Facebook

Jak moc se dá spamovat na Facebooku: Přes sto milionů falešných "To se mi líbí" za dva roky

Největší sociální síť světa se velmi často chlubí počty svých uživatelů, kterých je v současnosti celosvětově přes dvě miliardy. Čím se ale příliš nechlubí už jsou počty falešných účtů sloužících ke spamování. Nyní byla objevena síť webů specializujících se na generování obrovského množství falešných označení To se mi líbí.

Výzkumníci z University of Iowa objevili rozsáhlou síť přibližně padesáti stránek, které nabízely zdarma generování falešného označení To se mi líbí u vybraných příspěvků. Na oplátku stránky požadovaly kompletní přístup k profilu uživatele včetně seznamu přátel, příspěvků a dokonce i soukromých zpráv.

V letech 2015 a 2016 se podařilo tímto způsobem za pomoci přibližně milionu uživatelských účtů vygenerovat až 100 milionů falešných označení. Podle výzkumníků navíc spammeři využívali chybu ve Facebooku, která jim umožňovala manuální proces označování zcela automatizovat. Ta by již nyní měla být opravena, přesto se ale USA TODAY podařilo do sítě spammerů dostat a chybu zneužít.

Vyšším počtem reakcí u příspěvků lze docílit i lepší viditelnosti v rámci sociální sítě. Ta totiž vybírá, které příspěvky svým uživatelům ukáže a pokud jsou populární, je zde větší šance na zobrazení přátelům a fanouškům stránky.

Použitím této služby ale uživatelé nejen že porušují podmínky Facebooku, hlavně se však vystavují riziku zneužití vlastních osobních dat – přeci jen spammerům odevzdávají kompletní neomezený přístup ke svému účtu. Hon za populárními příspěvky se tak může nepěkně vymstít.

Jak snadno lze šmírovat na Facebooku?

Diskuze (1) Další článek: Umělá inteligence podle fotky tváře odhalí vaši sexuální orientaci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,