Letadla v Kalifornii nelétala kvůli opomenutému restartu serveru

Kvůli chybě technika a nedokonalosti jednoho z produktů společnosti Microsoft došlo minulý týden k tříhodinové výluce provozu na téměř všech letištích v jižní Kalifornii. Pět letadel se během výpadku radiokomunikačního serveru dostalo do nebezpečně malé vzdálenosti od jiných letounů, jeden z pilotů musel sáhnout k úhybnému manévru, aby předešel srážce.

Na vině je technik, který opomenul včas restartovat systém, který nahradil původní unixový server. Nový server s operačním systémem Windows je nutné pravidelně restartovat, protože jinak se počítač sám vypne po necelých padesáti dnech provozu. K tomuto automatickému vypnutí kvůli pochybení technika došlo a shodou okolností selhal i záložní systém.

Představitelé řízení letového provozu v Kalifornii oznámili, že dokud nebude problém definitivně vyřešen, dojde k nainstalování systému, který bude techniky na nutnost plánovaného restartu serveru s předstihem upozorňovat.

Zdroj: LA Times (nutná registrace)

Diskuze (131) Další článek: Na internetu se objevila ukázka zneužití chyby při zpracování JPEG obrázků

Témata článku: Microsoft, Windows, Úhybný manévr, Záložní systém, LA times, Pilot, Předstih, Záložní zdroje, Let, Letoun, Kalifornie

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk