Příslušenství | Myši

Jak správně vybrat myš: 5 tipů, na co se zaměřit

  • Pokud cestujete, hodí se mít dvě myši
  • Vyplatí se připlatit si za lepší ergonomii
  • Herní myši využijete i při běžné práci

Při výběru myši dnes žádnou velkou chybu neuděláte. Úchop si můžete zkusit, kvalita je většinou dána cenou a výbava se na první pohled liší jen v drobnostech. Připravili jsme ale několik tipů, které vás přimějí přemýšlet při výběru myši trochu jinak a dají zapomenout na některé mýty.

1. Nezatracujte symetrické myši

Pokud při výběru automaticky saháte po ergonomicky tvarovaných myších s výrazně vykrojeným prostorem pro palec a nahnutou stavbou, chybu rozhodně neuděláte. Tyto myši většinou velmi dobře padnou do ruky a poskytují dostatečné pohodlí i pro dlouhodobé používání.

Nemusíte se ale bát podívat na symetrické, které se hodí jak pro praváky, tak i leváky, pro něž určitě není nutné hledat speciálně uzpůsobené kousky – není jich mnoho a často jsou zbytečně drahé. Symetrické myši vám poskytnou dobrý komfort a můžete je bez problémů používat celý den.

Raději se ale vyhněte podobným designovým výstřelkům jako je Magic Mouse od Applu. Na pohled elegantní stylová myš totiž neposkytuje žádnou oporu pro ruku a pro dlouhodobé používání je nevhodná.

2. Herní myši nejsou jen pro hráče

Nenechte se zmást, herní myši opravdu nejsou jen pro náruživé fanoušky počítačových her. Tyto myši mají totiž několik výhod, které můžete využít i při běžné práci. Tou bezesporu největší jsou doplňková tlačítka, které si většinou můžete namapovat i v rámci běžných programů. Pomohou vám třeba s vkládáním textu či specializovanými úkony, které děláte neustále.

Výhody plynou i z přesných snímačů a dobrých kluzných vlastností. To jsou věci, které oceníte nejen u her.

Většinou mají navíc robustnější stavbu s výraznou klenbu pro dobrý úchop, robustnější konstrukci a tlačítka stavěná na hrubší zacházení. Při běžné práci tak bude životnost myši velmi dlouhá. Nevýhodou může být jen design, který se leckdy na pracovní stůl moc nehodí. Obzvlášť když je myš doplněna o pestrobarevné světelné efekty.

3. Laser jen pro specifické povrchy

Když nastupovaly laserové myši, byly optické senzory brány jen jako horší alternativa. Ale to záhy přestalo platit. Většina myší je dnes optických a na většině povrchů s nimi nebudete mít vůbec žádný problém. Jsou velmi přesné a navíc úspornější, což se hodí při bezdrátovém provedení.

Laserový snímač bezpodmínečně vyžadujte pouze v případě, že máte stůl se skleněnou deskou, nebo jiným výrazně lesklým povrchem. Nabídne vám jistější rozpoznání pohybu.

Přesnější pohyb vám zaznamenají myši s vyšším DPI (z anglického dots per inch – tedy obrazových bodů na palec). To se hodí u monitorů s vyšším, typicky 4K, rozlišením. Myš bude citlivější, ale zůstane velmi přesná i při menším pohybu, pro zajištění precizního snímání při vysokém DPI to chce ale pořídit i podložku.

Některé modely mají jednoduchý přepínač, kterým si citlivost můžete upravit tak, aby vám vyhovovala. Nastavení citlivosti ve Windows je čistě softwarové a není tak přesné.

4. Nebojte se koupit si dvě

Jestliže váháte, zda si koupit malou či velkou myš, protože máte notebook i počítač, není nic jednoduššího, než si koupit obě. Kvalitní použitelné myši se dají koupit i za pár stovek, investice tak nebude kdo ví jak vysoká.

Na cestách totiž není příliš praktické brát s sebou velkou těžkou myš. Malou bezdrátovou hodíte do kapsy a snadno ji použijete i na menším prostoru. Pokud si koupíte s podporou Bluetooth, ušetříte i cenný port na notebooku. Výdrž se navíc dnes již počítá na měsíce, nebudete tak muset neustále nabíjet.

Na druhou stranu, používat malou cestovní myš pro každodenní práci u stolu je nevhodné. Zbytečně tím namáháte ruku a znepříjemňujete si práci. Na stabilní práci u pracovního stolu to chce mít velkou pohodlnou myš.

5. Jedna myš na více počítačů

Používáte několik strojů zároveň a neustále řešíte, jak je ovládat? Většinou to skončí u dvou samostatných myší, ale jde to i s jedinou! Existují na to softwarová řešení, ale s velmi pohodlným způsobem nyní přišel Logitech. Jeho nové myši umožňují práci až na třech zařízeních současně. Může to být počítač, notebook a tablet... Kurzor plynule přejíždí z jednoho monitoru na druhý a funguje například i kopírovací schránka.

Diskuze (41) Další článek: Rozbil se vám displej a necháváte si vyměnit dotykovou obrazovku? Může být hacknutá

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,