Intel: Moorův zákon vydrží nejvýše do roku 2021

Intel zveřejnil výsledky výzkumné zprávy uvádějící, že Moorův zákon, podle nějž se počet tranzistorů na stejné ploše a tedy i výkon procesorů zdvojnásobí každých 18 měsíců, přestane platit kolem roku 2021. Důvodem jsou fyzická omezení při dalším zmenšování tranzistorů a jejich prvků. Maximem, kterého je podle Intelu možné dosáhnout je 16nm technologie následovaná možná ještě jedním či dvěma kroky směrem k miniaturizaci. Dosažení miniaturizace na úrovni šestnáctinanometrové výrobní technologie vědci očekávají přibližně v roce 2018.

Problém s dalším zmenšováním tranzistorů leží v oblasti fyziky částic. Elektrony procházející tranzistory jsou řízeny branami, které při velikosti pod 5 nanometrů přestávají spolehlivě plnit svou funkci a elektrony začínají samovolné procházet i uzavřeným tranzistorem.

Tento fakt znamená pro výrobce čipů jistý problém, ale nárůst výkonu počítačů je možné řešit i jinými způsoby než je miniaturizace tranzistorů. Jednou z možností je vyrábět čipy s většími fyzickými rozměry nebo najít jiné cesty ke zvyšování výkonu jako to již dokázalo AMD.

Zdroj: CNet

Diskuze (73) Další článek: Nové digitály od Panasonicu: optický stabilizátor u kompaktu

Témata článku: Zákon, Jistý směr, Moorův zákon, Jistý problém, Elektron, Fyzický rozměr, Maximus, Moore


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52



Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky