Komentář: Internet Explorer pryč! A co bude další?

Opeře se možná podaří v EU prosadit, že Microsoft bude muset nabízet Windows bez Internet Exploreru. Otázka ale je, jestli to něco řeší, nebo jde jen o dosti podpásový virální marketing.

Na začátek možná malé shrnutí: Evropská komise rozhodla v roce 2007, že Windows Media Player zhoršuje možnost konkurentů proniknout na počítače uživatelů a na základě toho musel Microsoft prodávat i speciální verzi Windows bez WMP (spor mimochodem začal už v roce 2003). Loni se to zalíbilo tvůrcům prohlížeče Opera a zkusili na stejném místě štěstí i proti Internet Exploreru.

V internetových komunitách i mezi analytiky se obecně předpokládalo, že tentokrát EU rozhodně ve prospěch Microsoftu. Pádným argumentem by měl být především případ prohlížeče Firefox, který se dostal v Evropě nad 30 % (a IE má naopak pod 60 %). Právě na příkladu Firefoxu je vidět, že ve skutečnosti uživatelům nic nebrání zkoušet a používat konkurenty, ostatně máme tu i webařský vtip o tom, že IE je nejlepším nástrojem pro stažení FF, Opery, Chrome… (doplňte podle svých preferencí). Nicméně v Opeře si asi řekli, že lepší nějaká publicita, než příliš malý podíl na trhu – Opera se kdysi chtěla stát likvidátorem Internet Exploreru a když kolem ní prosvištěl Firefox, určitě se jí to nelíbilo.

Ajťák míní, komisař mění

Evropská komise ale proti očekáváním nesmetla případ ze stolu, místo toho doručila Microsoftu námitku s předběžným rozhodnutím, které uvádí, že webový prohlížeč Internet Explorer integrovaný do Windows porušuje evropské předpisy o hospodářské soutěži. Tvrdí také, že ostatní webové prohlížeče nemají příležitost utkat se s produktem Microsoftu na konkurenčním trhu!

Ač se mi to dvakrát nelíbí, musím se v tomto případě postavit na stranu Microsoftu. Píše se totiž rok 2009 a operační systém (nebo distribuce, když už jsme u toho), který by v základní výbavě neuměl prohlížet internet je kuriozitou, která se těžko hledá a ještě hůře obhajuje. Vlastní prohlížeč nabízí nejen Windows, Mac OS nebo rozličné Linuxy, najdete jej i v chytrých mobilech a přehrávačích. Prohlížení internetu je dnes u operačního systému stejně samozřejmé, jako prohlížení souborů na disku. S tvrzením o nemožnosti „utkat se s IE“ je skoro zbytečné polemizovat, výše zmíněné výsledky Firefoxu mluví za vše, koneckonců, v Evropě na tom není tak špatně ani Opera.

Podíly prohlížečů podle XiTi
Podíly prohlížečů v Evropě podle XiTi

Pokud se Opeře podaří s pomocí Evropské komise odstřelit Internet Explorer, otevřou se možná vrata pekla dokořán a radovat se budou asi jen dobře placení právníci. První by se mohly ozvat výrobci bezpečnostních řešení. Firewall ve Windows není možná nic moc a Defender pozná jen některé druhy havěti, ale to nevadí – protestujme a bude nám přáno. Bylo by dobré podívat se i na to, proč jsou ve Windows tak „pokročilé“ editory, jako je WordPad. Co když si kvůli němu uživatelé nebudou instalovat třeba OpenOffice.org nebo AbiWord? Ozvou se i tvůrci lokalizací, protože i jim vlastně Microsoft kazí byznys?

Technicky vzato ...

Operační systém je dnes, ať už se nám to líbí nebo ne, daleko od svého původního smyslu – být vrstvou, která řídí procesy, hospodaří s pamětí a zprostředkovává přístup k souborům. Možná by bylo logičtější, kdyby Microsoft nazýval Windows distribucí, ovšem suchá logika není vždy tím nejdůležitějším; a že by to obměkčilo komisi je více než nepravděpodobné.

Pokud se EU podaří nařídit Microsoftu, aby IE z Windows odstranil, bude to hodně nepodařená taškařice i z technického hlediska. Vždyť na IE (resp. drtivou většinu jeho komponent) spoléhají desítky, možná stovky programů, pro zobrazení HTML/XML přímo v programu není nic spolehlivějšího. Přímo ve Windows je to pak Průzkumník či Nápověda. IE prostě (na rozdíl třeba od zmíněného WMP) není doplňkem, ale skutečně součástí systému. Znamenalo by to nakonec jenom to, že z plochy má zmizel „velké modré e“?

Microsoft a jeho Windows jsou prostě dobrým terčem. Jsou dostatečně velcí, aby se o nich a o jejich kauzách psalo a mají dostatečná podíl na trhu, aby se na nich mohly vyzkoušet antimonopolní zákony. Bitvy o „výchozí“ program jsou ale spíše zneužitím, než využitím těchto nástrojů, jejichž účelem by ve skutečnosti měla být ochrana spotřebitelů.

Trochu jsem si zapřeháněl

Zkusme trochu fantazírovat a představme si, že svět IT je spravedlivý podle vzorů EU. Internet Explorer tedy z Windows zmizí a komise zároveň rozhodne, že prohlížeč nadále nesmí být součástí žádného operačního systému. Z Mac OS zmizí Safari, distribuce s KDE se zbaví Konqueroru ... Nejhůře ale dopadne „malý“ Mac OS na iPodu a iPhonu. Tam je totiž prohlížeč nejen předinstalován, ale Apple dokonce zakazuje komukoliv vyrobit prohlížeč alternativní! Patrně tedy bude zakázán celý.

Postupem času se vrátíme do dob řádkových operačních systémů. Povoleny patrně budou jen příkazy pro ovládání souborového systému a stahování balíčků z internetu. Instalace systému nebude smět obsahovat žádné skripty (preferovaly by nějaké předem vybrané programy) a tak si bude muset uživatel stáhnut další komponenty jeden po druhém – ovšem zcela spravedlivě.

Diskuze (379) Další článek: MessageLabs Intelligence: Nejvíce spamů rozesílají botneti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,