzálnym predkom všetkého pozemského života - začala evolúcia.

Začalo to pred štyrmi miliónmi rokov, keď začala rásť kapacita mozgu v línii hominidov a začalo sa prebúdzať vedomie.

Pred päťdesiattisíc rokmi s objavením sa inteligencie vyššieho rádu - Homo sapiens sapiens. Tento sa stal nositeľom rádovo rýchlejšieho - technologického vývoja.

Pred desaťtisíc rokmi s objavením civilizácie.

Pred stovkami rokov s objavením kníhtlače.

Pred päťdesitimi rokmi s objavením počítača. A tento sa stane nositeľom umelej inteligencie s rádovo vyšším tempom ďalšieho vývoja.

Za menej ako tridsať rokov, to skončí. (31.3.1993 Vernon Vinge: Singularita: "Do tridsať rokov budeme mať technické prostriedky, aby sme vytvorili nadľudskú inteligenciu." )

Rýchlosť počítačov sa zdvojnásobuje každé dva roky. Čo sa stane, ak sama počítačová umelá inteligencia začne vykonávať výskum a vývoj umelej inteligencie?

Rýchlosť počítačov sa zdvojnásobuje každé dva roky.

Rýchlosť počítačov sa zdvojnásobuje každé dva roky práce umelej inteligencie.

Rýchlosť počítačov sa zdvojnásobuje každé dva subjektívne roky práce umelej inteligencie.

Dva roky potom, čo umelá inteligencia dosiahne ekvivalent ľudskej inteligencie, jej rýchlosť sa zdvojnásobí. O rok neskôr, sa rýchlosť zdvojnásobí znova. Šesť mesiacov - tri mesiace - 1,5 mesiaca ... Singularita.

Dostatočne pokročilú technológiu nemožno rozoznať od mágie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 14:19

>> Pred päťdesitimi rokmi s objavením počítača. A tento sa stane nositeľom umelej inteligencie s rádovo vyšším tempom ďalšieho vývoja.

Vraj to bolo viac:

Examples of early mechanical calculating devices included the abacus, the slide rule and arguably the astrolabe and the Antikythera mechanism (which dates from about 150-100 BC). Hero of Alexandria (c. 10–70 AD) built a mechanical theater which performed a play lasting 10 minutes and was operated by a complex system of ropes and drums that might be considered to be a means of deciding which parts of the mechanism performed which actions and when.[3] This is the essence of programmability.

(Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Computer... )

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 13:29

Znám některé lidi a můžu zodpovědně prohlásit, že moje kalkulačka je mnohem chytřejší

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
redaktor Živě.cz | 13. 03. 2009 13:21

Samozřejmě se to nedá srovnávat, vemte si jen například rozeznávání tváří/lidí kdekoliv,kdykoliv, z jakéhokoliv úhlu. Je to jedna z miliónu věcí, které dělá mozek na pozadí a přitom jeho teplota nepřesáhne 40 stupňů a to na něm nemáme ani masivní hliníkový chladič

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 13:30

Základní problém vidím v algoritmu, některý je vyvíjen přes 50000 let a některý pár desítek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 13:37

ještě k tomu chlazení, nechtěl bych mít v kompu 6 litrů chladící tekutiny a odporné čerpadlo reagující na kdejaký povedený kus hardware

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
redaktor Živě.cz | 13. 03. 2009 13:45

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 14:14

... vysunutim dvierok na DVD mechanike

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 08:37

Já vlastně ani nechápu, proč by někdo chtěl aby stroje přemýšleli. Robot ti naseká zeleninu, vypere prádlo, v továrně vyrobí auto a kdoví co ještě ale nechápu, proč by se měl pokoušet myslet.

Není to takhle lepší? Ještě by odporoval nebo by něco udělal po svém a kdoví co ještě.

Dívám se na filmy jako Terminátor 3, Já robot a podobný a jen se směju...ale oni fakt asi chtěj aby robot sám myslel...

Když mi to někdo vysvětlí proč by měl robot simuovat smutek, radost, zkušenosti, cit, bolest tak budu jedině rád.

