Knoppix bude i ve spustitelné DVD verzi

Knoppix je nejoblíbenější linuxovou live distribucí vůbec. Přišel na svět jako jedna z prvních a většina ostatních z něj vychází. Jako příklad můžeme uvést třeba český Danix nebo miniaturní Damn Small Linux, jehož 50 MB se vejde vizitku. Tvůrce Knoppixu, Klaus Knopper, postavil své dílo na populárním Debian GNU/Linuxu. Díky tomu může toto live CD využívat veškerého bohatství software nashromážděného v debianovských archivech.

Omezením pro vybavenost linuxu na jednom optickém médiu je kapacita daného média, a právě toto omezení se vývojáři Knoppixu rozhodli překonat. Létem počínaje začnou vycházet dvě varianty Knoppixu,jedna na CD a druhá na DVD. Na DVD najdete otesánka vybaveného vším, na co si vzpomenete. CD bude určeno především pro slabší počítače, které ještě neumějí zavést operační systém z DVD, tomu bude přizpůsoben i výběr software.

K čemu je vlastně live CD dobré? Umožňuje začátečníkům vyzkoušet si nové prostředí bez rizika poškození operačního systému na disku. Live CD, na které jste zvyklí, můžete mít všude s sebou a nabootovat z něj vám dovolí v mnohých internetových kavárnách. Pro kombinaci Danix na CD a USB Flash Disk se dokonce ujal termín "sociální notebook." V neposlední řadě jde také o silný diagnostický nástroj při hledání hardwarových problémů na počítačích, na kterých takový software nainstalován není nebo na kterých nechce naběhnout původní operační systém.

Zdroj: ZDNet

Diskuze (32) Další článek: Windows Media Player může vzdáleně testovat existenci souborů

Témata článku: Software, DVD, Původní opera, CD Linux, Verze, Omezená kapacita

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu