Když zavrčí diesel

(inzerce) Dieselagregát tvoří nedílnou součást téměř každého vážně míněného zálohovaného napájení.

Totéž samozřejmě platí i pro datová centra, jelikož ani zde bateriové zdroje nevydrží dodávat elektrickou energii věčně.

Každý majitel serveru v datacentru si zvykl, že při výpadku elektrické energie v serverovně se to „nějak“ udělá. Jenže jak? Stejně jako mnoho dalších úkonů, je i testování dieselagregátů součástí rutinní práce techniků datového centra. Diesely musí být stále v pohotovosti, aby v případě potřeby byly okamžitě připraveny dodávat všem technologiím životadárné napětí. Jakmile dojde k přerušení dodávky elektrické energie, musí vše běžet jako na drátkách, bez zásahu administrátora nebo jiného technika.

V Coolhousingu, celou proceduru startu záložních dodávek napájení pravidelně ověřují, třeba rovnou shozením hlavního přívodu napájení do datacentra. Provádění testů má totiž jednu nespornou výhodu – pokud během testu zjistíte, že je něco špatně, můžete opět přepnout na napájení ze sítě. Když startujete „naostro“, tuto možnost už  nemáte.

Začínáme

Stačí jeden pohyb a shazujeme hlavní přívod napájení z elektrické sítě. Světla zhasínají, jelikož nejsou na zálohovaném okruhu z UPS. Serverovny ozáří pouze blikající LEDky serverů. V tuto chvíli veškerý chod datacentra zajišťuje kaskáda bateriových modulů centrální UPS. Někoho může překvapit, kolik světla běžící servery vydávají, když je v serverovně tma. Je to pěkná podívaná, ale na opojení všemi těmi barvami není čas. Zpět k odstávce.

Světla nesvítí, ale do dieselovny začíná pronikat denní světlo z právě se otvírajících nasávacích klapek. Z těchto otvorů budou diesely nasávat vzduch nezbytný pro svůj spalovací cyklus.

Startujeme

Sání je otevřené a diesely se roztáčí. Jakmile oba diesely jedou, ATS (Automatic Transfer Switch) indikuje jejich připravenost rozsvícením kontrolní LED. Ještě chvíli se počká na ustálení a systém se přepne na napájení z dieselů, které jdou do plného záběru. Uvnitř datového centra je to slušný rachot.

Jedeme

V serverovnách se opět rozsvěcí osvětlení. Pohled na řadu racků již není tak romantický, člověk však alespoň najde šroubovák, který mu při zhasnutí světel leknutím vypadl z ruky. Zvenčí není běh datového centra na dieselagregáty nijak zvlášť poznat. Jejich chod se projevuje pouze nepatrně zvýšeným hlukem v okolí a třepotajícími se výfukovými klapkami. Za třicet minut běhu v plné zátěži oba diesely zkonzumují zhruba 40 l nafty, zásobu však Coolhousing drží na nepřetržitou čtyřhodinovou dodávku.

Přepínáme na síť

Po testu je čas se přepnout zpět na napájení ze sítě. Opět cvakneme hlavním jističem, tentokrát do polohy zapnuto. ATS přítomnost napájení ze sítě opět indikuje rozsvícením kontrolní LED, ale hned nepřepíná, co kdyby napájení opět padlo. Po třiceti vteřinách, když je jistota, že napájení ze sítě drží, ATS přepíná na napájení se sítě. Přepnutí se již obejde bez zhasnutí světel.

Diesely v pohotovosti

I když již jede napájení ze sítě, diesely se stále točí. To kdyby se výpadek opakoval. Vypínají se teprve po pěti minutách. Výfukové klapky se přestávají třást a otvory sání vzduchu do dieselovny se pozvolna zavírají. Test je u konce, vše proběhlo jak má, systém záložního napájení je spolehlivě připraven na případný skutečný výpadek.

A jak to vypadá ze záznamu?

Toto a další zajímavá videa naleznete na stránkách serverovny Coolhousing.
Další článek: Intel Genuino 101: miniaturní vývojová deska s platformou Curie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,