Levná CD-R se rozpadnou do roka a do dne

Podle holandského magazínu PC Active nejsou levná CD-R vhodným médiem pro dlouhodobé uchování dat, a to ani v případě uložení při pokojové teplotě a bez přístupu světla. Podle časopisu to prokázal test třiceti neznačkových disků různých výrobců.

Test začal před dvaceti měsíci, kdy autoři testu vypálili na vybrané disky data a uložili je do skříně. Když je po určeném čase vytáhli, zjistili, že několik CD je poškozených a data se z nich nedají přečíst. A to přes to, že většina výrobců tvrdí, že CD-R vydrží při správném uložení nejméně deset let v použitelném stavu.

Autoři PC Active se domnívají, že za problémem stojí použitá barviva, který nemusejí být dostatečně stabilní. Výrobci v rámci snižování nákladů a ceny produktů často používají méně kvalitní materiál. Na značková (a mnohem dražší) média výrobci používají barviva stabilní, takže u nich nedochází k tak rapidní degradaci. Podle PC Active naopak na čitelnost médií nemá vliv použitá rychlost záznamu.

Zdroj: PC Active

Diskuze (71) | Asus má co předvádět

Témata článku: Active, Správný čas, Vybraný výrobce, Vhodná rychlost, CD-R, Uložení, Stabilní teplota, PC skříně, Výrobce, Uložená data

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší