Intel v úspěšném Česku chystá další tři investice

Intel Capital v Česku jedná se třemi technologickými firmami o investicích. Firma Českou republiku považuje za její nejlepší a nejúspěšnější investiční trh.

Connect.cz z Los Angeles: Intel Capital, investiční odnož společnosti Intel, má v Česku rozjednány investice do tří mladých technologických firem. „Prozatím nechceme zveřejňovat jejich jména. Kdyby se v průběhu vyjednávání něco změnilo, mohl by to pro ně být problém,“ říká pro Connect.cz viceprezident Intel Capital pro Evropu, Blízký východ a Afriku Marcin Hejka. „Investice každopádně ohlásíme až příští rok.“

Intelu se v České republice velice líbí a ve vyhledávání nových investičních příležitostí je zde velice aktivní. „Česko je pro nás extrémně úspěšný trh. Ve skutečnosti je to nás vůbec nejúspěšnější trh,“ konstatuje Hejka. „Návratnost našich investic u vás je obrovská,“ dodává s tím, že přesná čísla specifikovat nemůže. Podle informací Connect.cz se ale návratnost investic Intel Capital u nás pohybuje v řádech stovek procent.

Intelu se na českém trhu vydařily tři velké obchody. Firma v minulosti vstupovala do firem NetCentrum (provozovatel Centrum.cz), Netretail Holding (Mall.cz) a AVG Technologies a na všech dokázala výrazně vydělat. „Ani nevím, proč jsme v Česku tak úspěšní, mám ale jednu teorii. Máte totiž neuvěřitelně silné osobnosti, které jednotlivé podniky vedou. Ať už je to Ondřej Tomek z Centra, Ondřej Fryc z Mallu nebo skupina lidí kolem AVG,“ navazuje Hejka.

Klepněte pro větší obrázek
Česko je pro nás ve skutečnosti nejúspěšnější země. Viceprezident Intel Capital pro Evropu, Blízký východ a Afriku Marcin Hejka.

„A pak jsou to technologie a inženýři těch nejvyšších kvalit,“ doplňuje Hejka. „I takový Mall.cz, což je v oblast e-commerce, je technologicky velice vyspělý. Důvod, proč ho Naspers za 5,7 miliardy korun koupili, je mimo jiné kvůli připravené a škálovatelné technologii na pozadí.“

GoodData jako další velká věc

Tohle všechno se spojuje také v další velké investici, od které si Intel hodně slibuje. Společně s dalšími investory nedávno vložil více než půl miliardy korun (25,7 milionu dolarů) do společnosti GoodData Romana Staňka. Ta sídlí v Silicon Valley a do Prahy a Brna alokuje především vývoj. V osmi investičních kolech už celkově nasbírala přes 101 milionů dolarů.

„Věříme, že GoodData pro nás budou další velká věc. Je zde reálná šance, že jednou vstoupí na burzu, i když je ještě předčasné odhadovat kdy, a my chceme být u toho,“ říká Hejka. Pokud by se GoodData IPO skutečně povedlo, byl by to pro Intel druhý český „exit“ tohoto typu; v minulosti už se to podařilo s AVG.

Klepněte pro větší obrázek
Věříme, že GoodData budou další velká věc. Marcin Hejka.

„Před vstupem na burzu je dobré dosáhnout na tržby 100 milionů dolarů ročně a vykazovat meziroční růst tak 30 procent. To jsou velká čísla,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz Roman Staněk. „Teď rosteme hodně rychle. Využíváme k tomu získané investice. Jsou pro nás důležité, musíme investovat do datových center a vývoje a rychle obsazovat trh,“ doplňuje. Případný termín primárního úpisu akcií ale prozatím komentovat nechce. GoodData se ale dle jeho slov dívá po trzích na celém světě za účelem případných akvizic.

Více investorů pro Česko = více dobrých projektů

České startupy začínají táhnout, což se projevuje i na sílících aktivitách prestižních zahraničních fondů jako Index Ventures (investice do Socialbakers a Futurelytics). Podle Marcina Hejky je ale třeba investorů v Česku ještě více. „Peníze sice máte, ale skutečných investorů je málo. Čím více bude investorů, tím více bude vznikat dobrých startupů. I teď už jich ale vidíme dost.“

 

V Česku máte neuvěřitelně silné podnikatelské osobnosti a inženýry nejvyšších kvalit.

 

Česká republika patří v regionu střední a východní Evropy k zemím, do jejichž začínajících technologických firem proudí nejvíce rizikového kapitálu. Podle analýzy European Venture Capital Association do nich mezi léty 2007 až 2013 „přiteklo“ 37 milionů eur. Lépe je na tom pouze Polsko a Maďarsko (to ovšem kvůli investicím ze strany státu).

Intel Capital patří k největším světovým investičním fondům zaměřeným na nové technologie. Na svém kontě má investice za více než 11 miliard dolarů, 209 vstupů na burzu a přes 360 akvizic. Každý rok investuje mezi 300 až 400 miliony dolarů. Více o jeho aktivitách třeba zde.

Cestu autora na konferenci Intel Capital Global Summit 2014 hradila společnost Intel.

Váš názor Další článek: OneDrive nabídne streamování hudby, dalších 20 GB místa bude zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,