Jižní Korea se bojí kyberválky. Vrátí se k navigační technologii z dob II. světové války

Nejvyspělejší pobřežní státy světa plánují návrat k navigační technologii z dob druhé světové války. Zní to trošku jako paradox, ale má to své opodstatnění. Řeč je o systému pozemního hyperbolického rádiového navigačního systému Loran (Long Range Navigation) v jeho nejnovější modifikaci eLoran.

Loran sloužil v minulém století a dávno před příchodem satelitních systémů zejména k lodní a letecké navigaci poblíž pobřeží, protože se dosah za ideálních podmínek pohyboval okolo 2 500 kilometrů. Horší to už ale bylo s přesností, která byla ve srovnání s dnešními podmínkami jen těžko představitelná (při trase dlouhé 2 300 km možná odchylka až 45 kilometrů, viz Wikipedie).

Klepněte pro větší obrázek
Pobřežní rádiová navigace Loran/eLoran (Grafika: Ursanav.com)

Loran však měl oproti dnešnímu GPS a dalším jednu výhodu – silný signál na nízké frekvenci. V případě satelitní navigace naopak slaboučký signál míří z družic pohybujících se ve vzdálenosti okolo 20 tisíc kilometrů nad zemským povrchem a svým způsobem už je malý zázrak jen to, že jej náš mobil v kapse vůbec zachytí.

GPS signál je na zemském povrchu natolik slabý, že jej dokáže místně snadno přehlušit levná rušička z Číny doslova za pár dolarů, která bude na stejné frekvenci vysílat šum, anebo alternativní kód, který způsobí, že GPS přijímač vypočítá jinou polohu požadovanou záškodníkem.

Vzhledem k tomu, že je dnes satelitní navigace nepostradatelnou součástí dopravy a bezpečnosti státu, její snadné vyrušení útočníkem je součástí každé obranné strategie z oblasti elektromagnetické války zítřka.

Klepněte pro větší obrázek
Loranové přijímače amerického námořnictva z 60. let minulého století

A co je nejdůležitější, podobné útoky neexistují pouze na papíře, ale má s nimi své zkušenosti třeba Jižní Korea, která rušení GPS čelí zejména okolo hranic se svým severním výbojným sousedem.

A je to tedy právě Jižní Korea, která nyní ve velkém investuje do vylepšeného eLoranu, který od II. světové války prošel samozřejmě svou evolucí a je s využitím mnoha korekčních technik mnohem přesnější. Oproti satelitní navigaci sice i nadále zůstává regionální (funguje jen v určité vzdálenosti od sítě speciálních vysílačů), může ale sloužit jako záložní řešení pro 2D navigaci při pobřeží dané země v případě zmíněné kybernetické války.

Loran a jeho nástupce eLoran totiž mají oproti GPS a dalším onu ohromnou výhodu. Jejich signál na nízké frekvenci je velmi silný (více než milionkrát silnější než v případě GPS), takže je prakticky nemožné jej snadno a levně vyrušit, aniž by si toho nikdo nevšiml.

Podívejte se na dron, který se naviguje bez GPS:

Diskuze (1) Další článek: Svět se zbláznil. Emodži už hrají i ve filmu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,