Díky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 08:55

... aby se člověk mohl cítit jako všemohoucí...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:37

... na kratickou dobu, nez by se to vymknulo kontrole

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 09:03

aby uplne nahradil pracujuceho cloveka a my si uzivali raja ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 09:19

To je stejná pitomost, jako že počítače uberou lidem práci... Změnily její charakter, ale rozhodně jí neubylo. Generujeme nesmyslné a samoúčelné data, která v podstatě nepotřebujeme - a čím máme výkonější systémy, tak je těch dat víc. Můj prastrýc byl vrchní účetní na šachtě v Ostravě - měl dva asistenty a sluhu, pak tam byl akorát ředitel, jeho zástupce a důlní inženýr. Sedm lidí řídilo tři šachty, kde pracovalo dva tisíce lidí - a měli jednu mechanickou kalkulačku, papír a tužku. Dneska je tam osmipatrová administrativní budova narvaná lidmi a počítači a těží polovinu uhlí, co v roce 1900. Takže nevím, nevím, jestli je to ten správný pokrok.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 13:32

Tak tohle by se mělo tesat

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:35

Proc? Scvhalne, zkus naprogramovat, aby ti robot nasekal zeleninu. To neni jenom o tom, vzit kus mrkve. Musis naprogramova napr. i umyti zeleniny (tj. specifikovat kohoutek, kde ho najde, o kolk otocit, specifikovat ukony pro umyti ....) a miliony dalsich veci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:51

toto som nasiel na nete:

Born:

lilo....

kernel loaded

sound card found and initialized

starting daemons...

crying......done

eating......done

drinking.....done

exhausting system.....done

camera system.....done

/usr/bin>cry loudly

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 09:38

Do jisté míry souhlasím... Na druhou stranu chápu, že je potřeba, aby se vymýšleli roboti, kteří budou schopní analyzovat situaci a navrhnout nejlepší řešení, a to nejen z databáze uložených, ale i vlastní na základě unikátní situace, ve které se budou nacházet - viz roboti, kteří se posílají do míst riskantních pro člověka.

Snahy o vytváření robotů s emocemi ale také nechápu... mají být společníky lidem? Proč? Není to problém, který leží úplně jinde, v oblasti socializace a komunikace samotných lidí?

Nerad bych se dočkal doby, kdy se začnou řešit otázky, zda má robot nějaká práva nebo ne... Asimov myslím na toto téma napsal hodně knih, a bohužel některé jeho myšlenky už taky neplatí... . Pokud si uvědomíme, že dnes existují i vojenští roboti pomáhající armádě, tak musíme konstatovat, že jeho zákony robotiky jsou dávno pasé...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 11:01

Proc? Protoze lidska lenost. Vetsina vynalezu byla vynalezena ve snaze ulehcit si zivot, a i mysleni je prace a boli. Proto se lide pachti za strojem, ktery by premyslel za ne, tvoril nove vynalezy, technologie a objevy.

Uz se blizi doba, kdy stroje vyrovnaji svuj vykon s clovekem a nakoc nas predbehnou. Budou produkovat nove stroje jeste lepsi, nez predchozi generace a ty nam budou slouzit k ulehceni zivota. Jiz dnes mnoho starsich lidi nechape co je uvnitr mobilu ci dvd prehravace a spokoji se se znalosti obsluhy. Brzo budou stroje, vymyslet technologie, kterym jiz nikdo z lidi nebude rozumnet a my se jen staneme konzumenty. Vyvoj ma stoupa po hyporbolicke krivce a my jsme nyni blizko bodu zlomu, kdy to vezme rychly spad.

Jinak katastroficke filmy, kdy stroje nici lidstvo, proc by to delali, co by z toho meli? Stratily by svuj ucel a cil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:50

Omyl. Většina vynálezů byla vynalezena ve snaze efektivněji zlikvidovat bližního a získat jeho moc nebo majetek. To souvisí s evolučními principy - silnější předá své geny další generaci. A silnější je ten, kdo má lepší pěstní klín nebo strategickou jadernou ponorku.

