Latex Lab: Editor LaTeXu pro Google Docs a náročné pisatele

Diskuze čtenářů k článku

19. 05. 2010 18:49

Já jsem spokojený s Adobe Indesing CS5

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 23:38

Jo jo

Tiez v latexu pisem diplomku, a na text plnych vzorcov nie je nic lepsie. Hlavne ked casto cerpate z research paperov ktore su tiez pisane v latexu, nemate problem najst presne to iste znamienko/znacku co pouzivaju aj iny vedci. Tak isto ked je vela rovnic a velicin rovno v texte (a nie v \begin{equation}...) tak sa pise nadherne. Netreba vobec mys.

Treba si len zohnat dobry editor - pouzivam Textmate (mac)

Nadherne doplna zatvorky, pri stlaceni Ctrl/CMD + B oznaceny text hodi do \textbf{ }, alebo automaticky na \mathbf{ } ked ste v matematickom mode ($$).

TextMate ma mnoho Themes (farebnych profilov). Pisem na tmavomodrom podklade s bielym pismem menlo a vobec ma po celom dni nebolia oci.

Teraz si spatne uvedojem, ze ked som kodil v matlabe cele dni tak ma hrozne bolievali oci -- biely podklad pisma.

Toto je jedna velka vyhoda dobreho Latex editoru a Latexu vseobecne, mozete si zvolit velkost/typ/farbu pisma kodu + farebne oznacenie tagov, komentov etc.

Clovek to po 12 hodinovom cumeni do monitoru oceni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 21:42

Pisu temer vse v LaTeXu. Za dobu pouzivani jsem objevil hodne hotovych balicku, ktere usnadni pripadnou praci a vysledek je podle mych predstav.

Vlastni makra jsem zatim psat nepotreboval - nasel jsem vse potrebne v jiz hotovych baliccich.

LyX jsem zkousel, ale prace v nem mi prisla pomalejsi.

Nakazil jsem i pritelkyni (vysledna forma se ji libi daleko vice, nez treba z Wordu ci OO) - vsechny rozsahlejsi prace si napise "nanecisto" ve Wordu a ja je pak presazim.

Jedine co je nekdy otravne, je psani slozitejsich tabulek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 05. 2010 05:45

jak mám po ránu vlčí mlhu, tak jsem ve třetím odstavci přečet " Narazil jsem i přítelkyni..." což mě zaujalo

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 19:03

Psal jsem bakalářku v LyXu, což je něco podobného jako zmíněný editor, akorát v desktopové offline verzi. Na něj ani člověk moc LaTeX znát nepotřebuje a výsledek je výborný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 19:55

Jj celkem dobry editor, ale neumi uzivatelska makra, resp. se mi nepovedlo importovat sablonu co mame ve skole. A taky by mohl umet lepsi praci s tabulkami.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 20:57

Makra umí, stačí vložit přes Vstup > Soubor > Dokument potomka.... LaTeXová šablona lze pak normálně použít.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 05. 2010 05:43

Měl jsi paní učitelce řící, že pojem PC opravdu není totožný s pojmem MS Windows a tedy pokud něco chce nesmí chtít výhradně práci na produktech MS (pokud ovšem zadáním není domácí úkol o nedozírných výhodách práce s produkty MS).

Já myslel že povídačky o "internet je modré E a seznam" jsou jen báchorky, ale asi na nich něco pravdy bude.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 05. 2010 15:27

Bez si proplachnout oci savem... nevim co to tu meles za blbosti..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 21:27

Také jsem psal několik prací v LyXu (BP, od té doby všechny semestrální práce, DP) a až na občasné problémy se stabilitou pod Win (verze 1.6.x, přešel jsem zpátky na 1.5.8 a všechno šlapalo;pod Linuxem fungoval v pořádku) jsem s ním neměl výrazné problémy..naopak.

Šablony jsou recykloval a výsledek vždy vypadal skvěle. Efektivita je také na jedničku - prostě člověk řekne, že tohle bude nadpis a tohle citace a o více se nestará a neriskuje, že mu to Word/OOWriter zmrví (zvlášť s OO Writerem jsem se navztekal až až).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 17:07

Aplikace, které tu zmiňujete, sice jakous takous sazbu umožňují, ale pracovat v nich nad něčím rozsáhlejší by mne nikdo nedonutil. U LaTexu není důvodem nespolehlivost...

