Který je hezčí: Windows 7 vs. Ubuntu 10.10

Vyšlo nové Ubuntu 10.10. Pochlubit se může třeba novým stejnojmenným písmem a lehce upraveným designem. Už tradičně jsme oba systémy Ubuntu a Windows položili vedle sebe.

Po půlroce je tu další Ubuntu, tentokrát číslované 10.10 a s přezdívkou Maverick Meerkat, tedy zhruba „zatoulaná surikata“. Podstatou tohoto článku rozhodně není souhrn novinek – první seznámení přijde posléze, nicméně jednu věc přeci jen musím zmínit. Buď se mi nějak zázračně upravil zrak, nebo je to skutečnost, ale poprvé v životě mohu říci, že se mi začíná líbit vyhlazování písma nad X serverem. Velkou měrou se na tom jistě podílí nové písmo Ubuntu, které skutečně vypadá pěkně i s potlačeným subpixelovým vyhlazováním (na obrázcích níže to ale nakonec tak patrné zase není).

V dnešním článku vám přineseme prosté srovnání několika obrazovek Ubuntu 10.10 a Windows 7. Už je to tak trochu naše tradice, a ačkoliv občas ve čtenářích budí zbytečně agresivní emoce, skutečností zůstává, že věcné srovnání „černé na bílém“ bez subjektivní kritiky určitě mnozí ocení – fanoušci Windows si připomenou rozdíly, milovníci tučňáků zase poznají svět „oken“. Tento článek (nebo spíše galerii) ale rozhodně nezaměňujte za recenzi obou systémů, je to pouze první výkop.

Takže jdeme na to podle klasického scénáře.

Pracovní plocha

Minule jsme byli kritizovaní za to, že používáme výchozí podobu systému, která nemusí být vždy pěkná. Windows i Ubuntu v tomto případě vypadají tak, jak je už roky používám. Nicméně neholduji nejrůznějším „widgetům“, miniaplikacím a dalším nenasytným žroutům systémových prostředků, odpusťte tedy i tak poměrně prostý desktop.

desktop windows.jpg
Pracovní plocha Windows 7
(Tapeta k dispozici na webu InterfaceLIFT)
 
desktop2 ubuntu.png
Pracovní plocha Ubuntu 10.10 s dodatečně nainstalovaným
dokovacím správcem Docky

Nastavení obrazovky

Nastavení rozlišení obrazovky a monitorů považuji za poměrně důležitou záležitost, jako majitel notebooku totiž různý externí displej připojuji každý den v práci i doma. Jak to vypadá v praxi?

(V případě Ubuntu používám výchozí program, nesvobodné ovladače a programy pro mou dedikovanou grafiku ATI Mobility Radeon HD 5650 totiž pokaždé havarovaly a Linux odmítl přechod z textového režimu do grafického)

rozliseni windows.jpg  rozliseni ubuntu.png
Správce monitorů ve Windows 7 a v Ubuntu 10.10

Nabídka Start

Grafický desktop Gnome sice žádnou nabídku Start nemá, nicméně jeho horní lišta ve stylu Mac OS nabízí podobnou funkčnost.

menu windows.jpg  menu ubuntu.jpg
Nabídka Start a hlavní menu ve Windows 7 a Ubuntu 10.10

Instalace programů

Jednotnou instalaci programů ve stylu „App Store“ zase nemá Windows, Centrum softwaru pro Ubuntu jsem tedy mohl srovnat snad jen se správcem instalací a aktualizací ze světa Windows.

instalace windows.jpg  instalace ubuntu.png
Správce instalací ve Windows a skutečná databanka programů k dispozici v Ubuntu

Kalendář a čas

Klasický vyskakovací kalendář je základem snad každého systému. Jak se chová ten ze světa Windows a naopak Ubuntu?

hodiny windows.jpg  hodiny ubuntu.jpg
Roletové hodiny a kalendář ve Windows 7 a v Ubuntu 10.10

Procesor, paměť, procesy

Pokud počítač zpomalí, je třeba pozabíjet některé úlohy, případně se podívat, co se vlastně děje. Windows má svého Správce úloh, Gnome a Ubuntu pak Sledování systému.

