IBM: viry budou v mobilech i v autech

Podle nejnovější studie vydané ve středu společností IBM se máme v budoucnu na co těšit: každodenní narušitelé bezpečnosti jako viry nebo spam se budou rozšiřovat do širokého spektra zařízení, od mobilních telefonů až po automobily.

Zpráva varuje, že viry se budou dále šířit díky technologiím jako jsou mobilní telefony, PDA, bezdrátové sítě a jednoúčelová zařízení. Zejména poslední kategorie je velmi podstatná, protože tyto systémy se stávají nedílnou součástí všemožných zařízení, včetně automobilů. Průměrné nové auto v současnosti obsahuje 20 procesorů, na nichž běží na 60 MB softwarového kódu. Tato čísla představují značnou šanci pro vznik bezpečnostních děr a jejich zneužití. Stuart McIrvine, šéf bezpečnostní divize IBM, prohlásil: "Hrozby stále vzrůstají, na druhou stranu uživatelé jsou čím dál chytřejší."

Zpráva také obsahuje několik zajímavých statistických údajů:

  • Počet známých počítačových virů vzrostl v roce 2004 o 28 327, celkový počet virů je momentálně 112 438.
  • Ze 147 miliard emailů, které IBM v roce 2004 kontrolovala pro své zákazníky, obsahovalo plných 16 % některý z virů. V roce 2002 to bylo jen necelých 0.5 % mailů.
  • Průměrný podíl spamu v elektronické poště se pohybovalo kolem 75 %. V době špičky však spam zabíral až neuvěřitelných 9 5% emailové komunikace.

Zdroj: ZDNet

Témata článku: IBM, Bezpečnostní divize, Poslední kategorie, Nejnovější studie, Bezpečnostní díra, Celková bezpečnost

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 113


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji