Korea se bojí čínské špionáže. Huawei se dostal na černou listinu

Jedním z největších dodavatelů internetové infrastruktury v Jižní Koreji je čínský Huawei. Na tom by nebylo nic zvláštního – asijský výrobce patří ve svém oboru k tržní špičce, nicméně Jižní Korea je v neklidném regionu klíčový spojenec USA, které mají na poloostrově silné vojenské a strategické zastoupení.

Spojené státy se zároveň už dlouhé roky obávají, že by mohla Čína zneužívat Huawei k průmyslové špionáži a vybavovat své síťové prvky zadními vrátky a odposlechem. Kvůli těmto podezřením už nejeden americký federální úřad odmítl elektroniku od čínských výrobců a dodavatelů.

Stejné obavy mají podle Wall Street Journalu i jihokorejské úřady, které prý budou směrovat veškerou citlivou úřední internetovou komunikaci a spojení s Američany skrze síťové prvky jiných výrobců.

Čína je podle mnoha analýz největším zdrojem internetové průmyslové špionáže na světě. V minulosti odtud mířily údajné útoky na Pentagon, americká média, služby Googlu a další internetové systémy. Nedávná odhalení okolo NSA a Edwarda Snowdena nicméně naznačují, že aktivita amerických složek nejspíše nebude o moc menší. Je zřejmé, že o průmyslovou i jinou špionáž se snaží prakticky všechny zdatné tajné služby na světě.

Diskuze (2) Další článek: Soudní dvůr EU: linkovat a „embedovat“ se může

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,