Konec ilegálních nahrávek filmů, pořízených videokamerou v kině?

Jak možná sami z vlastní zkušenosti víte, ilegální kopie filmů na Internetu mají různou kvalitu. Některé pocházejí z předváděcích DVD, existuje však i kategorie filmů, které jsou natočeny kamerou přímo v kině. Ponechme teď stranou často zoufalou kvalitu těchto nahrávek, je to prostě jeden ze způsobů, jakým pirátské skupiny filmy získávají. To má však brzy skončit díky novému digitálnímu systému, na který se pomalu přechází ve Spojených státech a v budoucnu i ve světě.

O co se jedná? Kinosály postupně přecházejí z klasických "promítaček" na digitální projektory, které nabízejí lepší kvalitu obrazu. Mohou však navíc i zkomplikovat ukradení filmu jeho natočením kamerou. Samotnému natočení pochopitelně nezabrání, nicméně mohou přidat do obrazu neviditelnou "značku", která poté umožní zjistit, kde a kdy byla ilegální kopie pořízena.

Přidávání různých "vodoznaků" do filmu není celkem žádná novinka a dělá se to již dlouho, i když o tom filmová studia ani kina příliš veřejně nemluví. Takový "klasický" vodoznak však umožňoval identifikovat jen údaj, ze které konkrétní kopie filmu byla ilegální nahrávka pořízena. Digitální projektor však může tyto informace do promítání přidávat "za běhu" a lze tedy posléze zjistit nejen to, kde byla nahrávka pořízena, ale třeba také v kolik hodin a podobně.

Tento systém je požadovanou funkcionalitou digitálních kin ve Spojených státech (a potenciálně všude ve světě) a je definován v Digital Cinema System Specification. Každý pětiminutový kousek filmu musí obsahovat 35 bitovou "značku", ze které lze poznat datum, čas a místo promítání filmu. Není sice specifikován konkrétní způsob vložení těchto dat do filmu, ale je definováno, že tato nadbytečná data nesmí nijak kriticky ovlivnit výslednou kvalitu obrazu a zvuku.

Zdroj: Wired

Diskuze (114) Další článek: Královna vyznamenala návrháře iPodu

Témata článku: , , , , , , , , , , ,