IBM Watson bude inteligentně bojovat proti hackerům a kyberzločinu

IBM Watson bude inteligentně bojovat proti hackerům a kyberzločinu

Společnost IBM po představení univerzální umělé inteligence Watson, která zpočátku skvěle uměla jen hrát hru „Riskuj!“ (v originále Jeopardy) a porazit tak člověka, ukázala už mnoho dalších možností použití. Z Watsona, který teď běží převážně v cloudu, může být skvělý lékař, jež doporučí ten nejlepší způsob léčby, skvělý kuchař, který namíchá nové recepty, váš osobní trenér a podobně.

IBM má ale dlouholeté zkušenosti se servery a jejich zabezpečením a to je oblast, na kterou chce zaměřit schopnosti Watsona v nejbližší době. Watson totiž umí velmi dobře zpracovávat velké množství i nestrukturovaných dat a ze kterých se „naučit“ a zjistit věci, které jsou potřeba.

V případě zabezpečení serverů a útoků se tak dokáže naučit techniky útoků hackerů, různých botů a podobně. IBM chce pro co nejlepší „školení“ Watsona využít spoustu dokumentů a zkušeností z osmi univerzit, což by mělo urychlit a ještě rozšířit schopnosti detekce a obrany proti kyberútokům na případné servery chráněné pomocí Watsona.

Díky tomu, že se Watson dokáže učit ze stále nových dat, může být jeho schopnost obrany proti útoku neustále vylepšována. Watson „bezpečnostní expert“ by měl být v budoucnu dostupný jako služba v cloudu a zpočátku bude fungovat pouze jako analyzátor, který bude upozorňovat na případné problémy a radit s návrhy na řešení.

26885675196_9b136970ea_k.jpg

V plánu je v současnosti zpracovat přibližně 15 000 bezpečnostních dokumentů měsíčně, ze kterých se tato verze Watsonu bude trénovat. Podle tvrzení vzniká v průměrné firmě přibližně 200 000 bezpečnostních událostí denně, která je vhodné analyzovat, což ale znamená vysoké náklady na bezpečnostní experty.

Vzhledem k tomu, že se ročně objevuje několik desítek tisíc nebezpečí, o kterých je nutné vědět, začíná být problém udržet krok i pro „lidské“ experty. Pomoc od umělé inteligence jako je zmíněná forma Watsonu je tak do budoucna nejspíše nevyhnutelná.

Určitě si přečtěte

Články odjinud