IBM hlásí rekordní výsledky a bude přijímat 15 000 zaměstnanců

Firma říká, že recese v IT je u konce, a dokládá to gigantickým nahromaděním objednávek od zákazníků.

Již několik měsíců přicházejí zejména z druhé strany Atlantiku zprávy o stále se zlepšujícím trhu informačních technologií (především střední a velké společnosti opět zvyšují poptávku a nákupy), všechno to však „trumfly“ dvě poslední zprávy od IBM. Firma hlásí jednak vynikající výsledky za poslední čtvrtletí, zejména z pohledu zisku, a dále udává, že uzavřela v posledním čtvrtletí smlouvy se svými zákazníky na rekordní finanční objemy. Obojí je nejlepším signálem, že zákazníci ve velkých firmách opět začali utrácet, a jak tomu bylo i v minulosti, tato vlna začne být pociťována velmi brzy i u nás či jinde v Evropě.

IBM oznámila za poslední čtvrtletí zisk ve výši 2,7 miliardy dolarů, což je o skoro 40 % více než loni (1,9 miliardy). IBM je proslulá poměrně stálou ziskovostí, která se už několik let pohybuje okolo dvou miliard za kvartál – toto číslo je i pro samotnou firmu nezvykle vysoké. Tržby samozřejmě také vzrostly, ale jen asi o desetinu, na 25,9 mld. z 23,7 mld.

Firma rovněž uzavřela celkový fiskální rok a je jasné, že si korunu největší počítačové firmy drží pevně (zatím není v dohledu někdo, kdo by ji mohl ohrozit): tržby 89,1 miliardy, zisk 7,6 mld. – o rok dříve to bylo 81,2 mld. při zisku 5,3 mld. Růžový obrázek může zkalit jen počítání výsledků firmy v tzv. stálé měně (bez započtení kurzových výkyvů). Vzhledem k tomu, že dolar loni výrazně oslabil a že IBM je firmou celosvětovou, která realizuje větší část příjmů mimo USA, by v přepočtu na stálou měnu činil růst jen jedno procento. Laciný dolar pak jistě firmě přispěl k nemalému kurzovému zisku.

Jestliže byl loňský růst ještě poněkud sporný, určitě velmi pozitivní jsou dvě další prohlášení IBM: o učiněných („zabookovaných“) objednávkách a o náboru 15 000 nových pracovníků. IBM tvrdí, že v posledním čtvrtletí loňského roku si u ní klienti objednali služby za rekordních 17,1 miliardy dolarů – pro srovnání: tržby ze služeb za poslední loňské čtvrtletí činily 11,4 miliardy. A aby firma tuto zvyšující se poptávku mohla uspokojit, bude letos nabírat celkem patnáct tisíc zaměstnanců, zejména pro divize služeb a software. Po citelném propouštění tak firma opět výrazně zvedne svoje stavy na celkem asi 330 000 zaměstnanců – udává se, že to je největší nábor za posledních čtrnáct let. Firma bude nabírat celosvětově, ale pokračuje v přesouvání nemalého počtu zaměstnanců do zemí s nízkými mzdami – jen do Indie chce IBM letos přesunout další tři tisíce pracovních míst (tj. propustit jinde a najmout v Indii). Outsourcování pracovníků do zemí třetího světa je populární postup, v posledních měsících se ale objevila řada názorů a zkušeností, která toto kritizuje: nižší odbornost a případné problémy s kulturními rozdíly či prostě jen s komunikační bariérou (např. v Indii je den, když je v USA noc a naopak) prý často převáží finanční úsporu na mzdách. Některé firmy – týká se to hlavně call center – prohlásily, že po špatných zkušenostech svá centra podpory v Indii ruší a přesouvají zpět do mateřské země.

Ať to bude v Indii nebo ve Švýcarsku – IBM rozhodně nenabírá takové množství lidí, aby ohromila novináře nebo své konkurenty. Firma je stále považována za indikátor trendů v branži a stále se říká, že „kam jde IBM, tam kráčí celé IT“, i když s tím leckdo nemusí souhlasit. Ukončení recese na trhu IT se tak zdá být oficiálně potvrzeno.

Diskuze (10) Další článek: Nová varianta Dumaru Y

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,