Levné VR pro Windows 10? Lenovo ukázalo nefunkční brýle a to je zatím tak všechno...

Před veletrhem CES to vypadalo na mohutnou ofenzivu virtuální reality. Jenže ačkoli byla všudypřítomná, nějakých zásadních novinek v této oblasti jsme se nedočkali. HTC sice předvedlo svůj vylepšený Vive, ale tím hlavním tahákem měly být nové cenově dostupné headsety definované Microsoftem. Jejich vývoj slibovali mnozí výrobci počítačů, ale nakonec se předvedl jen jeden – Lenovo.

Headset od Lenova slibuje to, co už sliboval Microsoft - tedy kvalitní pojetí virtuální reality za cenu 299 dolarů, možnost pohybu v prostoru a na pozadí běžící Windows 10 Holographic, neboli prostředí Windows 10 pro virtuální realitu (headset se jinak standardně připojuje k počítači s Windows 10, není sám o sobě počítačem jako například HoloLens).

Klepněte pro větší obrázek
Hned několik výrobců připravuje ve spolupráci s Microsoftem cenově dostupné headsety pro virtuální realitu. Měl by je utáhnout i průměrný notebook a smysl dají především pro edukativní aplikace, 3D obsah či kreativní aplikace v rámci Creators Updatu pro Windows 10

Lenovo sice ukázalo, že brýle už má, ale nebylo možné vyzkoušet, jak fungují. V tomto směru vývoj ještě čeká, a to prý i na Microsoft. Vše se prý pořádně rozjede teprve až po uvolnění Creators updatu pro Windows 10.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Řešení od Lenova prezentované na CES

No, uvidíme, začínám být lehce skeptický. Uvedení brýlí od mnoha výrobců Microsoft avizoval už do konce roku 2016 a začátkem roku 2017 zatím vidíme jen jedny, a to ještě nefunkční. Nicméně vypadají docela dobře. Jsou lehké, váží jen 355 g, což je oproti půlkilovým HTC Vive či Oculus Rift znatelný úbytek váhy.

Zobrazení probíhá v rozlišení 1440×1400 bodů, což je standard pro Windows Holographic definovaný Microsoftem. Znamená to ještě o něco lepší rozlišení než v HTC Vive nebo Oculusu, grafický požitek by měl být srovnatelný. Uvnitř jsou senzory pohybu a vepředu pak dvě kamery na snímání okolního prostoru.

Headsety pro Windows 10 si nedělají ambice nahradit ty specializované herní, které budou mít zřejmě rychlejší odezvy a lepší optimalizaci obrazu přímo pro hry. Měly by posloužit pro využívání 3D aplikací a prohlížení 3D obsahu ve Windows 10.

Témata článku: Windows 10, Creators Update, Virtuální realita, CES 2017, Default, Brýle 3d, Hlavní tahák, 3d brýle, Headset, 3d brýle pro virtuální realitu, Virtuální 3D brýle, Brýle pro virtuální realitu, Požitek, Virtuální realita HTC vive, Okolní prostor

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje