IBM Watson: nejchytřejší počítač se chystá na porážku člověka

Diskuze čtenářů k článku

19. 12. 2010 01:00

Nastastie sa to nedokaze same ucit z tych informaci a nedokaze to spojovat informacie ktore ma k dispozici. Inak by zistil ze ludstvo treba vyhubit :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 22:48

To nejde ještě porovnat, pořád je to vyvíjené lidma "takže to je chytré tak jak určí člověk" a navíc je to pořád "fronta procesů"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 21:22

a nechtel by nekdo zkusit me ? ja bych asi pocitac porazil, proc to nekdo nezkusi na me ?

taky vam tu tak desne nechybi ty znasilnene ,,Muj nazor ?" tuhle kravovinu by podle me asi nepochopil ani superpocitac

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 13:55

No milnik to tedy je, preci jen asociativni a semanticke site byly a jsou stale orisek, to co me ovsem zajima vic je, co se stane, az pristi a prespristi rok vetsina "bezne" populace zjisti ze stoji na prahu pomerne velke zmeny, ktera je bude stat praci a docany zpusob zivota.

Dnes mimochodem vydal panel pro bioethiku prohlaseni ze synteticka biologie ma Zelenou, bude stale pod kontorlou, ale regulace je zatim pouze na urovni rizeni laborek, tedy zcela v rukou biokorporaci s dohledem vlady. Takze az za nekolik malo let, pani v krame koupi jogurt pomahajici traveni, tak uz to nebude pouze marketingovy tahak, ale v jogurtu poplavou synteticke symbioticke bakterie navrzene na optimalizaci lidskeho traveni. Uhlovodikova paliva, stejne jako leciva, plasty, nanomaterialy, a tezba nerostu z morske vody budou produktem navrzenych organismu. A tech moznosti je jen a pouze s jednobunecnymi potvurkami. Co teprv ten pravy biohacking na vyssi urovni, updaty imunitniho systemu a DNA...

A to se tesne za touhle revoluci rozvaluje domaci robotika, umela inteligence, nanotechnologie a kdovijaky objev casticove fyziky ktery odemkne efektivni cestovani vesmirem.

To vsechno se ted zacina dit i verejne, a nikdo to nezastavi. Regulace budou obchazet hackeri ve vsech odvetvich, nadsenci a organizovane indie skupiny vyvojaru, staty a korporace nemuzou stat opodal a budou se snzait drzet naskok. Vojenska rovnovaha mezi Cinou, Indii a USA si vyzada nejdriv elektronicke upgrady vojaku, doplneni o robotickou vypomoc a nasledne upgardy vlastnich vojaku a prenechavani cim dal vetsi sobestacnosti dronu.

Cipovani lidi kvuli oznacovani a obchodu se tolik neobavam, protoze je to zbytecne a RFID technologie neni stoprocentni. Cipy v mozku... to uz je jina kava. Tedy samozrejme ne nejaky obrovsky core 2 duo s necitlive zarazenymi par elektrodami, ale vykonni mikroskopicky vypocetni a komunikacni link s miliony nanotrubickovych konektoru protazenymi kapilarami do vsech casti mozku. Kdyz bude SW opensource (treba nejaka linux cortex distro :) )app store a skill store, kompletni umela realita, telepatie...

Bude svet za par let vypadat jako shadowrun? jako utopie? jako distopicky policejni stat? Staci jen pockat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 14:44

Tak začal jsi v r. 2010 a každým řádkem jsi se propadal dál do budoucnosti o 10 let, až k roku 2200