procesor windows.jpg  procesor ubuntu.png
Správa systémových prostředků ve Windows 7 a v Ubuntu 10.10

Webový prohlížeč

Chrome sice ani jeden z prohlížečů ve výchozím stavu nepoužívá, díky téměř kompletní synchronizaci skrze Google účet (včetně nainstalovaných doplňků), jsem ale mohl obě verze uvést v téměř identickou podobu. Porovnejte ten zbytek.

prohlizec windows.jpg
Webový prohlížeč Chrome ve Windows 7 a roztažený na celou plochu
 
prohlizec ubuntu.png
Webový prohlížeč Chrome v Ubuntu  a roztažený na celou obrazovku

Příkazová řádka

Desktop Gnome má svou grafickou nadstavbu Gnome Terminal, Windows 7 ale ani zdaleka nedisponuje pouze základní příkazovou řádkou cmd. Stejně tak můžete použít poměrně pokročilý PowerShell s vlastním skriptovacím jazykem.

shell windows.jpg  shell ubuntu.png
Vylepšená příkazová řádka PowerShell ve Windows 7 a Gnome Terminal v Ubuntu

Sítě v nabídce

Pokud se chcete rychle připojit třeba k bezdrátové Wi-Fi síti, oba systémy nabídnou téměř identické menu.

site menu windows.jpg  site menu ubuntu.jpg
Nabídka pro rychlé připojení sítě ve Windows 7 a Ubuntu 10.10

Pokročilé sítě

A pokud vám to málo nestačí, k dispozici je samozřejmě běžné nastavení podrobností.

sit windows.jpg  sit ubuntu.png
Správce síťového připojení ve Windows 7 a v Ubuntu 10.10

Textový editor

Ubuntu má OpenOffice.org a Windows Office. Ten je ale komerční, mnohem vhodnější je tedy srovnání OpenOffice.org a WordPadu.

texteditor windows.jpg  textovy editor ubuntu.png
WordPad ve Windows 7 a OpenOffice.org na Ubuntu 10.10
(oba programy jsou zdarma a rozumí ISO normám ODF i Office Open XML)

Správce fotografií

Jednou z novinek Ubuntu 10.10 je nový správce fotek Shotwell. V úvodu jsem slíbil, že nebudu dělat subjektivní soudy, ale přesto se mi zdá, že přinejmenším vypadá lépe než původní F-Spot. Jeho konkurentem ze světa Windows může být třeba Windows Live Fotogalerie.

obrazky windows.jpg  obrazky ubuntu.png
WIndows Live Fotogalerie a Shotwell

Správce systému

Ovládací panely ze světa Windows jsou snad stejně staré jako celý systém. Fanoušci Ubuntu (mám tedy na mysli skutečně základní Ubuntu s Gnome desktopem, nikoliv Kubuntu s KDE) nic takového neznají, správu počítače totiž docela rychle řeší pomocí dvou nabídek horní lišty.

nastaveni windows.jpg  nastaveni ubuntu.jpg
Ovládací panely a božský režim na Windows a systémové nabídky v Ubuntu
 

Správce souborů

Nakonec chybí ještě správci souborů. Průzkumník i souborový manažer ze světa Gnomu a Ubuntu si jsou dnes velmi podobní. Z jednoho místa nabídnou přístup nejenom k lokálním souborům na disku, ale třeba i k FTP, Sambě atd.

pruzkumnik.png  ubuntu spravce souboru.png
Správce souborů ve Windows 7 a Ubuntu 10.10

A to je vše. Na obrázcích jste si mohli všimnout nového designu ovládacích prvků Ubuntu a právě nového písma Ubuntu. Možná vám připadne zcela normální, nicméně při srovnání se staršími verzemi Ubuntu byste poznali především jeho čistotu. Zlí jazykové skutečně mohou tvrdit, že Linux písma už pomalu vykresluje skoro tak dobře jako Windows své TrueType fonty.

A zbytek? Už teď s novým Ubuntu zápasíme a brzy přineseme praktické zkušenosti pro běžné smrtelníky.

 

Diskuze (209) Další článek: Ubuntu má novou verzi 10.10 „Zatoulaná surikata“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,