ICQ je na prodej, největší zájem mají Google a investoři z Ruska

Americká internetová společnost AOL hodlá prodat komunikační síť ICQ a podle mnohých zahraničních médií začala vyjednávat s několika případnými kupci. Mezi největší zájemce především ve východní Evropě oblíbené komunikační platformy patří internetový obr Google a ruská investiční skupina Digital Sky Technolgies. Ta o sobě dala vědět internetovému světu zejména díky dvousetmilionové investici do Facebooku.

Nejvážnějšími zájemci jsou právě Rusové, v jejichž zemi je ICQ vůbec nejpopulárnější sítí pro zasílání rychlých zpráv. Podle dostupných informací nabízí DST americkému AOL odkupní částku pohybující se mezi 200 až 250 miliony amerických dolarů. AOL sice ICQ v roce 1998 koupilo za rovných 400 milionů, investice se za tu dobu už vrátily a aktuální finanční situace a výhled do budoucna velí k prodeji.

America OnLine, dříve největší internetový provider v Severní Americe, začala o prodeji ICQ uvažovat před několika měsíci, kdy došlo k odštěpení od skupiny Time Warner a postupnému propadu zisků. I když si AOL stále drží v černých číslech (v posledním fiskálním čtvrtletí firma vykázala zisk více než 130 milionů dolarů), do budoucna se chce odprostit od provozování náročné IM sítě.

Možná cesta Googlu na východní trhy

AOL aktuálně vlastní dvě komunikační sítě, zmiňované ICQ a v USA stále ještě populární AIM. ICQ se daří spíše ve východoevropských státech, zejména pak v Rusku, kde ho používá 8,4 milionu unikátních uživatelů. Zejména sem směřují ruští investoři své aktivity, nicméně ICQ je populární třeba i v České republice a na Slovensku, kde je propagováno pod taktovkou Centrum Holdings.

Podle informací technického serveru TechCrunch ale do hry o ICQ nevstoupili pouze významní akcionáři Facebooku, ale i Google a údajně i veliký konkurent Skype. V případě Googlu není úplně jasné, k čemu přesně by chtěl stávající řešení IM sítě využít, používá totiž vlastní plarformu Google Talk a upřednostňuje spíše otevřený přístup k technologiím, což je naprostý opak uzavřeného ICQ. Mluví se však o tom, že tímto krokem by Google získal nejenom veliký počet uživatelů v Rusku, ale mohl by na osvědčených technologiích postavit své další projekty. Podobné by to mohlo být i v případě Skypu.

Světově nejrozšířenější komunikační službou je Windows Live Messenger od Microsoftu (pokud se tedy nepočítá oddělený „svět“ na čínském trhu) a za významného konkurenta IM služeb se stále více považuje i Facebook. Ten kromě přímé IM komunikace sjednocuje i mnohem více uživatelsky sdíleného materiálu. MSN i Facebook nyní mají velice podobné číslo uživatelů – více než 300 milionů po celém světě.Počet aktivních uživatelů ICQ má být něco kolem 30 milionů.

Diskuze (151) Další článek: Černobíle: Windows programy pod Linuxem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,