Hudba z USB nemůže jít do hitparády, rozhodla asociace. Není to CD

Hudba z USB nemůže jít do hitparády, rozhodla asociace. Není to CD | YG Entertainment

Dejme si teď jednu kuriozitu, která pěkně ilustruje, jak je hudební průmysl zkostnatělý a stále se utápějící ve zlatých dobách cédéček. Různých sporů vyplývajících z nových možností digitální distribuce přitom přibývá, a to i ve filmové branži. Tam například nebyly do francouzské festivalové soutěže připuštěny filmy, které měly premiéru dřív na internetu než v kinech. Ale teď už k absurdnímu případu hudebního alba vydaného na USB „flešce“.

V hudební branži je důležité, na jakém nosiči muziku vydáte. Protože pokud vydáte album na USB, nebudete připuštěni do tradiční hitparády. Minimálně to tak platí v Jižní Koreji, kde nebyl počin zpěváka G-Dragon připuštěn do hudebního žebříčku, jelikož jej vydal na USB.

Oficiální a nejdůležitější hudební hitparádu Gaon v Jižní Koreji spravuje asociace KMCIA. Dělí ji na Gaon Album, která obsahuje fyzicky vydanou hudbu a která je tradičně významnější a Gaon Digital, která hodnotí hudbu podle počtu stažení a streamování.

Nejnovější album zpěváka G-Dragon může jít pouze do Gaon Digital, i když jej vydal fyzicky. USB totiž obsahuje jen odkaz, který uživatele přenese na zpěvákovu stránku a kde si člověk hudbu teprve stáhne, což se podle asociace nedá zařadit do Gaon Album.

KMCIA se brání jihokorejských autorským zákonem, ve kterém stojí, že album je fyzický nosič, jenž obsahuje hudbu. Jestli se za takovou věc dá označovat USB nosič s odkazem, je diskutabilní, nicméně asociace již v minulosti uvedla, že digitální album nemůže mít stejná privilegia jako klasické fyzické album.

Ve zbytku Asie navíc panuje podobná situace. Japonská hitparáda Oricon a taiwanská G-Music také připouští jen hudbu, jež byla vydaná na fyzickém nosiči a digitální muziku řadí jinak. Je ale otázka, jak dlouho podobná situace vydrží – streamování má zatím v Asii na svědomí jen 14 % zisku hudební branže, ale číslo každoročně rychle roste.

„Myslíme si, že je to strukturální problém. Někteří lidé lpí na starém způsobu a nejdou schopni přijmout, že časy se mění. Nechápeme, proč by jako hudební nosič mělo být jen CD. Vždyť to nedává smysl,“ řekl zpěvákův zástupce serveru Sport Dongha.

Ve víkendovém Týdnu Živě jsme diskutovali o pirátství, podívejte se:

Diskuze (31) Další článek: Výzkum rakoviny jater ukázal, že jsou nádorové buňky „malí chytří bastardi“

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Bulvár a vtípky, USB, GAO, Autorský zákon, Zpěvák, Fyzický nosič, Branže, Digitální distribuce, Jižní Korea, Nejnovější počin, Dragon, Hit, Archives, Alba, Počin, Album, Muzika, Hudební hit


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

** Britové otestovali Teslu v režimu autopilota ** Skončilo to nárazem Tesly do stojícího auta ** Kdo je na vině? Řidič

Karel Kilián | 55

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?