Hudební průmysl již zasahuje i proti samotným muzikantům

Nahrávacím společnostem již nestačí jejich boj proti stahovačům hudby a vítězství v jednotlivých bitvách s některými P2P sítěmi. Nyní se zaměřily i na samotné muzikanty - především tedy ty amatérské. V uplynulých několika měsících využily nahrávací společnosti pohrůžek soudním stíháním webovým serverům, které svým návštěvníkům nabízely kytarové tabulatury.

Servery jako Olga.net, GuitarTabs.com, MyGuitarTabs.com a dokonce i řada diskuzních skupin na Google byly postiženy potřebou nahrávacího průmyslu ochraňovat zájmy finančně úspěšnějších kolegů dotčených muzikantů. Prezident MPA (Asociace vydavatelů hudby) Lauren Kieser řiká: „Lidé to (tabulatury, pozn. red.) mohli získat zdarma na internetu. To ubližuje autorům hudby.“

MPA se zatím podařilo zlikvidovat několik webových stránek, které se výměnou tabulatur zabývaly. Tyto akce však zatím vedly pouze k migraci uživatelů k jiným službám, neboť například web Ultimate-Guitar.com zaznamenal meziročně zdvojnásobení počtu návštěvníků. Všechny doposud uzavřené servery ukončily svou činnost dobrovolně v důsledku nátlaku hudebního průmyslu.

Lauren Kieser upozorňuje, že od 90. let došlo k propadu prodejů kytarových tabulatur: „Před tím, než tyto webové služby začaly v devadesátých letech fungovat, prodávaly se nejpopulárnější tabulatury ve 25 000 kopií. V současnosti se prodá jen okolo 5 000.“

Zdroj: New York Times

Diskuze (41) Další článek: NVIDIA Control Panel - nepodařená novinka z ForceWare

Témata článku: , , , , , , ,