Video | Tiskárny

Jak si postavit 3D tiskárnu Prusa i3 MK2 (video)

V prvním díle seriálu o 3D tisku složíme jednu z nejúspěšnějších současných tiskáren: Prusa i3 MK2. Kde jsou kritická místa 3D tisku a proč je stavba lepší, než koupě hotové tiskárny?

Zhmotnit si postavičku svého oblíbeného hrdiny, vytisknout si háček, který jste právě zlomili či jinou nesehnatelnou součástku, to jsou spíše domácí úkoly pro 3D tiskárnu. Své uplatnění však nacházejí především v průmyslu, v rámci rychlého prototypování, nebo pro velmi rychlé vyrábění různých přípravků pro montáž.

Seznamte se: Prusa i3 MK2

Na trhu najdete celou řadu „black boxů“ – hotových 3D tiskáren, do kterých přivedete strunu a pošlete výrobek. Pokud ale chcete do tajů 3D tisku zcela proniknout, není nad to si vlastní tiskárnu postavit. Je skvělé, že tu nejlepší současnou 3D tiskárnu i3 MK2 navrhly a vytvořily české ruce Josefa Průši a jeho spolupracovníků.

Například zahraniční časopis Makezine jí udělil ocenění 3D Tiskárna roku 2017 a v žebříčku se drží na prvním místě. Tiskárnu můžete koupit složenou, zkalibrovanou a s jednodenním školením za 26 990 Kč, nebo zvolit dobrodružnější stavebnici a ušetřit 8 000 Kč.

My jsme zvolili stavebnici, neboť právě při stavbě máte dostatek času na to v klidu pochopit princip fungování 3D tisku i základní vlastnosti ovlivňujících výsledek. Rychleji přijdete na příčinu chyb při tisku.

Při stavbě není potřeba nic pájet a vše, včetně nářadí, najdete v balení. Doporučujeme však sáhnout po lepších imbusových šroubovácích, které proti dodávaným „elkům“ výrazně zrychlí a zpříjemní práci. Vhodné jsou i lepší cvakačky na stahovací pásky a občas se hodí pomocný pár rukou.

Seriál o 3D tisku vyšel v časopise Computer 2/17:

001_obalka.jpg

Diskuze (32) Další článek: V Německu vyrostou dvě obří továrny na výrobu baterií. Větší z nich u českých hranic

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,