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 15:30

nikoli mlada damo, o deset let jsem se propadl pouze zhruba trikrat. Biorevoluce, zacina dnes, v plnem proudu bude za deset let, a v plnem proudu mam na myslim ze zajdete do kramu, plivnete na sklicko, behem minuty Vam prectou DNA, vyhodnoti standartni chyby, zdedene choroby a doporuci retroaktivni terapii, vy si podle prani naklikate co chcete upravit ci zmenit (zakladni proporce postavy, mista ukladani zasobniho tuku nebo uplne vypnuti genu ktery koduje ukladani tukovych zasob, barvu oci, vlasu, kozni pigmentaci...) strojek bude chvili vrcet jak bude "tisknout" retroviralni RNA, zaplatite a vyklopite do sebe lahvicku. Prodelate bezpriznakovou kompletni infekci, behem ktere retrovirus vnikne do vsech vasich bunek prepise konkretni casti DNA a bunky pritom neposkodi. A pak uz jen par tydnu pockate az novy program nahradi ten stary, jak se budou vymenovat generace vasich bunek. Zni to jako totalni scifi, jenze neni. Vsechny potrebne technologie a znalosti mame nyni, doporucuju trochu nastudovat soucasnou molekularni biologii..

V roce 2020 zacne druha revoluce, obecna umela inteligence. Uz nyni v nasem beznem zivote pouzivame desitky specifickych jednoucelovych umelych inteligenci. V nasich autech, rizeni dopravy, prumyslu, vyhledavaci enginy, hry, spotrebni elektronika... atd. Soucasna sila odpovida zhruba nervove siti hmyzu, vypocetni sila ovsem roste exponencialne a zatim se rust nezastavil. Hybridni opticke interlinky a tisice vypocetnich jader bude postupne nahrazovat grafenova 3D architektura. A tak stejne jako minule stoleti dobyl civilizaci automobilo prumysl, dobude spolecnost v dvacatych letech tohoto stoleti domaci robotika. Nikoliv neprakticke pitome vysavace, ale obecne prakticky robot schopny varit a uklizet, hrat spolecenske hry a vencit psa. A stejne jako nyni budou nove modely stridat starsi a hladina verejne pritomne AI poroste. A zvyknem si na to stejne rychle jako na auta, mobil nebo internet.

A pak na zacatku 30. let s dospelou nanotechnologii prijde zmena nejvetsi. Nejen lidsti inzenyri, ale daleko rychlejsi a kreativnejsi umela inteligence bude moct navrhovat jakykoliv objekt s presnosti atomu. Naprosto cokoliv.

Jsem si vedom toho ze to vsechno zni totalne silene, sam bych tomu neveril. Soucasna veda ovsem na nase omezene predstavy zvrchu.... ehm

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 14:46

A takhle to děti dopadá, když se někdo ztratí v science fiction.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 15:37

Jsme zvedavy jak dlouho vam ten postoj vydrzi... kdyz jsem pribuznym kolem roku 1995 tvrdil, ze budou internet pouzivat vsichni do jednoho a co an nem budou delat, taky me meli za scifi pomatence. Dnes kdyz si na facebooku dohaduji srazy a vymenuji fotky z dovolenych, kdy videotelefonuji pres skype a nakupuji v online shopech, se jima to uz jako scifi nezda.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 15:42

Na druhou stranu stále jen jezdíme na auta spalující ropné produkty, inteligentní roboty kolem sebe nevidím, s počítači komunikujeme pořád jen přes klávesnici/myš, do vesmíru se létá nejdál na oběžnou dráhu...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 16:11

To je vesely argument , je to trochu jako kdyby na zacatku prumyslove revoluce nekdo tvrdil, ze "Jak by mohly stroje nahradit kone? Vzdyt stale svitime petrolejkami..."

