Legální hudba od Apple bez paušálu

Očekává se, že Apple v pondělí oznámí spuštění služby, která umožní legální stahování hudebních nahrávek z portfolia pěti největších vydavatelských společností. Nová služba bude fungovat na bázi přímých plateb za jednotlivé stažené skladby ve výši 99 centů bez nutnosti platit měsíční předplatné.

Apple při svém vstupu na nový trh bude muset bojovat nejen s konkurencí v podobě Pressplay, MusicNet, Rhapsody, MusicMatchMX, eMusic a dalších, ale zejména s rozšířenými p2p sítěmi, které umožňují nelegální sdílení souborů. Zatímco komerční služby mají dnes dohromady přibližně 300 000 předplatitelů, nejvíce využívaný p2p systém Kazaa má nainstalováno více než 214 milionů lidí.

Apple chce v konkurenci prorazit nízkou cenou za jednu skladbu bez nutnosti předplatného a také přívětivým uživatelským rozhraním. Apple hodlá využít široké uživatelské základny svých kapesních přehrávačů iPod, které představují více než čtvrtinu celosvětového trhu s digitálními hudebními přehrávači. I když Apple odmítl oficiálně komentovat předběžné zprávy o zahájení provozu své hudební sítě, betatesteři této služby přirovnávají nákup skladeb k obchodům na internetovém knihkupectví Amazon. Systém podobně jako Amazon nabízí vhodné nahrávky podle vypozorovaných preferencí uživatele.

Diskuze (24) Další článek: Po roce nové Exact Audio Copy

Témata článku: Apple, Nelegální soubor, Nový předplatitel, Legální soubor, Přímé sdílení, Konkurence, Hudební služba, Měsíční předplatné, Systém předplatného, Paušál, Přímý vstup, Preference, Kazaa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů