Lenost okoukají děti od rodičů už v útlém věku

  • Když roční dítě vidí, že vytrvalost vede k úspěchu, jeho ochota poprat se s problémy roste
  • Když s ničím takovým konfrontováno není, jeho odhodlání ke zdolávání překážek klesá
  • Plyne to z nové studie amerických psychologů z bostonského Massachusetts Institute of Technology

Svět je plný promarněných talentů. Mladičké hvězdy zazáří a pohasnou jen proto, že nejsou ochotné na sobě dál tvrdě pracovat. Nadaný žák tak třeba ani nedostuduje, talentovaný sportovec se neprosadí. Místo nich se úspěchu často dočkají ti, kteří sice nedostali do vínku takovou porci nadání, ale byli ochotní dřít. Co rozhoduje o tom, jestli je člověk vytrvalý nebo ne?

Vědci vsázeli dlouho na vrozené dispozice k vytrvalosti. Výzkum z poslední doby ale dokazuje, že vytrvalosti se člověk naučí, když ji vidí kolem sebe. Nová studie amerických psychologů z bostonského Massachusetts Institute of Technology publikovaná v předním vědeckém časopise Science odhaluje, že vytrvalost se učí už překvapivě malé děti.

Vedoucí týmu Julia Leonardová a její kolegyně Yuna Leeová a Laura Schulzová nejprve předstíraly před ročními dětmi, že mají problém s otevřením krabice nebo se sundáváním přívěsku z karabiny. Po půlminutové „dřině“ však uspěly. Jiným dětem během půlminuty ukázaly hned třikrát, jak lze snadno otevřít krabici nebo sundat přívěsek z karabiny.

Děti z obou skupin následně dostaly hrací skříňku s nápadným vypínačem. Ten byl ale nefunkční a hudbu spouštěly vědkyně nikoli předstíraným zmáčknutím vypínače, ale skrytým mechanismem.

Děti mačkaly knoflík v marné snaze pustit hudbu. Ty, které viděly, jak se vědkyně potýkají s otevíráním krabice nebo sundáváním přívěsku z karabiny, vydržely mačkat falešný vypínač dvakrát tak dlouho než děti, které byly svědky snadného řešení úloh.

Je jasné, že když děti kolem sebe vidí, jak lidé překonávají potíže, jsou pak samy odhodlanější při zdolávání překážek. Protože se ukázka vytrvalosti týkala jiného úkolu, než jaký následně řešili dětští dobrovolníci, je zřejmé, že děti se učí samotnou vytrvalost a jen si „nehrají“ na problémy s řešením, které viděly u druhých.

V komentářích k této pozoruhodné studii zazněla řada zajímavých úvah. Například dětský psycholog Lucas Butler z University of Maryland se pozastavuje nad faktem, že v západním světě dneska spousta děti nevidí své rodiče v zaměstnání a nemohou se tak inspirovat jejich vytrvalostí a odhodláním zdolávat překážky.

Naopak, v zemích, kde mají děti s prací svých rodičů bezprostřední kontakt, mohou být velmi nenápadně vychovávány k vytrvalosti a ochotě tvrdě pracovat.

Zdroj: Science

Diskuze (5) Další článek: Projeďte se ve speciálním otočném skleněném výtahu, který je uvnitř nového divadla Steva Jobse

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,