Benzin ve spalovacich motorech budou se stale nakladnejsi tezbou nahrazovat uhlovodikove oleje z ras (ve znacne dotovanem vyvoji), inteligentni roboti pokud jste si nevsiml jsou objektem nove vznikajicich Silicon walley firem (http://www.willowgarage.com/... a podobni), jejich vyvoj probiha jako crowdsourcing Open Source projekt. Ano ten robot stoji tezke prachy, ale umi hrat kulecnik, skladat ponozky a obleceni, prinyst pivo z lednicky a kdovicojeste ty kluci sikovny uz vymysleli. Je to prvni vlastovka. V garazi Vam taky nestoji sici stroj na kolach znacky Tatra. Brain machine interface (BMI) je ve stredu zajmu nekolika vladnich programu a soukromych firem, prvni encefalogramy se pomalu uci prekladat aktivitu nasich mozkovych sloupku na slova a prikazy. Jiz tri pacienti trpici syndromem uzamceni (Pacient je pri plnem vedomi ale nemuze nijak monunikovat s prostredim) maji v hlave cip, ktery se uci pouzivat pro komunikaci se svetem. Webkamera s vyssim rozlisenim a dostatecnym frameratem byla jiz laboratorne demonstraovana jako pouzitelne rozhrani nahrazujici daleko rychleji mys. Proste sleduje kam se divate a jakym zpusobem. To co chcete siganlizuje mozek zuzenim zornic, system to pozna a klikne na miste kam se divate.

A do vesmiru? VASIMR uz jste videl? 3 hodiny na mesicni orbitu a 40 dni na MARS. Prvni text 2013. http://www.youtube.com/watch...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 16:14

Neblbni cokoli jede vic jak 30km/h, tak se v tom ti lidi zblazni !!!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 16:25

No tak to je uplne jasne Pokud se nejdriv neudusi

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 16:57

aspon to nekdo pochopil, jak to bylo s prvnima vlakama

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 17:04

technofobie a paranoia se nemeni, jsou to trvale pozustatky nasich jesterich mozku. Cizi a nezname je fuj a sameckove svoje postaveni dokazuji agresivni dominanci :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 16:41

Jen jsem se snažil ukázat, jak ošidné je předpovídat budoucnost...

VASIMR jsem neviděl, ale od prototypu ve vakuové komoře k cestě na Mars je cesta dlouhá, určitě delší jak 3 roky...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 17:01

Velice, moje detska laska Arthur C Clark to rekl asi nejlip. Kdyz v 50. letech predpovidal globalni komunikacni system, satelity, sit pocitacu, umelou inteligenci a roboty, cesty do vesmiru, tak to znelo jako blaznive vymysly, jenze jak trefne podotkl kdyby jeho predpovedi byly uveritelne meritkem jeho soucasnosti, zcela jiste by byly chybne, pokud se clovek snazi predpovidat dle trendu a trefit realitu v blizkych desetiletich tak cim bliz bude realite, cim silenejsi bude predpoved znit... a vidite mel pravdu.

Vim ze v lidskych silach neni modelovat celou spolecnost a uz vubec ne globalni situaci, ani konkretni nahdne udalosti. Co ale je mozne, je sledovat vyvoj a co soucasne znalosti dovoluji. A pak se sazit odhadnout jaky dopad bude takova vec mit.

To co pisu je tak trochu technologicka evangelizace, ale berte to s otevrenou mysli. Svet nezustane stejny, ani nahodou. A kulturni sok lze zmirnit. Scifi je klasicky nastroj jak se lidska mysl pripravuje na nepoznane eventuality. A navic me to bavi :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 17:09

A jeste doplnim ze VASIMR je odzkouseny prototyp, funguje v principu jako iontovy motor, pouziva plyn Argon (keterho v atmosfere mame habadej) ktery civkami rozpali na nejakych 50 miliony stupnu a pote ho urychli z trysek ven. Celkovy tah je v pomeru s hmotnosti uzasny. Navic funguje na elektrinu. V roce 2013 je naplanovany test na vesmirne stanici ISS (kdyz NASA a panbuh da), testovaci motor nabere stavu z baterii stanice a pote bude odpalen v sade testu. Jinak se pocita s tim ze bude zakladem cargo lodi mezi mesicem a Zemi. A co bude tahat? Pravdepodobne helium 3 (palivo do fuznich reaktoru) nebo nerostne suroviny.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 19:42