Lenost je v pořadí až za tím...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 14:08

.... a kdesi medzi lepsim samopalom a lenivostou je este lepsi robertko

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:04

Já sem toho názoru, že umělá inteligence je parádní věc... Nezáleží na tom jetsli to je nebo není praktické, ale už jen to, že člověk jednou možná dokáže vytvořit umělý "život" se mi líbí. Nevím, jak ostatní, ale když jsme u té zeleniny, co byste si vybral? Robota, který jen stojí a krájí zeleninu, nebo robota, který nakrájí zeleninu, a ještě je schopný si s vámi pokecat o čemkoliv, o čem si budete přát? Neříkám, že by robot měl nahradit vaše přátele, ale pro zpříjemění života docela praktické, na odreagování ideální, lidi v práci vás budou celý den štvát, přijdete domů a tam máte robota, který vám dokonale rozumí, můžete mu říct cokoliv, nebude vám vaše názory vyvracet, nebude vás nikde pomlouvat.......

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 08:30

A to je zhruba mozek využit jen na 5-7% svojí kapacity...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 08:32

To není tak úplně pravda. Spíš jen u 5-7% kapacity mozku jakš takš víme, k čemu slouží. O zbytku to nevíme, ale rozhodně se nedá říct, že ta kapacita zahálí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:33

To prece neni pravda.

Vy vedome vyuzivate 5-10% kapacity mozku. Ale nesmyslete si, ze ten zbytek zahali. Copak vase telo jako takove funguje samo od sebe?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 08:25

Nemůžou srovnávat lidský mozek se superpočítačem už proto že lidský mozek zpracovává data- paralerně zato procesor počítače- sériově.To je právě ten veliký rozdíl který je překážkou k vytvoření umělé inteligence.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 20:14

normalni cpu (i jednojadrove) zpracovava instrukce taky castecne paralelne a zpracovava jich nekolik najednou, u vicejadrovych tech veci muze delat vic najednou ve stejny cas. U superpocitacu je to srovnani trochu mimo, tam je uz dane architektonicky, ze se tech veci dela vic najednou (tech procesoru muze byt treba 100K a jedou najednou) a pouze si mezi sebou vymenuji data. To uz se trochu blizi tomu, jak by fungoval mozek - cast cpu muze treba zpracovavat audio, cast obraz a cast vyhodnocovat uz zpracovana data z techto vrstev, pak mohou fungovat relativne nezavisle na sobe

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 07:48

Teď mluvím jen o interní nevědomé činnosti mozku....řídí biliardy buněk a chemických a elektrických procesů v těle; řídí boj s viry, nemocemi, připůsobuje se okolnímu prostředí, navíc generuje i vědomí a neustálé rozvíjení se...on je skutečně i daleko rychlejší,...nevím, jestli by dnešní počítače ty biliardy procesů, buněk a a jejich souhru, kooperaci a boj s okolním světem dokázaly uhlídat a vnější svět se neustále mění....kdybyste nasadili na jen na tuto nevědomou činnost místo mozku nejrychlejší počítače, tak by zdaleka nebyly tak rychlé a výkonné jako je mozek...navíc generuje vědomí, které se jeví pomalejší než interní funkce mozku..ale to má zřejmě svůj účel........pracuje s jinou formou logiky, kterou počítače neumějí vůbec..jaký počítač má vědomí???

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 07:37

Počítač je dobrý v něčem specifickém - v počítání. To je jeho smysl, tak byl navržen, to "umí". Ale nic víc. Každou operaci, kterou po něm chceme, musí převést na nějaký výpočet, notabene binární, a teprve ten provést. Ano, ve výpočtech je dobrý a rychlý - rychlejší něž člověk.

Lidský mozek ale jenom nepočítá, on umí uvažovat v souvislostech, umí pracovat s intuicí, odhadem na základě zkušeností a podobné věci, o kterých ani netušíme, jak fungují, třeba paměť. O citech ani nemluvě. Přitom ještě souběžně řídí celé naše tělo od základních funkcí, udržuje informace o okolí, orientaci v prostoru, složitou koordinací desítek svalů udržuje tělo v nějaké pozici nebo pohybu, průběžně analyzuje veškeré vstupy a filtruje je....

Zkrátka srovnávat počítače na současné úrovni s běžným mozkem je nesmysl - jako kladivo s velkou továrnou. Ano, na zatlučení hřebíku není lepší nástroj, než kladivo. Ale k ničemu jinému se nehodí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 10:44

Přesně tak.