Jsou tu další možnosti: Corel stále vyvíjí Venturu, bývaly doby, kdy jsem v něm pracoval a pokud byly podklady připravené kvalitně, sázel jsem 100 stránkovou knížku s 200 ilustracemi dvě hodiny. Adobe má dva sázecí programy: pro libovolně složité věci Frame Maker, pro časopisy a noviny inDesign. A ještě je tu Quark.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 15:31

S LaTeXem jsem zkoušel něco stvořit jednou, asi 5 minut, potom mě to přestalo bavit. Jak budu mít náladu a čas, chci se k tomu vrátit, nicméně co se týká vzorců, nevím, jak je na tom LaTeX, ale OpenOffice má na to narozdíl od MS perfektní editor, který mám ze všech editorů vzorců co se mně dostaly pod... klávesnici nejradši.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 15:35

Ano a víš z čeho si oba ty perfektní editory vzorců berou vzor? Z LaTeXu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 22:03

Oba, to jako Oo a MSO, nebo Oo a LaTeX si berou vzor z LaTeXu? Pro případ varianty 1, viděl jste někdy editor rovnic v MSO (myslím tím tu prasárnu s obrázky, na které se kliká, pak se napíše hodnota na klávesnici, pak zase kliká a tak pořád dokola)? Co se týká toho editoru v MSO, měl jsem za to, že jsem napsal v celku pochopitelně, že ten opravdu ne-e.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 13:01

hmm pěkné ... teď jen tam dostat csLaTeX, jinak je to pro nás užitečné jen pro polovinu věcí. A dělat stejných polovinu věcí v jednom editoru a druhou v jiném není nic moc

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  18. 05. 2010 12:59

Latex vs. Word? Latex me vždycky zajímal, protože jej všichni akademici nadšeně používají, ale nikdy jsem nepochopil, proč nepoužívají Word (nebo by možná šlo použít i OO Writer), protože Word mně osobně na diplomku naprosto skvěle stačil a je uživatelsky příjemný. Latex mi takový nepřišel. Rozdíl spatřuji asi hlavně v tom, že když Latex zarovná text do bloku, tak kromě slov odděluje mezerou asi i písmena, takže text pak vypadá plynujeli. Může to někdo fundovaně zhodnotit a motivovat mě, nebo studenty VŠ, proč přejít z Wordu na Latex? Co tím získám? (Kromě typického fontu a o něco chytřejšího vysázení slov)

U Latexu mi vždycky chybělo nějaké přehledné pracovní prostředí. Něco jako FrontPage. Abych mohl psát klasicky, jako ve Wordu, a pouhým přepnutím na zdroják ho moci upravit a pak se zase vrátit do WYSIWYG editace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 13:22

Těch rozdílů je spousta. Znám dobře obojí, s obojím jsem si rval vlasy, obojí jsem už nějak přepral, ale na komplikovaný projekt bych nikomu Word nedoporučil.

Základní výhody LaTeXu podle mne:

- Funkční reference na obrázky nebo tabulky i s jejich přečíslováváním (viz. obr. 3) - ano Word umí také, ale když se Vám tři dny před odevzdáním práce wordovský megasoubor špatně uloží, pak zjistíte, že vše přečísloval za sebe, místo nového v každé kapitole, nebo že ztratil přednastavený text "obr.", nahradil slovem obrázek a teď píše "na obrázek 1 vidíte"

- Pěkné poznámky pod čarou

- Dodržuje definované "styly". Word má tendence, když si například předefinujete číslovaný styl a změníte jeho odsazení zleva, při zkopírování/přenesení textu na toto zapomenout a zase všechno cpát jako výchozí číslování.

- Výrazně vyšší stabilita - zdrojákem je prostý text, ten se málokdy špatně uloží, narozdíl od Wordu, ve kterém jsou přímo vloženy grafy a obrázky v tiskovém rozlišení.Taky se proto ukládá práce mnohem rychleji.