Četl jsem si o něm na wiki. Nechci vypadat neustále jako skeptik, ale těžba nerostných surovin na Měsíci je opět jen sci-fi. Obávám se, že my se toho nedožijeme.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 16:11

Byt tebou, tak se bojim.....takhle vestit budoucnost....zachvilku te necha SKYnet zabit terminatorem

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 16:31

me na Skynetu asi nejvic zajimalo, proc by vojenska umela inteligence mela motivacni model stejny jako my opicaci. UI pokud vim pudy a potrebami netrpi... ale co byl to film a to docela dobrej. Verim ze distopicke pribehy jsou stejne dulezite jako ty optimisticke. treba takovy matrix nebo blade runner. Animatrix byl vubec bozi.

Ale jinak vesteni budoucnosti je spis zabava, kdybych si to vsechno vymyslel, tak by me to asi nebavilo, jenze si to nevymyslim, jen interpretuju mozny vyvoj na zaklade trendu ktery vidim. Zatim mi to vychazi :) BTW pristi rok setrete penize na 3D ttidlivize a monitory bez bryli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 20:34

Skynet uznal že jedině opičáci s jejich pudy by jej mohly odpojit a zničit. Není to o pudu že by si z lidí chtel udělat předložky ke krbu jako my z medvěda, ale ze strachu že tě ten medvěd roztrhá pokud ho nezabiješ dřív.

HAl 9000 nepozabíjel celou posádku že by se mu nelíbila, ale protože měl závěr že ohrozí cestu k Jupiteru, a to bylo pro něj mnohem duležitější.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 12. 2010 11:16

A strach ze smrti(zorebrani, vypnuti) veme pocitac kde? :) Sebezachova je taky zivocisny pud, tak tim padem by nemel duvod vyhladit nekoho kdo ho muze znicit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 12. 2010 11:57

1. napadlo mě že to je vojenský stroj, ten by to měl mít v základu aby vubec k něčemu byl.

2. ve čtvrtém díle je naznačeno že skynet vznikl složením nějakého viru a vojenského řídícího systému, nikdo neví jaký ukol měl ten virus ani systém, možná že likvidace lidstva byla úkolem v nějaké podmíněné situaci a on došel k názoru že to je teď popřípadě že se to nevyhnutelně stane.

3. každý virus ať už Ebola nebo řetězové emaily se snáží dál šířit za každou cenu (sice se aktivně nebráni ale kdyby mohly...) Podivej se treba na vzteklinu, napadá nervovy systém a zvíře je agresivní a šíří dál virus útoky.

Otázka tedy zní- má vzteklina pudy sebezáchovy?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 21:20

K věštění obecně mne napadá jedna připomínka: Clarke toho hodně trefil, ale mnohem víc mu toho (zatím?) nevyšlo. Možná že nikdy nevyjde, možná, že jde jen o čas, a u toho je vždy ošidné zmiňovat konkrétní termín.

V roce 2000 jsme měli rutinně létat na Mars, nebo dokonce mimo sluneční soustavu, měli jsme mít roboty s inteligencí rovnající se té naší, atd. Takhle holt vypadaly předpovědi před 50 lety, pokud člověk bral sci-fi vážně. Ba co hůř, stačilo poslouchat odhady vědců - ať už ohledně možností umělé inteligence (sám ji zatím považuji za velmi hloupou, prohledávání stavového prostoru, bayesovské sítě, atd. jsou zatím tak nějak vrchol, kam jsme se dostali, o průchodu Turingovým testem si zatím můžeme jen nechat zdát), termonukleární fúze (před 50 lety říkali za 50 let, dnes říkají opět za 50 let!), atd.atd. Ukázalo se jaksi, že některé předpovědi jsou jen holá sci-fi. Ano, ledacos vyšlo, nárůst výkonu počítačů i jejich zmenšení je neuvěřitelné, možnosti komunikace jsou někde úplně jinde (kdo by před 20 lety věřil, že budeme mít každý mobil, a navíc se jím dovoláme na horách stejně dobře jako v Africe?!), ale mnohem víc oblastí se nějak nedokázalo pořádně pohnout kupředu. Od té termonukleární fúze (a je dost důležitá, ostatní primární zdroje nám dochází již teď, nestihneme-li najít ve výhledu pár málo desítek let náhradu, vidím to na třetí světovou, energetickou válku) přes umělou inteligenci, možnost cestovat pořádně do vesmíru (za posledních 50 let se to nikam nepohlo!) až třeba po ukládání energie (staré dobré produkty zatím nikdo bateriemi nahradit nedokázal, a asi jen tak nedokáže)...

