Kolik váží pevný disk s kapacitou 900 TB? 1 gram a je živý

Pokud vám právě došlo místo na pevném disku, nezoufejte. Studenti z Čínské univerzity v Hongkongu přispěchali s projektem biologického úložiště – o data se postará pozměněná DNA bakterie E. Coli, která ve vodě zpravidla indikuje fekální znečištění. Tento způsob není úplně nový – o biologickém uložení informací se mluví už jednu dekádu, hongkongskému týmu z tamní Přírodovědecké fakulty se ale podařilo do DNA bakterie uložit i složitější binární data a struktury včetně obrázků.

Klepněte pro větší obrázek
Kolonie bakterií Escherichia coli (Bakterie na Wikipedii)

Po vložení informací žije upravená bakterie dál a později lze data z jejího nitra opět obnovit. Samozřejmě že o rychlostech zápisu a čtení se zde zatím hovořit nedá, nicméně pouhý jeden jediný gram bakterií E. Coli by postačil k archivaci 900 TB, tedy skoro 1 PB. Jeden jediný gram! Tím to přitom nekončí, data totiž mohou být dokonce i šifrovaná a zabezpečená biologickými ochrannými systémy bakterie – jejím imunitním systémem.

Na svých pracovních stolech ale zatím mech a plísně pěstovat nebudeme (pokud se tak již neděje v klávesnicích), jednalo se totiž o pouhý experiment, který je na hon vzdálený skutečné produkční výrobě. V té době mohou být na pořadu dne úplně nové a „mrtvé“ technologie včetně kvantových počítačů aj.

Studenti si v každém případě za svůj experiment odnesli první cenu v soutěži amerického technologického institutu MIT.

Diskuze (51) Další článek: Síťové útoky by se mohli učit už i prvňáčci

Témata článku: Technologie, Hardware, Bakterie, Pevné disky, Escherichia coli, VA Pevný, TB, Ochranný systém, DIS, Hongkong, E. coli, Gram, Escher, Upravená bakterie, Kolonie, Imunitní systém, Kolík, Mech, Nitro, Pracovní stůl, Pevné disky interní na Heureka.cz