IDF 2006: Nanotechnologie: Změna tvaru a barvy skutečného objektu softwarově!

Jeden z vůbec nejpůsobivějších objevů neprezentoval nikdo ze zástupců Intelu (i když ti se na projektu také podílí) ale profesor  Seth Goldstein z pittsburghské Carnegie Mellon University. Celému oboru se říká Dynamic physical rendering (DPR), tedy dynamické fyzikální vykreslování nebo, chcete-li, (real-time) rendering něčeho skutečného.

 

Na fascinujícím videu můžete sledovat, jak se autíčko rozloží a zase poskládá, změní barvu, „zmizí“ v podlaze a to všechno je řízeno na dálku. Auto je složeno ze speciálních částic, tzv. katomů a celá hmota, která může měnit tvar a texturu (to druhé díky LED na povrchu) se anglicky nazývá claytronics.

 

Upozornění: U přehrávání tohoto videa si nechte vypnutý zvuk, pokud chcete video se zvukem, stáhněte si 68MB MOV z odkazu o odstavec níže

Pokud vás zajímají detaily, určitě si přečtěte podrobnou zprávu (na webu Intelu) a navštivte web kolem DPR - pro stažení videí vyberte odkaz Multimedia). (Čtenáři s pomalým připojením tam také najdou malou ukázku jinak rozměrného videa)

 

To, co vidíte na videu, samozřejmě není v současnosti ještě možné, zatím jsou koatomy mnohem větší, ale Seth Goldstein přímo nám prozradil, že on si myslí, že kousky, jaké jste viděli na videu, budou skutečností do 10 let, ale řekl by klidně rozsah 3-10 let, jenže to by mohlo být nepříjemně zavazující.

Diskuze (7) Další článek: Superpočítače Cray a Möbiova páska

Témata článku: , , , , , , , , , ,