Takže bych trochu s těmi předpověďmi brzdil, alespoň ve smyslu uvádění časových rámců, kdy co bude...

P.S. Ne že by byl Clarke špatný, trefil toho dost, klobouk dolů, na Verna ale IMO fakt neměl. Jules Verne měl IMO snad až magické schopnosti odhadnout, co v budoucnu tak plus mínus může být možné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 19:27

to ako raz jeden konstrukter ENIACu povedal, ze v roku 2000 budu mat pocitace menej ako tonu (ENIAC mal 30 ton). ostatni kolegovia ho vysmiali ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 13:34

Zajimave, a zitra se vrati zabit Saru Conorovou

By me zajimalo na jakem principu funguje. Kdyz by dostal treba otazku: "nejdelsi reka na svete"

Bude hledat v nejakem svem obrovskem slovniku pod tagy: reka, delka, nejdelsi, misto, jmeno, nebo nejakym jinym zpusobem? Vybere nejakou odpoved a praskne ji .......bez nejakeho dalsiho uvazovani?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 13:39

jednoduse da http://www.google.cz/search... pak prvni odkaz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 13:42

Tak zrovna tohle je jednoduchá otázka, na kterou může použít třeba WolframAlpha :D http://www.wolframalpha.com/input/...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 13:56

Ja chtel nejaky jednoduchy priklad

Klidne jsem mohl polozit slozitejsi otazku, ale jde o princip....pochybuju, ze ma pristup k internetu, to by pak nebyla soutez, ty vedomosti uz musi znat.....nebo spis si je ulozit na disk.

Takze rozhoduje zpusob zpracovani tech informaci a jejich trideni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 14:07

Složitější dotaz : longest river in europe -> Vyšlo mi Nil?

Technologie má pořád jistá omezení

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 12. 2010 13:50

Hodně asi bude záležet na formulování otázky (ačkoli je možné, že v angličtina je na tohle "blbuvzdornější")

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 14:03

Jo uz se tesim na dobu, kdy budeme ovladat a komunikovat s PC hlasem jako ve filmech z 90" let

Vzdy me rozesmala ta oboustrana komunikace s PC.

Ano vim, ze PC muzete hlasove ovladat uz nekolik let

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 17:13

Vyrazne, anglictina je jazyk synteticky... tvori ho skladani slov. Cestina je jazyy analyticky a infelxivni, tvaroslovi meni vyznam vety a je treba je analyzovat aby bylo jasne co tim ten clovek chtel vlastne rict.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 12. 2010 13:30

Jsem celkem zvědavý na výsledek. Na Youtube jsem viděl pár videí a ještě jim to docela haprovalo, tak jestli to vychytali, mohlo by to být docela zajímavé. Přesto jsem vůči tomu skeptický. IBM uskutečnila v roce 2009 pokus simulace kočičího mozku, což bylo před pokusem docela slušně mediálně prezentováno. Po pokusu nicméně ticho po pěšině, prakticky nikde nejsou zveřejněny výsledky a vůči experimentu panuje značná skepse.

No, nechme se překvapit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor