Kdo vyvíjí Linux? Red Hat, Intel, ale také Microsoft

Každý rok vydává organizace Linux Foundation zprávu o tom, jak se vyvíjí linuxové jádro, které je srdcem každého linuxového systému – ať už desktopové distribuce, nebo třeba mobilního Androidu. Vývoj jedné verze trvá v průměru necelé tři měsíce a od verze 2.6.36, která vyšla na podzim roku 2010, se linuxový kernel nafouknul z 13,4 milionů řádků zdrojového kódu na rovných patnáct.

Původní autor jádra Linus Torvalds už dnes takovým aktivním přispěvovatelem není, za poslední rok (od verze 2.6.36) se totiž co do počtu publikovaných změn nedostal ani do TOP30. Torvalds stále dohlíží na kód a kontrolu provedených změn komunitou, jeho hlavní náplní je ale samotná organizace Linux Foundation.

Linux a jeho jádro používá hromada firem ve svých produktech. Některé pouze využijí výhod open-source, jiné za odměnu vděčně přispějí a publikují vlastní změny.

Takto vypadá desítka firem, které do vývoje za poslední rok přispěly nejvíce (lidskou silou a know-how) :

  1. Red Hat – 10,7 %
  2. Intel – 7,2 %
  3. Novell – 3,3 %
  4. IBM – 3,7 %
  5. Texas Instruments – 3 %
  6. Broadcom – 2,5 %
  7. Nokia – 1,9 %
  8. Samsung – 1,7 %
  9. Oracle – 1,6 %
  10. Google – 1,5 %

Ještě zajímavější je ale 17. místo, tomu totiž v posledním roce vévodí někdo skoro nečekaný – Microsoft. Od verze 2.6.36 až do aktuální 3.2 přispěl 688 změnami, čímž se podepsal 1 % na vývoji aktuálních verzí Linuxu.

Největším přispěvovatelem je ale stále téměř anonymní komunita drobných programátorů – zcela nezávislých jednotlivců, studentů z univerzit atd.

Kompletní zprávu, která obsahuje hromadu dalších statistik, si můžete stáhnout v PDF.

Diskuze (40) Další článek: Dropbox rozdává další gigabajty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,