IBM: výpočetní technika jako elektřina nebo plyn

Společnost IBM začala tento měsí nabízet zcela nový model pořizování výpočetní techniky: namísto toho, aby si zákazník (typicky z firemního prostředí) pořídil PC, k němu nakoupil software a následně si vytvořenou konfiguraci sám nebo s pomocí externích dodavatelů udržoval, může se k výpočetní technice postavit jako třeba k elektřině nebo k plynu.

Celý systém funguje zhruba takto: sami si vyberete hardwarové komponenty, resp. celé systémy dle vlastního uvážení v závislosti na potřebách své firmy, dále přidáte požadované softwarové produkty a nakonec si vyberete služby, které vám bude IBM poskytovat. Není přitom podmínkou, že všechny takto zvolené produkty budou pocházet přímo od IBM. Zákazník si může v rámci programu zvolit například hardware od jiného dodavatele.

Nabízené služby pokrývají celou řadu oblastí, od hardwarové a softwarové podpory přes správu obrázků, správu vašeho vlastního software, šíření a update aplikací, zálohování a obnovu dat, migraci ze starých systémů na nové, antivirovou ochranu, firewally, až třeba k likvidaci vyřazených hardwarových prostředků.

Za celý takto vzniklý kontrakt pak zákazník platí typicky měsíční poplatek. Ceny jsou velmi závislé na počtu počítačů, rozsahu služeb apod. Nejlevnější služby stojí kolem 3 – 4 dolarů měsíčně, za vše dohromady pak zákazník může platit kolem 50 dolarů za počítač a měsíc. Zákazník si tedy vlastně nenakoupil výpočetní techniku, pouze si na základě svých požadavků pronajal určitou konfiguraci prostředků a služeb.

Zdroj: News.com

Diskuze (4) Další článek: Google nabízí vyhledávání informací o filmech

Témata článku: Hardware, Software, IBM, Elektřina, Výpočet, Plyn, Výpočetní hardware, Technik, Výpočetní technika

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů