„Internet“ pro africké děti se bude šířit skrze rozhlasové vysílání

Před pěti lety spatřil světlo světa projekt levného počítače pro děti v rozvojovém světě OLPC – One Laptop Per Child. První jednoduché laptopy odcestovaly do Afriky nebo Indie v roce 2007 a dnes k nim má přístup na 362 tisíc žáků a 18 tisíc učitelů.

První model XO-1 byl původně vybavený Linuxem a uživatelským rozhraním Sugar, záhy se ale objevila i verze s Windows XP. Problém se softwarem tedy nikdy nenastal, horší to už ale bylo s daty. XO-1 má totiž sloužit především jako učební pomůcka, chybí ale cesta, jak do něj dostat učební materiály.

Laptop je sice vybavený Wi-Fi, nicméně uprostřed rwandské vesnice jednoduše na slaměné střeše 802.11n vysílač nenajdete. Problém je to natolik významný, že vedl k utvoření skupiny OneBeep, která má vymyslet, jak dostat data s trochou nadsázky i do centra afrického deštného pralesa. A inženýři spolu se studenty skutečně objevili řešení – prostě se poohlédli do historie informačních technologií.

Data by se měla přenášet běžným rádiovým analogovým AM/FM signálem jako jakákoliv rozhlasová stanice. Přijímačem by tedy mohlo být zcela běžné rádio s výstupem na sluchátka. Stačí naladit na kýženou frekvenci a připojit k rádiu třeba notebook (XO-1 má vstup pro mikrofon). Analogový zvukový signál se dekóduje a je hotovo.

 

Rychlosti zatím nejsou nikterak zázračné, nicméně by měly bohatě stačit na vyslání třeba jednoho dokumentu z Wordu s učební osnovou. Projekt je terpve ve výstavbě, zdali bude nasazen i do ostrého provozu, ukáže až čas.

Diskuze (32) Další článek: Apple dnes představí nový software a iPody

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,