IBM Watson: nejchytřejší počítač porazil člověka, učí se z vlastních chyb

Inženýři a programátoři IBM již přes tři roky vyvíjí počítač, respektive program, který by dokázal obstát v lidské konkurenci ve hře „Jeopardy!“, která byla u nás vysílána pod názvem Riskuj! Tato hra je specifická právě otázkami ze všech možných oblastí, hráč tak musí znát co nejvíce informací a samozřejmě správně pochopit otázku.

Pokud jde o samotný hardware, ten je tvořen dvěma tisíci procesorovými jádry, 15 TB operační paměti a celkový výkon je okolo 80 TFLOPS. Vzhledem k tomu, že se využívá interní databáze, nikoli internet, je možné s dostatečným výkonem v této hře uspět i proti lidským protivníkům. Rychlost nalezení odpovědi v obrovské databázi totiž musí být extrémně rychlá, stisk tlačítka pro odpověď je nutný maximálně do tří sekund, spíše však do sekundy od přečtení otázky.

ibm-watson.jpg
Křemíkové tělo Watsona s výkonem 80 TFLOPS

Watson není ledajaký počítačový program s databází, ale velmi sofistikovaný a komplexní systém s určitou inteligencí, který má spoustu rozdílných algoritmů pro různé otázky a co je nejdůležitější – dokáže se sám učit z vlastních chyb, tedy stejně jako člověk. Pokud totiž zjistí, že odpověď byla mylná, příště sám upraví konfiguraci jednotlivých algoritmů v případě podobné otázky. Základem je i zpracován vět, respektive jazyka.

Jak probíhala jedna z prvních testovacích her, se můžete podívat na tomto videu, Watson samozřejmě využívá i hlasového syntetizátoru a odpověď přečte. Lidští konkurenti patří mezi nejúspěšnější hráče této hry:

Jak je vidět, Watson celkem v klidu porazil oba soupeře, i když se jedná o ty nejlepší z nejlepších. Na obrazovce jsou dokonce vidět odpovědi podle statistické analýzy, tak jak je Watson vyhodnotil. Pokud vládnete angličtinou, můžete se podívat na rozhovor s jedním z inženýrů, který vysvětluje, jak Watson pracuje a jak se dokáže naučit jakýkoli obor:

Za pár let bychom díky zvyšování výkonu mohli mít každý svého vlastního Watsona třeba přímo v mobilním zařízení, který nám kdykoli odpoví na jakoukoli otázku z jakéhokoli oboru, která bude známá.

Znovu se tak potvrzuje to, že v informačním věku nemá samotná informace vlastně žádnou hodnotu a člověk tak bude mít náskok především v podobě práce se současnými informacemi a jejich využití pro tvorbu nových.

Diskuze (51) Další článek: V červnu proběhne světový den IPv6, internet bude chvíli jiný

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,