*thumbs-up*

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 13:52

Ale clovek tiez nevznikol sposobom: "Hop a je tu lidoop" Trvalo miliony rokov, kym sme sa stali tym, cim sme dnes ( http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution... ). Pritom treba brat do uvahy aj rozmery mozgu a rozmery, hmotnost a energeticku narocnost 20 petaflopoveho clustera.

Na druhej strane, 38 petaflops je asi zalostne malo, ked si uvedomom kolko blbcov beha po svete

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 07:18

Lidský mozek řídí miliardy procesů a miliardy buněk..ani o tom nevíme......chemické procesy na mikro a makro úrovni, elektrické procesy...teplota, kyselost, miliardy věcí; dále generuje vědomí a kontakt se světem..neustálé zlepšování...dovede tohle počítač..........spokojí se počítač s rostlinami a masem pro svoji energii...dovede s e epočítač rozvíjet.....dejte počítač na nějakou planetu...když tam přijedete později najdete miliardy daleko lepších a vědomých počítačů????? generují počítače vědomí, neustálou aktivní interakci se světem, sami se rozvíjí?????? co vlastně umí počítače, kromě toho, že jsou ještě lepší než Rainman v rychlosti počítání....otázkou je, jestli mozek i přesto není rychlejší..ale na na nevědomé úrovni..protože nevědomě řídí miliardy procesů uvnitř ttěla včetně funkce nejdůležitějších orgánů a zachování rovnováhy s vnějším světem

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:15

Si vem, kolik operací musí mozek provést pro pohyb ruky. A obvzlášť když člověk píše třeba deseti prsty.

Nebo když chodí nebo běží. Kolik svalů, šlach a podobných věcí se musí pohnout aby dosáhl kýženého výsledku?

Jdi někam - hýbeš dvěma nohama, dvěma rukama, držíš hlavu a hlídáš abys nepřepadl - a to vše nevědomě.

A PC? Těžko se může naučit psát deseti prsty, protože není a nikdy nebude na to uzpůsobený. Pokaždé by musel přijít nový program, který upraví psaní aby dokázal psát všemi deseti ( teoreticky by to bylo možné, pokud by měl vědomí a "chtěl" se naučit psát všemi deseti, tak by si musel napsat program sám, který mu to dovolí )

Šílená představa

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
juvas  |  13. 03. 2009 14:07

...neustálou aktivní interakci se světem, sami se rozvíjí??????

Ano. Existujú algoritmy ktoré to už vedia.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 16:27

možná, neznám je, ..hodně primitivní zřejmě ve srovnání s tím jak funguje mozek

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 06:30

Třeba zapomněli doplnit informaci:

že velká část mozku je nevyužita a započítali i dosud nevyužívanou část.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 06:31

Nebo velkou část zabere vědomí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 07:16

A nebo ji raději vůbec nepočítali a tak jen víme, s jakou zátěží mozek běžně pracuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:31

A na to jste prisel jak, ze je nevyuzita?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 09:48

Rekl mu to Astar Seran. Kdyz s nim poletime do jeho domovske galaxie, tak nas ji nauci pouzivat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 11:12

to se da docist dost casto, ze normalni clovek vyuziva mozek jenom z nekolika procent (nekteri pravda vubec). Jak to ale zjistovali tezko rict, podle me doted nikdo poradne nevi, jak vsechno funguje

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 11:19

Tím se ale myslí, že ta malá část se využívá v jednom okamžiku. Pokud budeme sledovat činnost možku během delšího období, tak se do práce zapojí všechny části.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 20:00

Muzes to nejak dolozit nebo je to jenom nejaka tvoje spekulace?

Taky je mozne, ze cast je proste pouzita pro "zalozni" ucely - pri poskozeni nekterych casti mozku se nekdy muze danou funkcionalitu naucit znovu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 00:09

To je zase výzkum. Už jste někdy viděli člověka, co by dokázal třeba jen sečíst 38*10^15 reálných čísel za sekundu?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 00:23

A tohle je zase blbej prispevek

Videls nekdy pocitac, co dokaze rozumet mluvene reci? Vcetne ironie, humoru apod.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 00:25

Neviděl, ani neuvidím. právě proto je nesmysl měřit výkon mozku jako výkon počítače.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 00:27

Za tim stoji stamiliony let evoluce. Mozek je efektivni fuzzy stroj se slozitou strukturou, ale jeho vykonnost se s pocitaci neda srovnavat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 07:15

Presne tak. Mozek ma uplne jinou architekturu. Pocitadla ho nikdy nedotahnou. Dobry porovnani je treba u sachu. Kolik milionu tahu dokaze za sekundu "vyzkouset" sachovy pocitac aby vybral ten nejlepsi tah a kolik jich dokaze zvazit za sekundu sachovy velmistr? Presto, nemylim-li se, je nejlepsi vysledek vypocetni techniky jedna remiza.

