Krávy pomáhají bojovat s virem HIV

Vědci již dlouhou dobu hledají způsoby, jak pacientům s HIV pomoci produkovat více protilátek neutralizujících široké spektrum antigenů (bNAbs). O těch je známo, že jsou schopny bojovat proti více různým formám tohoto smrtícího viru.

Z nové studie plyne, že odborníkům, kteří se zabývají studiem způsobů využívání bNAbs, by odpovědi na určité otázky mohly poskytnout krávy.

V rámci dotyčného výzkumu byl krávám injekčně podán protein, který se velmi podobá obalu viru HIV. Jejich těla na to zareagovala tvorbou účinných protilátek, nápadně připomínajících právě bNAbs. Ty byly později extrahovány a v laboratorních podmínkách se „utkali“ s několika vybranými kmeny HIV.

„Bylo to jako seřazení hvězd, kdy jsme měli veterináře a specialisty na HIV a kravské protilátky a všichni to řešili a přišli s tímhle,“ konstatoval Devin Sok z International AIDS Vaccine Initiative v rozhovoru pro STAT News.

Tato práce nám samozřejmě neukázala, jak vytvořit vakcínu proti HIV použitelnou u lidí. Podle Johna Mascola z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) nám však ukázala, jak se virus dokáže vyhnout lidské imunitní odpovědi.

Teoreticky se dá uvažovat i o tom, že kravská krev by mohla poskytnout krátkodobou ochranu proti viru HIV nebo usnadnit léčbu již infikovaných jedinců. Za zmínku jistě stojí i to, že kravské protilátky jsou účinné například i proti určitým druhům rakoviny, autoimunitním poruchám či infekčním onemocněním jako je malárie.

Zdroj: Futurism,

Diskuze (2) Další článek: Experti z DeepMindu učí umělou inteligenci představivosti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,