Ikonické programy minulosti, po kterých už neštěkne ani pes

  • Bez mnohých programů jsme si v minulosti nedovedli práci s počítačem představit
  • Společně s technologiemi zmizely i navázané programy
  • Vzpomenete si na zvuk ICQ?
Kapitoly článku

Podobně jako opouštíme dříve běžné technologie, se loučíme i s některými programy a aplikacemi. Mnohé z nich umírají právě zároveň s technologií, na níž jsou závislé, ostatní dávají prostor novým alternativám a řešením. Proto jsme se rozhodli, že zavzpomínáme a společně se čtenáři zkusíme dát dohromady software, který v minulosti byl takřka nepostradatelnou součástí každého počítače a dnes si na něj prakticky nikdo nevzpomene. 

Smrt optických médií

Devadesátá léta patřila hudebním i datovým CD, stejně jako začátek tisíciletí DVD. Trvání tohoto fenoménu však nebylo nijak dlouhé a s nástupem levných flash disků a rychlého internetu se vypalování stalo okrajovou záležitostí. Společně s tím tedy umřela i potřeba vypalovacích balíků a dalšího softwaru.

Na prvním místě musíme vzpomenout Nero, které bylo snad nejzmiňovanějším programem našimi čtenáři ve fóru. Balík, který vyrostl především jako schopný nástroj pro vypalování různých typů médií, na sebe v pozdějších verzích nabalil kopu multimediálních i jiných funkcí a ještě před definitivním koncem optických médií jej proto uživatelé nahrazovali alternativami. K těm patřil třeba vypalovací balík od Ashampoo nebo minimalistické utility CloneCD a CloneDVD.

nero.png
Nero Express 6. Ve své době nepostradatelný nástroj na vypalování

Kromě tradičního vypalování jsme v době kompaktů a DVD používali i další dnes již nepotřebný software. Tradiční kratochvílí tak bylo třeba grabování filmových DVD pomocí aplikace DVDShrink. Z disku uměl dostat pouze film bez nabídek či bonusů a velikost výsledného souboru bylo možné omezit velikostí jednoho CD pro úsporu místa.

Kromě videa jsme také do počítačů kopírovali hudební CD do formátu MP3. A protože počty hudebních souborů u správného uživatele dosahovaly tisíců, byla zapotřebí důsledná organizace, ideálně pomocí ID3 Tagů. Pro převod i následný popis sloužil například oblíbený CDex.

cdex.jpg
Hudbu jsme do počítačů převádeli pomocí aplikace CDex, která si poradila i s úpravou ID3 tagů

O něco později byla optická média často nahrazována těmi virtuálními, pro jejichž čtení jsme rovněž potřebovali speciální software, který se postaral o vytvoření virtuální mechaniky a čtení obrazů disků. Dnes již žádný DaemonTools či Alcohol 120 % není třeba, většinu virtuálních disků bez problémů otevře samotný systém.

daemon.jpg
Ani virtuální mechaniky se dnes již příliš nenosí, většinu obrazů umí otevřít systém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,