ICQ, Jabber, Gtalk, Skype: co je nejlepší?

ICQ, Jabber, Google Talk, Skype, Messenger, nebo raději Facebook chat? Pro rychlou textovou komunikaci existuje mnoho nástrojů, hledáme ten nejoblíbenější.
Kapitoly článku

Služeb a nástrojů pro rychlou internetovou komunikaci existuje celá řada, což je zároveň trochu problém. Každý totiž používá jiný komunikační protokol a navzájem nejsou přímo kompatibilní. Udělejme si proto průzkum, který komunikátor je aktuálně nejoblíbenější u čtenářů Živě.cz.

ICQ – OSCAR

Ačkoli je velmi obtížné zjistit přesné statistiky toho, jaký protokol je u nás nejpoužívanější, ICQ u nás bylo dlouhé roky jasnou jedničkou a bezesporu z této minulosti ještě těží. Uživatelská základna je velká. Samotné ICQ je však jen názvem programu pro rychlou komunikaci, protokolem je OSCAR. Uzavřený protokol nemá mezi odbornou veřejností příliš dobrou pověst, známé jsou také velké výpadky sítě v minulosti.

Jabber, Google Talk – XMPP

Tento otevřený protokol má naopak pověst celkem dobrou. Známý je také pod názvem Jabber a jeho základ pro svůj komunikační nástroj Google Talk použil i Google. Existuje celá řada klientů, které tento protokol umí obsluhovat, u nás je nejznámější Jabbim provozující stejnojmennou XMPP síť. Aktuálně se do popředí dostává komunikátor Googlu, který je k dispozici v desktopové verzi a především pak na webu, kde je integrován v Gmailu nebo Google+. Jabber a Gtalk jsou pro základní textovou komunikaci kompatibilní, některé pokročilé funkce klientů však vzájemně fungovat nemusí.

Google talk.jpg
Google ke své službě Google Talk nabízí i plugin pro videohovory. Ten je kupodivu dostupný jen pro webovou verzi klienta, desktopová si musí vystačit s textem a hlasem.

Windows Live Messenger – MSNP

Microsoft s vlastním řešením instant messagingu přišel už v roce 1999, tenkrát ještě pod názvem MSN Messenger. Aktuálně svůj komunikační nástroj nazývá Windows Live Messengerem a v aktuální verzi 2011 umí vedle obyčejné textové komunikace hromadu jiných věcí. Má velkou výhodu v bezvadné integraci do Windows či Office a je to nejrozšířenější nástroj pro instant messaging na světě. U nás se však moc neuchytil. Využívá částečně uzavřený protokol Microsoftu MSNP (Microsoft Notification Protocol).

Skype

Většina rozšířených komunikačních nástrojů dnes umožnuje kromě textové komunikace i komunikaci hlasovou či videohovory. Z této oblasti je nejznámějším programem Skype, který se ale díky svému velkému rozšíření stává univerzálním nástrojem i pro textový instant messaging. Komunikační protokol je uzavřený a síť je provozována jako decentralizovaná peer-to-peer, což přináší řadu výhod, ale zároveň riziko větších výpadků, které se Skypu nevyhýbají.

Facebook

Aktuálně se pro přímou komunikaci využívá i Facebooku. Internetová služba sjednocuje sociální sdílení s komunikací a v tomto ohledu je velmi využívána především díky obrovskému množství aktivních uživatelů. Tzv. Facebook Chat umožňuje funkce instant messagingu, nově také videohovory po vzoru svých specializovaných konkurentů. Stejně jako oni poskytuje API pro možnost ovládání skrze alternativní klienty. Facebook chat vznikl v roce 2008 na vlastní technologii, vývojáři ovšem dopracovali kompatibilitu s protokolem XMPP, a tak nyní Facebook Chat funguje ve většině XMPP klientů.

Facebook.jpg
Facebook se rád chlubí přístupností svého chatu v různých desktopových klientech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,