Klíčový evropský verdikt může zasáhnout tisíce amerických webů

Soudní dvůr EU vydal další klíčové rozhodnutí, které se dotýká evropského internetu a může zasáhnout americké webové startupy, které mají zájem o uživatele z unie.

Mezi Evropskou unií a USA totiž doposud platí benevolentní rozhodnutí EK o datech uživatelů. Americké služby mohou osobní data uživatelů z EU ukládat na svých zámořských úložištích, ovšem pouze za určitých přísnějších podmínek, než je v zámoří zvykem, Amerika je totiž ve věci ochrany soukromí méně přísná než Evropa.

184345873
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg (foto: Brian Solls, CC-BY-SA)

Patnáct let tedy fungovala praxe, že služby (teoreticky) implementovaly přísnější podmínky a vše bylo v pořádku. Jedná se vlastně o právní princip bezpečného přístavu – safe harbor, který znáte třeba z autorksoprávních kauz (když bude web mazat warez, nehrozí mu problémy).

Jenže proti tomu se postavil právní aktivista Max Schrems, kterému se nelíbilo, že jeho data na Facebooku spravují servery v zámoří, které podléhají americké jurisdikci (a může do nich nakukovat třeba NSA). O Schremsovi jsme už na Živě.cz psali několikrát – naposledy letos na jaře, kdy sezval Evropany k hromadné žalobě.

Jelikož evropský Facebook sídlí v Irsku, Schrems se v jedné z žalob obrátil na tamní soud, který ji však odmítl právě s ohledem na roky respektované rozhodnutí Evropské komise. Pře se tak nakonec dostala až do Lucemburku a soudní dvůr dnes rozhodl, že je stávající praxe neplatná a nařízení EK může být v rozporu s direktivou 95/64/EC.

Jinými slovy, evropské regulační úřady mohou omezit tok osobních dat do zahraničí, a dvůr proto nařídil irskému soudu, ať případ znovu projedná a nyní už bez výmluvy na dřívější praxi. To znamená, že se bude muset zjistit, jestli americká služba data Evropanů ochraňuje stejně přísně jako by tomu bylo na území EU.

Pokud by úřady shledaly, že tomu tak není, mohou Facebooku a dalším nařídit, aby data spravovaly výhradně v Evropě. Podle Wall Street Journalu (paywall, via The Verge) může rozhodnutí dvora teoreticky zasáhnout podnikání až 4 500 amerických internetových společností – prakticky všech startupů i zavedených obřích korporací, které data (nebo jejich část) hostují mimo evropský kontinent. 


S případem souvisí i podobná tahanice v zámoří, kde se tamní Ministerstvo spravedlnosti chce dostat k datům jistého vyšetřovaného uživatele. Problém spočívá v tom, že data se nacházejí na hotmailovém účtu v evropském datacentru a Microsoft se brání, že tedy spadají pod evropskou jurisdikci (a irskou pobočku Microsoftu), čili na ně nemá americké ministerstvo nárok.

Diskuze (11) Další článek: Alphabet už může být „evil“. Kodex Googlu ale stále praví opak

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,