- Díky tomu, že není WISIWYG, nevidí člověk, jak bude text vypadat a proto neřeší vzhled, když má psát text, ale formátuje až nakonec. Vede to k výrazně vyšší produktivitě.

- Kvalitní typografie

* několik typů délky mezery (typograficky vyžadováno pro matematiku, fyziku, chemii)

* dodržování pevné mezery (nenatahuje ji jako Word)

* ligatury, tj slitky jako ff, jj apod. i v patkovém písmu

* opticky vypadá text sázený do bloku s dělením slov o trochu lépe než ve Wordu. (Kde ale většina lidí dělení slov nezapne, takže pak sazba do bloku vypadá příšerně, což není vina Wordu ale jejich)

A samozřejmě by se našla i spousta proti - nemáte vládu nad umístěním obrázků (a když si ji vezmete, nevypadá to pěkně), nepíšete jenom text, ale musíte dělat i formátovací značky, občas si napsat nějaké makro, s kvalitní češtinou - csLaTeX - ho není úplně sranda rozběhat, nesnadná správa fontů, formátů textu, taky ručně nebo za pomocí externích skriptů píšete pevné mezery, nefunguje kontrola gramatiky, jen spellchecker a to obvykle slabší, než má Word....

... Ale rozhodně podle mne nevyváží rizika práce s Wordem a jeho "vlastního názoru na to, jak má text vypadat" a hlavně rizika a dopady jeho případné havárie.

Ovšem na dopis, fakturu, dvoustránkovou zprávu, ... je lepší spustit Word (resp. libovolný textový procesor) a neřešit \maketitle, pozicování data atd. atd.

A teď jsem zvědav, jak tenhle suprsystém zvládne moje poznámky v odrážkách

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 13:36

Taky jsem zvědav, jak tenhle systém zvládne přechroupat např. mojí disertaci.

Jinak zcela sdílím tvůj názor - na psaní faktur, dopisů a podobných "běžností" dostačuje Word, Writter, dokonce občas i základní WordPad. Pokud však chci napsat něco "na úrovni" a podle typografických pravidel (odborný článek, disertaci, diplomku, brožurku, knihu, ...), je LaTeX de facto nenahraditelný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 14:34

- Díky tomu, že není WISIWYG, nevidí člověk, jak bude text vypadat a proto neřeší vzhled, když má psát text, ale formátuje až nakonec. Vede to k výrazně vyšší produktivitě.

Podtrhnout, vytisknout a zarámovat!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 22:01

FYI, většinu z uvedených mínusů s nestabilitou formátování a koncepčně špatnou prací se styly dnes elegantně řeší OOo, pro pamětníky existuje třeba i Lotus WordPro (výborně řešený pohrobek AmiPro, ze kterého Microsoft neuměle vykradl toolbox, který dnes vydává za svůj "Ribbon"). Obojí je v porovnání s MS Mordem WYSIWYG balada na duši "spisovatele"...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 13:25

"..tak kromě slov odděluje mezerou asi i písmena.."

Myslis jako deleni slov na koncich radku? Tak to umi samozrejme i kancelarske baliky jako OO a MS Office. Da se i tusim volit, jak minimalne dlouha slova delit atd. Standardne to zapnute neni, je treba pouzit dialog kdesi v menu, kdyztak si to najdi nebo pouzij napovedu. Jinak Latex byl vzdycky o plne kontrole nad sazbou a WYSIWYG u nej tedy neocekavam, ale nic neni nemozne...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 13:31

1) latex není pro každého. Pokdu chceš mít v textu spoustu pytlovinek (změny barev, fontů), 5 různě zarovnaných, textem obtékaných obrázků na stránce, WYSIWYG editor, tak na latex zapomeň. Word ti poslouží lépe. Ne, že by to v latexu nešlo udělat, ale rozhodně to není jednoduché.

2) Pokud děláš nějaký technický obor a v tvojí práci se bude vyskytovat velké množství rovnic (matika, fyzika, chemie), latex určitě vyzkoušej, protože v tomto ohledu je naprosto nedostižný. Existují sice i WYSIWYG editory různé kvality, ovšem po chvilce člověk zjistí, že je rychlejší psát přímo zdroják

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 21:39

nešel by bod jedna shrnout do kratšího výrazu "typografické prasárny"? s tím, že prasácký text word zvládne líp souhlasím

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 22:18

Sorry, ale i když mám už pár let Ph.D. z fyziky a programuju ve všem možném, nikdo by mě nedonutil smolit složitěji formátovaný dokument bastlit bez WYSIWYG.