To se neda srovnavat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 07:49

Jenže šachový velmistr nezkouší varianty tahů jako počítač. On analyzuje celkovou situaci a podle ní se rozhoduje.

Počítač, co porazil velmistra, měl v paměti snad veškeré známé šachové partie historie a měl supervýkon, takže dokázal člověka přečíslit a tím porazit. Zkrátka eliminoval všechny chyby, kterých se někdo v historii dopustil a zbytek dopočítal. Takhle se dají hrát šachy, kde je ohromný, ale konečný počet možností a pozic - najít ty správné není nic těžkého a zvládne to i kalkulačka - třebaže jí to bude trvat šíleně dlouho.

To je jako v tom příkladu se šimpanzem a psacím strojem - kdyý naučíme šimpanze náhodně klepat do psacího stroje, jednou napíše Shakespearovu hru. Bude mu to trvat miliardy miliard let, ale jednou se mu to povede, musí. A šachy mají o mnoho řádů méně kombinací.

Ale Shakespeare tu hru psal pár měsíců... To je ten rozdíl.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 08:21

Znám jednoho šimpanze a ten by napsal Krále Leara bez problémů - http://aktualne.centrum.cz/priroda/clanek.phtml...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 09:30

Netusim proc oponujes na prispevek, kdyz rikas totez.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:57

Vzdyt to rikam

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 14:50

Tebe šachy moc nezajímají vid?Népověda Deep ....

Takže stroj už poráží BĚŽNĚ velmistry typu Kasparova...Koneckonců si to sám najdi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 14:52

Když v roce 1997 zvítězil počítač DeepBlue nad Kasparovem, vyvolalo to ještě senzaci, posléze se takový výsledek stal běžným a nyní již souboje člověk versus stroj pomalu přestávají být zajímavé. Stejně jako atleti nezkoušejí předběhnout automobil, i šachisté brzy přestanou zkoušet porazit počítač.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2009 10:50

(Lidský) mozek dokáže racionálně uvažovat, to počítač (ať už sebedokonalejší) nedokáže...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 00:26

A už jsi viděl počítač, kterej by dokázal v reálným čase řídit auto v hustým provozu v rychlostech kolem 200km/h, hlídat, jestli za ním nefičí policejní passaty, přitom se holit, česat, nasnídat se, během toho všeho si prozpěvovat, uvázat si kravatu a přečíst výroční zprávu o bilanci podniku a připravit si projev před dozorčí radou s telefonem u ucha, notebookem na loketní opěrce a doutníčkem v hubě??

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 11:48

samozdřejmě, stačí zapnout multitasking

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 15:42

Ja nevidel ani takoveho cloveka.

Clovek vetsinou ani nedokaze poradne vnimat vyuku/rozhovor a do toho napr. pres IM navazovat dalsi rozhovor. Uplne bezne a dokazane je to v aute s telefonem u ucha nebo klidne s handsfree. Jde o to, ze pokud nastane nejaka narocnejsi situace k vyreseni, clovek musi prestat mluvit a zacit se trochu vice venovat rizeni - proste prehodit spotrebu vykonu.

