Komentář: Google versus Čína. Druhá strana se už ozvala (aktualizováno)

Google na svém blogu nepřímo oznámil, že zváží svoji přítomnost na čínském trhu. Detaily celé kauzy už znáte z dnešního článku. Nyní se čeká na více informací a především na vyjádření druhé strany – Číny. Ta zatím vyčkává, internetový deník China Daily ovšem již přispěchal s vyjádřením nejmenovaného vysokého úředníka, podle kterého si tamní úřady již vyžádaly více informací z centrály Googlu, nikdo prý ale zatím vlastně nic neví.

Čínský Google ovšem není pouze doména, ale také na sedm set zaměstnanců. Jeden z nich se pro China Daily svěřil, že byli ve středu ráno tamního času sezváni na poradu, kde jim bylo oznámeno, že jejich zaměstnavatel může v krajním případě Čínu skutečně opustit.

Ozval se Obamův kabinet

Na zprávu o útoku na Gmail (pravděpdoobně) ze strany čínských úřadů a na reakci Googlu už zareagoval i Obamův kabinet a to slovy ministryně zahraničí Hilary Clinton. která si od čínské strany vyžádala vysvětlení a přislíbila další vyjádření ke kauze příští týden. A jak se o případu referuje v samotné Číně? Skoro nijak, tamní média totiž zprávu v rámci cenzury brzy stáhla ze svých elektronických periodik.

V současné chvíli se jistě vyjednává na plné obrátky. Odchod Googlu by se určitě líbil lokálnímu vyhledávači Baidu a mezinárodním konkurentům, Čína by ale zároveň ztratila renomé země, která se pomalu normalizuje. Otázkou zůstává, co by znamenal odchod pro samotný Google. Čína je totiž internetová jednička a se svým miliardovým trhem je zemí zaslíbenou prakticky pro všechny hráče. Google je ale zároveň globální jedničkou, ztrátu Číny by tedy mohl vyrovnat na světovém trhu. A především by ještě více posílil svou značku, ze „zlého velkého bratra“, jak na něj mnozí pohlíží, by se totiž stal gentlemanem, pro kterého není primární zisk jediným smyslem existence.

V každém případě se dočkáme senzace. Pokud Google uhájí své rozhodnutí a čínské úřady couvnou, bude to zajímavý precedens. Pokud mu ale tato ostrá hra nevyjde a své rozhodnutí zvrátí, jeho kritici ještě více zvýší hlas. Pokud nakonec skutečně odejde, možná zboří mýtus o neporazitelné Číně – přinejmenším v etické a morální rovině a ke všemu získá neobvyklou konkurenční výhodu proti velkému Microsoftu a dalším společnostem, které v Číně budují svůj byznys. Jak se ale jízlivě praví na blogu Baidu, možná chce jen Google s velkou parádou opustit trh, na kterém se mu prý prostě nedaří. Kdo ví.

 

Diskuze (36) Další článek: Microsoft považuje OpenOffice.org za vážnou konkurenci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,