Pohádky o "časové efektivitě" psaní v plaintextu jsou u většiny kratších článků s vkládanou grafikou a vzorci jenom kecy - pokud na tu práci nemáte editora, buď výsledek vypadá blbě a nebo dodatečnými stylistickými a značkovacími úpravami sami strávíte víc času než psaním rovnou ve WYSIWYG. Věci typu "ten odstavec a obrázek na začátku stránky prostě vypadá blbě" Vám ani sebelepší skript neodchytí, toť moje dosavadní zkušenost...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 14:01

Nejlepsi je vyuzivat oba. Pri psani DP pisu celou praci ve Wordu, nestaram se o cislovani pouze kapitoly zmiraznuji stylem. Tak mam lepsi kontrolu a prehled nad textem. Po dokonceni textu otevru latex a vsechno to tam naboucham. Skompiluju , zkontroluju, pohraju si s obrazky a tisknu. Podle me nejlepsi reseni. Prace v textovem editoru je strasne neprehledna, pokud se latex nerozseka do vice casti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 14:03

Jinak praci v latextu pozna vetsinou kazdy a hned. Jinak BP jsem psal ve writteru a byla to celkem tragedie :(

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 18:49

když Latex zarovná text do bloku, tak kromě slov odděluje mezerou asi i písmena

Ajajaj.... to nieeeee Takýto spôsob "roztahovania" je považovaný za jeden z najväčších prehreškov proti dobrej typografii... To zalamovanie TeXu (LaTeXu a ostatných derivátov) spočíva skôr v prepracovanom zalamovacom algoritme. Ten, na rozdiel od 99% ostatných algoritmov, najprv načíta do registra celý odsek, a až ten sa snaží optimalne nalámať, teda nejde po riadkoch, ale zmena napr. v 5 riadku môže ovplyvniť rozloženie na predchádzajúcich. Algoritmus "skuša" viacero zalomení, ktoré hodnotí tzv. penaltami za ich "neestetickosť". Alternatíva s najnižšou penaltou je potom prijatá. Algoritmus má dokonca možnost zalamovanie vzdať, ak nedokázal najst uspokojivú alternatívu. Vtedy mu musi pomoct clovek a naznačit, kde sa ma preferenčne urobit zlom.

Napr. z tohto vidno, ze TeX je už z princípu dávkový a nie WYSIWYG, hoci snahy sú.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 05. 2010 18:59

nie je to tak.

ja som v TEX-u novacik, napsial som 5 clankov, ale ver tomu, ze vystup z TEX-u je radovo lepsi ako v comkolvek inom.

A to som ho zacal pouzivat len z donutenia, ale dnes na neho nedam dopustit,,

Prvy clanok(6 stran) som pisal 2, 5 tyzdna, a to som mal sablonu...

Druhy uz trval tyzden

Treti uz trval 3 dni

Stvrty 3 hodiny

a piaty 6 hodin...

a vystup je tak spickovy ako v nicom inom

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 05. 2010 22:47

Články v texu?

Proč proboha?

To si je sám tiskneš?

Pokud to budu rvát nějaké tiskárně, tak nevím jak moc z toho sazeči budou nadšeni a pokud je to pro on-line použití tak nechápu tím tuplem, protože většina editoru si s texem víceméně nerozumí :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 05. 2010 07:49

netalcima, ale je to jediny format, v ktorom beru prispevky/clanky na IT konferencie

napr. sem

http://www.osadl.org/History.rtlws-history.0.html...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 05. 2010 09:11

>U Latexu mi vždycky chybělo nějaké přehledné pracovní prostředí. Něco jako FrontPage. Abych mohl psát klasicky, jako ve Wordu, a pouhým přepnutím na zdroják ho moci upravit a pak se zase vrátit do WYSIWYG editace.

Špatně jste hledal, já používám podobný nástroj od r. 1999:

http://www.linuxexpres.cz/praxe/diplomka-lyx...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor