Kyobo eReader: čtečka s barevným displejem Mirasol

První elektronická čtečka s barevným displejem, který zvládne přehrávat i video? K dispozici je první zahraniční test včetně podrobností a videí.

Technologie displejů se v poslední době začíná opět rychle měnit, po prvních displejích s elektronickým inkoustem v milionech zařízení se zvyšuje nejen jeho kontrast, ale také odezva a postupně i rozlišení. Elektronický inkoust nevyžaduje podsvícení, respektive využívá okolního světla. Energie je navíc potřebná pouze při překreslení obrazu, takže při čtení knihy, kdy se list mění jednou za delší čas, je výdrž takových čteček i několik týdnů, a to i přes malou baterii.

Klasické displeje mají oproti tomu nesrovnatelně lepší podání barev, velmi nízkou odezvu a tím pádem i vynikající rychlost překreslování. Pomalu se již chystají modely s velmi vysokým rozlišením a také nové technologie, jako například OLED, které jsou opět tenčí, úspornější atd.

Společnost Qualcomm ale během několika posledních let vyvíjela hybridní displej s označením Mirasol, který by měl spojit výhody obou směrů, a můžeme říci, že se mu to relativně povedlo.

Mirasol: zatím malý, ale barevný displej

Dle Qualcommu si technologie Mirasol vyžádala postupné investice v celkové výši dvou miliard dolarů. Displej Mirasol je založený na technologiích IMOD a MEMS (Interferometric Modulation, Micro-Electro-Mechanical System), je tak odlišný od klasického e-inku.

kyobo ereader.JPG 

Technologie je nastavena tak, aby dokázala zobrazit barvy (byť zatím v omezeném rozsahu), dokázala rychle překreslovat a zároveň měla velmi nízkou spotřebu, která by měla být dle tvrzení ještě nižší, než u elektronického inkoustu.

Dvojice vodivých destiček (tenký film na skleněném substrátu a reflexní membrána), mezi kterými je vzduchová kapsa. Interferometrový modulátor pracuje se dvěma stavy, bez elektrické energie jsou destičky odděleny a světlo se odrazí od reflexní membrány, při velmi malém napětí se naopak destičky spojí a světlo je tak bez problému absorbováno. Technologie podobná optickému rezonátoru se postará o barvy, dle různých vzdáleností totiž pohltí různé frekvence záření (380 nm až 780 nm, každá barva má rozdílnou frekvenci).

Technologii Mirasolu si můžete prohlédnout na tomto prezentačním videu:

 

Kyobo eReader

První elektronická čtečka, která tento typ displeje používá – Kyobo eReader, využívá současnou generaci (4.5G) displeje, jež je zatím dostupný pouze 5,7″ velikosti. S touto úhlopříčkou má rozlišení 1 024 × 768, jemnost displeje je 223 ppi. Dnes je již takřka samozřejmostí dotyková (kapacitní) vrstva, která umožňuje přístroje ovládat pouze prstem.

Uvnitř zařízení se nachází ARM platforma Qualcomm Snapdragon S2 s frekvencí 1 GHz, čtečka má WiFi, mikrofon, výstup pro sluchátka, microSD čtečku karet a jeden USB port. Pro přehrávání zvuku je k dispozici i dvojice reproduktorů. Vnitřní paměť přístroje není dle informací nijak dostupná, vaše knížky tak do přístroje dostanete pouze s pomocí microSD karty, která ale bohužel není součástí balení. Celý přístroj pohání operační systém Android 2.3.5, který je však ukryt pod speciálním grafickým rozhraním, podobně jako je tomu u Amazonu Kindle Fire.

 

Test ze světa

Jeden z prvních testů čtečky Kyobo eReader se objevil na server The Digital Reader, včetně prvotních dojmů. Vzhledem k tomu, že je čtečka dostupná zatím pouze v Koreji, kde si ji v současnosti také musíte koupit za cenu kolem 300 dolarů (přibližně 7 000 Kč s DPH), čeká vás chvilkové trápení s přehozením jazyku na angličtinu, češtinu zatím rozhodně nečekejte.

GetThumbNail (1).jpg 

Grafické rozhraní má sice v základu řadu aplikací (Facebook, Twitter, hudba, email, galerie fotografií, zápisník, kalendář, kontakty, záznam zvuku, hodiny, kalkulačka), neobsahuje ale žádný přehrávač videa a nelze ani doinstalovat jinou než integrovanou čtečku knih. Ta zvládá ePub a PDF (dokonalé to ale není), dle testu si ale neporadí s jakýmkoli chráněným (DRM) materiálem. Pro snadné naklánění na výšku a šířku slouží integrovaný senzor, takže se obrazovka otočí dle potřeby.

Mirasol-vs-Pearl-1.jpg 

Jediná možnost jak pustit video je například přes internetový prohlížeč, který je součástí použitého Androidu. Rychlost je ale dle recenzenta nepoužitelná a na vině může být ještě nedostatečně odladěné ovladače a další problémy. Ještě více je to znát na videu s vysokým rozlišením, takže problém bude určitě i v displeji samotném, který sice v ukázkových prezentacích zvládá relativně plynule přehrávat video, ale pravděpodobně pouze s určitým nízkým rozlišením.

Dle zkušeností během jednoho týdne, při mírném používání a se zapnutou WiFi by měla výdrž Kyobou eReader dosáhnout i na dva týdny, což je určitě dobrý výsledek. Méně než klasické elektronické čtečky knih, ale výrazně více, než tablety.

První verze, která má své mouchy

Kyobo eReader vypadá je ideální hybridní zařízení, při bližším pohledu lze ale narazit na spoustu omezení, nedokonalostí a dalších problémů, které se nevyhnou žádnému novému produktu, který je navíc vybaven novou technologií.

 

V případě dalších verzí by ale jistě mělo přijít další zlepšení v podobě lepší odezvy a kvality displeje, kompatibility software a také rychlosti. V budoucnu se jistě můžeme těšit i na větší displeje. Stačí si vzpomenout, jak na tom byly první větší LCD – jejich barvy byly hrozné, stejně tak úhly pohledu, odezva a další parametry.

 

Tento typ hybridního displej s velmi malou spotřebou, je jistě nadějí na postupné spojení klasických tabletů a elektronických čteček. Jak dlouho ale tento přechod může trvat, nelze jednoduše odhadnout. Ale doufejme, že do roku 2020 budeme mít tak pokročilé displeje, které budou extrémně úsporné a zároveň budou podávat velmi věrný obraz s dokonalými barvami.

Diskuze (7) Další článek: Refresh Windows 8 bude hrobníkem klasických programů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,