IBM: viry budou v mobilech i v autech

Podle nejnovější studie vydané ve středu společností IBM se máme v budoucnu na co těšit: každodenní narušitelé bezpečnosti jako viry nebo spam se budou rozšiřovat do širokého spektra zařízení, od mobilních telefonů až po automobily.

Zpráva varuje, že viry se budou dále šířit díky technologiím jako jsou mobilní telefony, PDA, bezdrátové sítě a jednoúčelová zařízení. Zejména poslední kategorie je velmi podstatná, protože tyto systémy se stávají nedílnou součástí všemožných zařízení, včetně automobilů. Průměrné nové auto v současnosti obsahuje 20 procesorů, na nichž běží na 60 MB softwarového kódu. Tato čísla představují značnou šanci pro vznik bezpečnostních děr a jejich zneužití. Stuart McIrvine, šéf bezpečnostní divize IBM, prohlásil: "Hrozby stále vzrůstají, na druhou stranu uživatelé jsou čím dál chytřejší."

Zpráva také obsahuje několik zajímavých statistických údajů:

  • Počet známých počítačových virů vzrostl v roce 2004 o 28 327, celkový počet virů je momentálně 112 438.
  • Ze 147 miliard emailů, které IBM v roce 2004 kontrolovala pro své zákazníky, obsahovalo plných 16 % některý z virů. V roce 2002 to bylo jen necelých 0.5 % mailů.
  • Průměrný podíl spamu v elektronické poště se pohybovalo kolem 75 %. V době špičky však spam zabíral až neuvěřitelných 9 5% emailové komunikace.

Zdroj: ZDNet

Diskuze (17) Další článek: Česká rádia informují o hoaxu

Témata článku: IBM, Bezpečnostní divize, Poslední kategorie, Nejnovější studie, Celková bezpečnost, Bezpečnostní díra

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů