Jak se svět připravuje na IPv6

Jak se svět připravuje na IPv6

Okolo přechodu na novou verzi protokolu IPv6 se mluví již poměrně dlouho. Nová verze má přinést zejména mnohem rozsáhlejší adresový prostor. Na webu IT World je zajímavé přirovnání rozsahu IP adres: „Představte si IPv4 adresový prostor jako čtverec o straně 4,06 cm (1,6 palců). Vedle toho si představte čtverec o velikosti sluneční soustavy.“. Když vznikal Internet, nikoho nenapadlo ani ve snu, že 4,3 miliard IPv4 někdy může být nedostačující. Kromě toho přináší IPv6 posílení zabezpečení díky IPSec a mnohem více.

Problémů pro hladký přechod na IPv6 je několik – plná podpora hardwaru, nutnost konfigurace DNS a DHCP serverů na nové adresy a také čas a vyhrazení prostředků na tuto činnost. Většina operačních systémů již podporuje novou verzi protokolu. O stavu přechodu na IPv6 v České republice a podpoře vybraných routerů si můžete přečíst v nedávno vydaném článku. Podívejme se však na situaci globálně s výhledem na další vývoj.

Web IT World prezentuje zajímavou grafiku „Spotlight on moving to IPv6“ k aktuálnímu stavu přechodu na IPv6. Jak jsme na tom celosvětově s přechodem na IPv6 a jaký je pravděpodobný další vývoj?

Klepněte pro větší obrázek
V žebříčku nejpokrokovějších zemí z hlediska koncových uživatelů přistupujících ke Googlu skrze IPv6 překvapí Rumunsko na první pozici a Bhútán před USA. Menší pokrytí internetem a nový rozvoj realizovaný už skrze IPv6 udělá ve statistikách svoje. Česko v této metodice zaznamenalo 1,59 %
Klepněte pro větší obrázek
Přechod na IPv6 bude společnostem trvat minimálně rok a 57 % jej plánuje do dvou let

To se odráží právě v náročnosti přechodu a konfigurace serverů, včetně zajištění podpory, otestování a případně reorganizace síťové infrastruktury. A jak vypadá výhled na přechod k IPv6?

Klepněte pro větší obrázek
Příští rok spotřebuje ARIN IPv4 adresy a v roce 2016 poběží s IPv6 více než 6 miliard zařízení
  • v roce 2014 předpokládá ARIN (American Registry for Internet Numbers) vyčerpání IPv4 adres
  • pro rok 2015 ICT analytici společnosti Gartner předpovídají, že IPv6 již bude používat 17 % uživatelů Internetu
  • v roce 2016 poběží více než 6 miliard zařízení na IPv6 dle IDC
  • budou-li nepoužívané IPv4 adresy prodejné na trhu, cena za jednu takovou adresu se vyšplhá až ke sto dolarům, oproti nynější ceně do dvanácti dolarů

To je výhled, jak to bude skutečně, se teprve ukáže. Jisté však je, že IPv4 adresy už fakticky byly vyčerpány před více než dvěma roky. Organizace IANA, která přiděluje adresy, tehdy rozdala poslední obory adres IPv4. Internet má tak před sebou globální migraci na IPv6, která bude záviset na podpoře hardwaru a možnostech rekonfigurace sítí.

Diskuze (28) | Vše o kauze PRISM: Sleduje nás NSA?

Témata článku: Internet, Statistiky, Plná podpora, Adresa, DHCP, Networking, Přechod, Svět, Hladký přechod

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší