Jste připojeni metalicky, opticky nebo mořskou hvězdicí?

Moudrá matka příroda opět inspiruje vědce. Zkoumáním – z našeho pohledu primitivních – živočichů řeší vědci Bellových laboratoří (patřící Lucent Technologies) další z problémů optického přenosu dat.

Na jednoduchém principu přenosu dat optickou cestou je založeno pozorování okolí některými druhy mořských hvězdic. Konkrétně se jedná o druh Ophiocoma wendtii – alespoň částečné informace o tomto stvoření se můžete dozvědět zde. To stěžejní tkví ale v tom, že krunýř této hvězdice má nejen ochrannou, nýbrž i optickou funkci. Optické čidlo je tvořeno pravidelnými shluky mikrostruktur kulovitého tvaru, které slouží jako optické čočky tvořené kalcitovými krystaly. Ohnisko těchto čoček se nachází 5 μm pod povrchem kalcitové schránky. Čočky umožňují koncentrovat velmi přesně světelné paprsky a tak dokáže tento druh mořské hvězdice reagovat opticky na světlo. Tisíce kalcitových krystalů tak tvoří složené oko (podobně jako je známe od hmyzu). Tím by měla mít Ophiocoma wendtii výhodu proti svým „chudším příbuzným“ v návaznosti na registraci potravy a nepřátel.

Přesnost konstrukce kalcitových krystalů, kompenzace lomu světla a kulové vady – to jsou hlavní devizy, které se budou vědci snažit od hvězdic „okoukat“ a využít v optických sítích při konstrukci čipů pro optickou litografii. Jinými slovy v jednoduchosti je síla a „pán tvorstva“ může děkovat přírodě za další z inspirací.

Váš názor | Acer Labs uvedl nejlevnější DDR čipset pro Pentium 4

Témata článku: Jednoduchá konstrukce, Vědec, Jednoduchý tvar, Jednoduchý princip, Krystal

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší