Intel:AMD v Čechách - AMD více věří Gartneru

Dnešní bleskovka o poměrech AMD vs. Intel na našem trhu dle výsledků IDC nebyla logicky ze strany AMD bez reakce. AMD více věří výsledkům druhé hlavní agentury Gartner a jako reakci na původní zprávu z dat IDC nám poskytla informace Gartneru. Dle těchto výsledků je poměr v kusech na českém trhu následující:

Výrobce Podíl
Intel 65,2%
AMD 34,2%
Ostatní 0,7%

Aby toho nebylo dost, představitelé českého AMD navíc uvádí, že dle jejich interních statistik ani tato procenta nejsou věrná, sami uvádí podíl někde k 50 procentům.

Jak je možné, že Gartner uvádí 34,2%, IDC 12,7% a AMD přibližně 50 procent? Komu budete věřit více? Věčný souboj mezi Gartnerem a IDC, kdy po zveřejnění průzkumu agentury A se ozvou lidé věřící více agentuře B, je dán zejména jinou metodikou měření. Obě dvě firmy měří samotný trh dle různých kritérií, monitorují a ignorují různé výrobce počítačů či způsoby, jak se tyto výrobky do České republiky dostávají.

Nelze tedy tvrdit, že by statistika Gartneru nebo IDC vylučovala tu druhou, obě dvě mají svou pravdu a jsou podloženy výzkumem. Co je blíže reálné skutečnosti? Jak co a jak v čem. Mnozí ale stejně budou ignorovat jakékoli podobné globální analýzy a budou věřit tomu, co vidí v omezeném okruhu kolem sebe. Budou mít sice pravdu, ale opět jen v tom omezeném okruhu a bylo by trestuhodné na jejich základě něco zevšeobecňovat.

Diskuze (54) Další článek: Extrémně kritická chyba ve WinAmpu umožňuje spouštět kód

Témata článku: Gartner, Intel * * AMD, Reakce, Různá omezení, Více, Mnohý výzkum, Čech, Různí výrobci, Věčný souboj

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X