Je pravda, ze lidsky mozek funguje uplne jinak, ale vykonostne jsou stroje imho mnohem vykonnejsi.. Nejsou napriklad kreativni a nektere vlastnosti postradaji, ale vykon je nepochybne vetsi. A docela pochybuji o takto velkych cislech. Ukazte mi cloveka, ktery umi pocitat rychle, jako PC s vykonem 38 petaflops. Ze CPU neumi mluvit - no a co? To ani umet nema, je to vypocetni jednotka a rychlosti se nerovname ani P I, ktera spocita rovnice v radu ms. To same s pameti, ano, pamatujeme si toho napr. dost, ale vse je imho ztratove a mozek ma mensi kapacitu, takze s kazdym novym zaznamem se vymaze mene dulezity, popr. vice dulezity starsi zaznam. Schvalne - nekdo si neco treba pamatuje z detstvi, dost podrobnosti - pamatujete si ale tolik podrobnosti, jako je ve videu v HD na harddisku? Tezko.. Jestli si pamatujeme stovku TB, tak je to imho hodne. na 100 TB se vejde tolik textu a videa v nizkem rozliseni (ony vzpominky, kde nevime uplne vsechno - presne rozmery etc..) a hudby v kvalite vetsi nez 32kbps (se kterou se IMHO da srovnavat melodie, kterou si pamatujeme - navic opet casem si pamatujeme z one melodie mene a mene..).

Vsimnete si, jeden den pouzijete nejake slovo, neco si jasne pamatujete a za par let, pokud ho nepouzivate, tak proste zapomenete - premaze se..

Diky vsem rejpalum, ze nebudete psat neco stylem - "to neni podlozene; jsou to kecy atp.". Ne, podlozene to neni, jsou to jen me poznatky, jen me predstavy a teorie, nic vic, nic min.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 16:22

To je vtip, že výkonnostně jsou stroje daleko lepší?

Teď mluvím jen o interní nevědomé činnosti mozku....řídí biliardy buněk a chemických a elektrických procesů v těle; řídí boj s viry, nemocemi, připůsobuje se okolnímu prostředí, navíc generuje i vědomí a neustálé rozvíjení se...on je skutečně i daleko rychlejší,...nevím, jestli by dnešní počítače ty biliardy procesů, buněk a a jejich souhru, kooperaci a boj s okolním světem dokázaly uhlídat a vnější svět se neustále mění....kdybyste nasadili na jen na tuto nevědomou činnost místo mozku nejrychlejší počítače, tak by zdaleka nebyly tak rychlé a výkonné jako je mozek...navíc generuje vědomí, které se jeví pomalejší než interní funkce mozku..ale to má zřejmě svůj účel........pracuje s jinou formou logiky, kterou počítače neumějí vůbec..jaký počítač má vědomí???

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 16:24

a každá z těch bliard buněk je samostatný bio-chemicko-elektrický extrémně složitý počítač..a vše funguje ve fantastické souhře.......to co se generuje jako vědomí je něco navíc........má ponějaký počítač vědomí...? co to je vědomí? je to věc výkonu, složitosti??????

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 17:19

"... Je pravda, ze lidsky mozek funguje uplne jinak, ale vykonostne jsou stroje imho mnohem vykonnejsi.. Nejsou napriklad kreativni a nektere vlastnosti postradaji, ..."

Nevim, proc sem tahate to vedomi, kdyz jsem ho touto vetou prakticky vyloucil.

Pravda, nevedome procesy (v PC obdoba background procesu :) ) jsem opomnel - v tomto ohledu to mozek dohani. Za pameti si ale stojim - opet pouze za vedomou. Nejsem biolog, abych vedel, zda mozek "loguje" nejake info navic :D

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 03. 2009 13:23

Rekl bych ze clovek ma obrovskou pamet. Pokud vim, kdyz si neco zapamatujes tak se to nekam ulozi a vytvori se spoj, ze tam neco je. Proste neco jako MFT ve filesystemu. A pokud to po letech zapomenes, proste se jenom odstrani zaznam z MFT. Ale v bitmape volnyho mista na disku zustane pro tu oblast stale 0 - tzn se to nikdy neprepise. A proto se muze stat, ze si aj ve stari vzpomenes na neco, cos myslel ze uz zapomenes - staci, kdyz se ten spoj nejak rekonstruuje... Jinak clovek svuj mozek neumi ani vyuzivat - na youtube bylo video lidi, kteri pocitali jak pocitac - zlomky numericky vycislili na nekolik (desitek?) desetinnych mist behem chvilky...bohuzel to ted asi nenajdu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 20:07

