Virtuální realita | Creators Update | CES 2017

Levné VR pro Windows 10? Lenovo ukázalo nefunkční brýle a to je zatím tak všechno...

Před veletrhem CES to vypadalo na mohutnou ofenzivu virtuální reality. Jenže ačkoli byla všudypřítomná, nějakých zásadních novinek v této oblasti jsme se nedočkali. HTC sice předvedlo svůj vylepšený Vive, ale tím hlavním tahákem měly být nové cenově dostupné headsety definované Microsoftem. Jejich vývoj slibovali mnozí výrobci počítačů, ale nakonec se předvedl jen jeden – Lenovo.

Headset od Lenova slibuje to, co už sliboval Microsoft - tedy kvalitní pojetí virtuální reality za cenu 299 dolarů, možnost pohybu v prostoru a na pozadí běžící Windows 10 Holographic, neboli prostředí Windows 10 pro virtuální realitu (headset se jinak standardně připojuje k počítači s Windows 10, není sám o sobě počítačem jako například HoloLens).

Klepněte pro větší obrázek
Hned několik výrobců připravuje ve spolupráci s Microsoftem cenově dostupné headsety pro virtuální realitu. Měl by je utáhnout i průměrný notebook a smysl dají především pro edukativní aplikace, 3D obsah či kreativní aplikace v rámci Creators Updatu pro Windows 10

Lenovo sice ukázalo, že brýle už má, ale nebylo možné vyzkoušet, jak fungují. V tomto směru vývoj ještě čeká, a to prý i na Microsoft. Vše se prý pořádně rozjede teprve až po uvolnění Creators updatu pro Windows 10.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Řešení od Lenova prezentované na CES

No, uvidíme, začínám být lehce skeptický. Uvedení brýlí od mnoha výrobců Microsoft avizoval už do konce roku 2016 a začátkem roku 2017 zatím vidíme jen jedny, a to ještě nefunkční. Nicméně vypadají docela dobře. Jsou lehké, váží jen 355 g, což je oproti půlkilovým HTC Vive či Oculus Rift znatelný úbytek váhy.

Zobrazení probíhá v rozlišení 1440×1400 bodů, což je standard pro Windows Holographic definovaný Microsoftem. Znamená to ještě o něco lepší rozlišení než v HTC Vive nebo Oculusu, grafický požitek by měl být srovnatelný. Uvnitř jsou senzory pohybu a vepředu pak dvě kamery na snímání okolního prostoru.

Headsety pro Windows 10 si nedělají ambice nahradit ty specializované herní, které budou mít zřejmě rychlejší odezvy a lepší optimalizaci obrazu přímo pro hry. Měly by posloužit pro využívání 3D aplikací a prohlížení 3D obsahu ve Windows 10.

Diskuze (3) Další článek: Pozvánka na seminář: Agilní týmový vývoj, Multiplatformní DevOps

Témata článku: Windows 10, Virtuální realita, Creators Update, CES 2017, Brýle pro virtuální realitu, Hlavní tahák, Brýle 3d, Virtuální realita HTC vive, Požitek, Headset, 3d brýle pro virtuální realitu, Virtuální 3D brýle, Default, Okolní prostor, Window, 3d brýle, Lev, Kvalitní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky