Levný Intel NUC s úspornými 14nm čipy Braswell

Intel rozšiřuje nabídku vlastních počítačů NUC v miniaturní krabičce. Dva nové modely jsou zaměřené na nízkou cenu a obsahují nové 14nm Atomy s architekturou Braswell.

Před několika měsíci představil Intel novou generaci počítačů v krabičce, které označuje jako NUC (Next of Computing). Nová generace přišla s 14nm čipy Broadwell, které poskytují i vysoký výkon v podobě procesorů Core i3, Core i5 a Core i7. Cena nejnižší konfigurace ale začíná kolem hranice devíti tisíc korun s daní.

Pokud tak vysoký výkon výkon nepotřebujete, ale naopak preferujete nižší cenu i spotřebu, bude Intel již brzy prodávat dva nové modely, které jsou zaměřené právě na tyto vlastnosti.

Nové 14nm Atomy pod značkou Celeron nebo Pentium

Dva nové modely Intel NUC jsou vybavené novými úspornými 14nm Atomy, které už jsou postavené na vylepšené architektuře Braswell (procesorová jádra Airmont). Hlavního vylepšení se dočkal integrovaný grafický čip, který už je z osmé generace, podobně jako u trochu výkonnějších čipů Core M. Grafiky ale mají místo 24 EU maximálně 16 exekučních jednotek (Celeron má jen 12 EU).

braswell.jpg

Intel NUC NUC5PPYH používá čtyřjádrový procesor Pentium N3700, který má základní frekvenci 1,6 GHz a dokáže zvýšit frekvenci až na 2,4 GHz. Druhý NUC NUC5CPYH obsahuje dvoujádrový Celeron N3050, který pracuje v rozmezí frekvencí 1,6 GHz až 2,16 GHz. Oba čipy jsou podporují operační paměť DDR3L s frekvencí až 1 600 MHz a kapacitou maximálně 8 GB. Jejich TDP je také stejných 6 W.

braswell-nuc.jpg
Intel NUC a jeho typický design

Obě verze používají stejné základní desky, které umožňují připojení jednoho 2,5palcového disku nebo SSD pomocí rozhraní SATA 6 Gb/s, přičemž místa je dost i pro disky s tloušťkou 9,5 mm.

Základní výbava pro běžné použití

Oba modely počítačů NUC sdílí i stejnou výbavu, která patří mezi základní, ale dostatečnou. K dispozici jsou celkem čtyři porty USB 3.0, dva jsou na přední a dva na zadní straně šasi. Jeden z nich podporuje i nabíjení zařízení. Pokud budete potřebovat více, třeba pro nějaký malý adaptér, můžete ještě využít i dva USB 2.0 uvnitř počítače, které jsou přes adaptér dostupné na základní desce.

pinnacleandgrasscanyon-nuc-backstraight_rgb.png
Pohled na zadní stranu počítače

Na přední straně se nachází infračervený senzor pro dálkové ovládání. Jestli ale chcete použít tyto modely jako chytré krabičky k televizi, bude nejspíš pohodlnější vše řešit přes nějaký ovladač využívající Bluetooth 4.0, nechybí samozřejmě ani podpora rychlé Wi-Fi (802.11ac). Pro kabelové připojení k síti je na zadní straně i gigabitový ethernet. Dva výstupy pro monitor, televizi nebo třeba projektor zahrnují VGA a HDMI (1.4a). Zvukový výstup pomocí 3,5mm konektoru zvládne až osmikanálový zvuk. Intel myslel i na paměťové karty, počítače tak mají čtečky karet SDXC. Rozměry šasi jsou 11,5 × 11,1 × 5,16 cm a o chlazení se bohužel stále ještě starají ventilátory s nízkým hlukem.

Podobně jako jiné verze počítačů NUC, používají i tyto modely stříbrný design šasi s černým plastovým krytem na horní straně. Napájení je řešené externím adaptérem s výkonem 65 W. Intel dodává i držák VESA, takže můžete počítač umístit třeba na zadní stranu monitoru. Pokud jde o podporu operačního systému, zmíněné verze si poradí jak s Windows 7 až 8.1, tak i s linuxovými distribucemi jako Ubuntu, Mint, Fedora, OpenSUSE a Androidem.

Parametry Intel NUC (Celeron/Pentium)

  • Procesor: dvoujádrový Intel Celeron N3050 (až 2,16 GHz) nebo čtyřjádrový Pentium N3700 (až 2,4 GHz), 14 nm (Braswell), TDP 6 W
  • Grafický čip: integrovaný v procesoru, Intel HD 8. Generace, 12/16 EU
  • Operační paměť:  DDR3L (až 8 GB)
  • SSD/HDD:  2,5palcový SATA (až 9,5 mm)
  • Výbava: Wi-Fi, Bluetooth, 4 × USB 3.0 (přední a zadní strana), 2 × USB 2.0 (na desce), HDMI, VGA, ethernet, infraport
  • Rozměry: 11,5 × 11,1 × 5,16 cm
  • Napájení: externí adaptér (19 V, 65 W)
  • Cena, OS: od 128 dolarů (přibližně 3 800 Kč s DPH), bez disku a paměti, bez OS

Doplňte si sami

Oba počítače jsou dodávané bez pamětí, bez disku a tím pádem i bez operačního systému. I když cena nižší verze s Celeronem vychází v přepočtu kolem čtyř tisíc korun s daní, je nutné s nákupem dodatečných komponent počítat.

Vzhledem k TDP čipů by počítačům jistě slušelo pasivní chlazení. Použití ventilátoru, který by měl ale být dle Intelu tichý, je asi jediným negativem. Od počítačů nelze čekat vysoký výkon jako s čipy Core, ale jde o nejnovější 14nm Atomy s moderní grafikou, takže pro běžnou práci a multimediální použití budou stačit. Pokud ale přemýšlíte o připojení televize nebo monitoru s rozlišením 4K Ultra HD, myslete na to, že použité HDMI zvládne pouze 4K s 30 Hz.

Diskuze (14) Další článek: Nový build Windows 10: Edge, Microsoft Wi-Fi a prý už nemá chyby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,