S tou pameti to neni tak jednoduche - pamet spis funguje jako takova cache, co pouzivas casto si vybavis rychle, co malo nebo vubec, tak cim dal hur a nakonec zapomenes. Jenze ve skutecnosti mozna nezapomenes nic, akorat si to neumime vybavit. Treba v hypnoze se daji z cloveka dostat klidne i ty zazitky z detsvi, ktere si nepamatuje. To ze clovek zapomina asi neni bug, spis featura, aby se z toho kvanta informaci nezblaznil

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 22:03

To je take zajimava myslenka

V tom pripade je tedy mozne, ze se pamet deli na pouzitelnou a archiv :D .. receno samozrejme s nadsazkou.. ale jak je vidno, mozek se v jistych ohledech da srovnavat s terminologii a nejen s ni, celkove se strukturou PC.. Samozrejme se na to nesmime divat z biologickeho hlediska, biologove by nas asi za tyto uvahy kopli

Kazdopadne bych nekdy uvital moznost rozsireni te docasne cache, anebo moznost nejakym zpusobem vstupovat do "archivu" - jinak nez tim, ze mne nekdo zhypnotizuje :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 00:40

Když jsem viděl ten titulek "blbost", čekal jsem nějakou pytlovinu. I tak se ti podařilo mi hloupostí tvého příspěvku vyrazit dech. Gratuluji. Uff.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 01:21

a proto se nevyplati psat prispevek jako jeden z prvnich jelikoz pak kazdy prijde a z druhych dela hlupaky a ze sebe chytryho.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 10:43

Jestli ti přijde OK hodnotit inteligenci na základě toho, jak rychle dokáže mozek počítat, pak jsi stejný trdlo, jako ten, na kterýho jsem reagoval.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:18

souhlasím.... člověk má právě odlišnou inteligenci ve shopnosti improvizace a přizpůsobení se situaci, a hlavní co nás odděluje je, že člověk umí být vych*anej

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:30

Jestli ty nedokážeš pochopit příspěvek v diskuzi, pak jsi ještě větší trdlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:36

Ano, a se mnou drtivá většina reagujících.

Takže whatever, oslíku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 16:07

Jj, docela mě to překvapilo. Asi budu muset příště svoje myšlenky formulovat nějakou jednodušší formou, aby je pochopil každý, jak ty říkáš, "oslík".

A nebo ne, ta diskuze pod mým příspěvkem mě celkem pobavila.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 16:12

Udělal jsi ze sebe pitomce. Bez debaty. To se čas od času může stát každému. Jen už to radši nerozmazávej.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 01:46

Docela me pobavilo to "nejobycenejsi seda kura mozkova"... jeden z nejvetsich zazraku evoluce srovnavan s procesory.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 01:50

u Teba tej evolucie moc veru neprebehlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 20:25

Ono je si důležité uvědomit, že mozek funguje jen mohu-li to tak říct zhruba 20% procent, možná kdybychom uměli využít potenciál 100% tak se možná dokážeme levitovat a počítače půjdou do šrotu včetně gravitace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2009 10:54

Mozek nelze vyuzit na 100%, protoze krome mysleni se musi venovat i dalsim vecem (multitasking) typu spracovani obrazu z oci, zvuku z usi a ostatnich "procesu"...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 01:53

Evidentne jsi nepochopil, ze drtiva vetsina toho "vykonu" mozku je zamerena na interni procesy v tele.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:07

o to ani nejde, ale mozek kojence a dospělého člověka je kapacitně určitě taky jiný, tohle se nedá podle mě nijak rozumně spočítat

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 12:44

Právě tady je jedna z našich největších neznalostí. Mozek novorozence je plně vyvinutý, má stejný počet mozkových buněk - těch naopak během života ubývá. Takže "kapacitně" je možná i větší, ale je v něm ohromné množství prázdného místa, napevno je zapsáno jen pár základních refexů, sací, polykací, dýchání. A o tom, jak se v něm zapisují zkušenosti, jak se učí, jak zpracovává vjemy a aplikuje je, o tom toho víme jen strašně málo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2009 00:09

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2009 18:41

Mno jo... jen by mě zajímali jak "vědátoři" dospěli k tomu úžasnému číslu 3 581 PFlops +/- 0. Co když si dám pívo a zabiju pár neuronů, nebude to už jenom zoufalých 3579?

Trochu mi to připomíná radiokarbonové datování příjezdu Járy Cimrmana do Liptákova v jistý den roku 1914 +/- 300 let

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor