Lidský mozek má výkon 38 petaflops a paměť 3 581 TB

Podle Dharmendry Modhy, šéfa výzkumného týmu z IBM Almaden Research Center, který se zabývá problematikou umělé inteligence a tvorby „kybernetického mozku“, je zatím skutečná umělá inteligence kdesi v mlhavém nedohlednu. Jeho tým získal minulý rok pětimilionový grant od americké agentury DARPA na projekt SyNAPSE. Jeho účelem bylo reverzním inženýrstvím zjistit techniky lidského mozku, které by pak bylo možné aplikovat i v běžných softwarových výpočtech.

Po několika měsících už má Modha jasno. Ačkoliv jsou superpočítače stále rychlejší, zatím jen z velké dálky pokukují po výkonu zcela běžného mozku. Tradiční počítač by totiž musel mít 3 581 terabajtů paměti a výkon okolo 38 petaflops (38 biliard operací za sekundu). Jen pro srovnání, současný nejrychlejší počítač světa disponuje výkonem 1 petaflops a na rok 2011 plánuje IBM sestavit pro americkou vojenskou laboratoř Lawrence Livermore v Kalifornii cluster s výkonem 20 petaflops.

Podle Dharmendry Modhy bychom se mohli dočkat srovnatelného výkonu jako lidský mozek někdy okolo roku 2018, kdy, jak sám předpovídá, bude schopen člověk alespoň na elementární úrovni simulovat skutečný mozek.

Jen pro srovnání, pokud vezmeme v potaz Modhův výpočet, český nejrychlejší superpočítač Amálka je 9500krát pomalejší než ta nejobyčejnější šedá kůra mozková

Zdroj: insideHPC

Diskuze (90) Další článek: HotKeyz: klávesové zkratky všude a zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , ,