HP přebralo Dellu 3PAR, ten proto levněji koupil firmu Compellent

Americká technologická společnost Dell už našla náhradu za neúspěšnou akvizici firmy 3PAR, kterou po několikatýdenní bidding-war nakonec za 2,4 miliardy dolarů získal konkurenční Hewlett-Packard. Dell oznámil koupi menší společnosti Compellent, za kterou zaplatí 960 milionů amerických dolarů a bude moci dále pokračovat v expanzi v byznysu datových center.

Dell zaplatí 27,75 dolarů za akcii, což sice představuje zhruba o dolar nižší hodnotu, než na konci pátečního obchodování, na druhou stranu hodnota akcií v létě vyletěla z 12 dolarů na současnou hodnotu právě díky zjištění, že zástupci Compellentu začali jednat s Dellem. 820 milionů dolarů Dell vyplatí v hotovosti, zbytek pak má být vyplacen ve firemních akciích.

Všechny cesty vedou k datovým centrům

Compellent se zabývá výrobou a nasazením datových úložišť v datových centrech, stejně jako konkurenční 3PAR. Byznys Compellent sice není tak rozjetý, Dell ale mohl získat alespoň solidní základy a za mnohem nižší cenu. Podle údajů Gartneru je navíc Compellent nejrychleji rostoucí společností v oboru a meziročně navýšil zisk o 150 %. Analytici se shodují, že Dell nakonec nijak neprohloupil a akvizice je velice slibná. Naopak HP se již dříve muselo potýkat s kritikou, že za 3PAR zaplatilo až moc, i když se jednalo o strategicky velice důležitý obchod.

Dell chce patřit mezi nejvýznamnější firmy podnikající v oblasti datových center a nákup storage společnosti je nezbytným dílem celé skládanky. Proto se před několika týdny rozjel takový boj o 3PAR. HP se chce v oblasti datových center rovněž hodně angažovat a stejně jako Dellu mu chyběla divize pro úložiště dat. HP mimo jiné koupilo i jiné společnosti, například 3Com, což umožnilo poskládat také sekci síťových komponent a HP se tak prakticky stává nezávislou společností, která může poskytnout kompletní služby u datových center.

Kromě HP a Dellu se snaží také další společnosti, třeba IBM a Lenovo. Boj o datová centra bude ještě hodně divoký, firemní zákazníci a běžní uživatelé totiž stále více přechází na cloudové služby, což s sebou nese nároky na centrální úložiště.

Ve hře figurují také další významní hráči, zejména Google s Microsoftem. Google sází především na svojí tajnou recepturu obřích center a vše buduje pouze pro sebe, redmondští pak nemají ambice nějak centra budovat, ale spíše chtějí mít vlastní centra kvůli tomu, aby mohli zákazníkům nabízet služby na nich spojené (Windows Azure, Office 365, Windows 8, Live služby, atp.). Podle informací, které mám od zástupců Microsoftu, firma postupně společně s partnery buduje nová datová centra po celém světě.

Váš názor Další článek: Chameleon X-1: hybridní myš s integrovaným herním ovladačem

Témata článku: , , , , , , , , , , ,