IBM: viry budou v mobilech i v autech

Podle nejnovější studie vydané ve středu společností IBM se máme v budoucnu na co těšit: každodenní narušitelé bezpečnosti jako viry nebo spam se budou rozšiřovat do širokého spektra zařízení, od mobilních telefonů až po automobily.

Zpráva varuje, že viry se budou dále šířit díky technologiím jako jsou mobilní telefony, PDA, bezdrátové sítě a jednoúčelová zařízení. Zejména poslední kategorie je velmi podstatná, protože tyto systémy se stávají nedílnou součástí všemožných zařízení, včetně automobilů. Průměrné nové auto v současnosti obsahuje 20 procesorů, na nichž běží na 60 MB softwarového kódu. Tato čísla představují značnou šanci pro vznik bezpečnostních děr a jejich zneužití. Stuart McIrvine, šéf bezpečnostní divize IBM, prohlásil: "Hrozby stále vzrůstají, na druhou stranu uživatelé jsou čím dál chytřejší."

Zpráva také obsahuje několik zajímavých statistických údajů:

  • Počet známých počítačových virů vzrostl v roce 2004 o 28 327, celkový počet virů je momentálně 112 438.
  • Ze 147 miliard emailů, které IBM v roce 2004 kontrolovala pro své zákazníky, obsahovalo plných 16 % některý z virů. V roce 2002 to bylo jen necelých 0.5 % mailů.
  • Průměrný podíl spamu v elektronické poště se pohybovalo kolem 75 %. V době špičky však spam zabíral až neuvěřitelných 9 5% emailové komunikace.

Zdroj: ZDNet

Témata článku: IBM, Poslední kategorie, Nejnovější studie, Bezpečnostní díra, Celková bezpečnost, Bezpečnostní divize

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu